Zajímá vás osud pradědečka? Vojenské archivy skrývají unikátní svědectví, lidé o tom ale neví

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 10. 2015 8:00
Nová řada televizního cyklu Tajemství rodu opět probouzí v mnoha Češích touhu pátrat po svých předcích. Noří se do matrik a hledají kusé informace o jejich jménech, datech narození či úmrtí. Možná netuší, že vojenské archivy skrývají podstatně bohatší poklady. O životě dědečků, pradědečků či prapradědečků lze získat zcela detailní informace, pakliže dotyčný prošel vojnou a nejlépe pak první či druhou světovou válkou. "Jste schopni vysledovat, kdy a kde se ten člověk pohyboval, je to opravdu na dny. Na předka, který prošel ve 20. století armádou, můžete najít zcela unikátní materiál," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz vojenský historik Eduard Stehlík.
Zmizel váš předek beze stopy na bojišti 1. světové války? Možná ho vypátráte.
Zmizel váš předek beze stopy na bojišti 1. světové války? Možná ho vypátráte. | Foto: VÚA – VHA

A.cz: Co všechno může člověk zjistit v archivech Vojenského historického ústavu, dejme tomu, o svém dědečkovi či pradědečkovi, který prošel vojnou?

Základní dokument obsahuje informace o datu narození, vzdělání, rodičích. Dozvědět se lze i kompletní průběh vojenské služby, jaké funkce zastával, jakým výcvikem váš předek prošel, jakých dosáhl hodností a tak dále.

A.cz: Jak rozsáhlých materiálů se může člověk dopátrat?

Plk. PhDr. Eduard Stehlík MBA

Eduard Stehlík

Eduard Stehlík je český historik, jenž se zaměřuje zejména na 1. polovinu 20. století.  Tento voják z povolání působil jako historik Vojenského historického ústavu v Praze a později jako předseda vědecké rady a 1. náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů. V současné době ho veřejnost zná především díky jeho spolupráci s Českou televizí na cyklu Tajemství rodu, kde známé osobnosti pátrají po svých předcích.

Mohou to být několikastránkové materiály. Ale jakmile by váš předek byl voják z povolání, může jít o padesát, sto, dvě stě, klidně i čtyři sta stránek. Najdete zde posudky, hodnocení, velice podrobné charakteristiky dotyčné osoby, fotografie, detailní informace o něm. Váš předek je pak zdokumentován opravdu dokonale.

A.cz: Když by hledaný dědeček či pradědeček prošel první či druhou světovou válkou, co se o něm všechno dozvíme?

Dají se identifikovat bitvy, kterými prošel, případná zranění a kdy k nim došlo, povyšování a tak dále.

A.cz: Jak podrobně to je zaznamenáno? Jde o nějaké souhrnné zprávy, nebo naopak průběžné?

Máte to prakticky po dnech. Jste schopni vysledovat, kdy a kde se ten člověk pohyboval, je to opravdu na dny. Na předka, který prošel ve 20. století armádou, můžete najít zcela unikátní materiál.

A.cz: Kam až sahají takto podrobná data?

Můžete se dostat až do poloviny 19. století. Ale po roce 1918, tedy po rozpadu Rakouska-Uherska, sem část osobních materiálů byla předána, část zůstala v Rakousku. Stejně tak po roce 1993, když došlo k archivní rozluce mezi Českou republikou a Slovenskem, velice podstatná část osobních materiálů zůstala na Slovensku v archivu v Trnavě, i když se týkají občanů České republiky.

A.cz: Takže v pátrání po osudech českých dědečků či pradědečků se člověk může snadno dostat na Slovensko či do Rakouska?

Ano, i když byste pátrala po předkovi, který nikdy neopustil území Čech, může se stát, že část bádání bude sahat do archivů v Trnavě nebo v Rakousku.

A.cz: Nedovedu si představit, jak někdo v chaosu a vřavě první či druhé světové války systematicky zaznamenává den po dni, kdo, kdy a kde bojuje…

Vždycky je tam nějaký pověřený voják, dnes bychom řekli personalista, který veškeré tyto věci vede a odvádí informace. Protože od účasti v bitvách, od zranění, povyšování či udělení vyznamenání se pak odvíjí kariérní postup nebo důchodové zabezpečení. Vše proto musí být detailně zaznamenáno.

A.cz: Takže když se v rodině traduje, že "pradědeček beze stopy zmizel na bojišti první světové války", ve skutečnosti může existovat těch stop hodně. Dá se dopátrat osud takto "zmizelého" jedince?

Dá se dohledat. Některé údaje jsou i na internetu. Za první světové války vydávala rakouská armáda seznam ztrát, kde jsou zaznamenáni všichni zranění a padlí vojáci. Vojenský historický ústav se podílel na digitalizaci těchto materiálů a jsou pověšeny na stránkách Národní knihovny. Jedná se o jmenné seznamy, nejde v nich hledat fulltextově, ale podle jména. Jde pak dohledat datum narození, odkud dotyčný byl, jeho hodnost, kde a kdy byl raněn či kde a kdy padl.

A.cz: Můžeme se tedy i u zdánlivě zmizelého příbuzného dopátrat místa, kde je pochován?

Ano, někdy se dá dokonce zjistit, kde má dotyčný hrob. Mnozí lidé se domnívají, že když předek padl na řece Soči ve Slovinsku či na Piavě v Itálii, že ti lidé beze stopy zmizeli. Ale když přijdou na místo, zjistí, že jejich dědeček či pradědeček tu má svůj hrob, nebo že je tu náhrobek se jmény, kde je i to jeho.

A.cz: Možná až s vysíláním pořadu Tajemství rodu mnoho lidí zjistilo, že část vojenských archivů není tajná a naopak se stále více snaží otevírat veřejnosti…

Ano, jsou už úplně normálně přístupné. Vojenský archiv se navíc letos přestěhoval do krásných nových prostor v Ruzyni. Dají se tu sehnat úžasné věci, které opravdu stojí za to.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 49 minutami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy