Zachránění psi z laboratoří. Nikdy neviděli slunce ani trávu

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
30. 4. 2014 8:30
Krysy a primáti nejsou jediná zvířata, která se používají v laboratořích na pokusy. Americká organizace se snaží dostat z klecí psy, kterým hledá vhodný domov.
Zachráněný Cleo
Zachráněný Cleo | Foto: beaglefreedomproject.org

Los Angeles – Nikdy neviděli denní světlo, neproběhli se po trávě, neznají lásku svého pána. Celý život totiž mají jen svou vlastní klec a bolest, kterou prožívají při testech.

Po celých Spojených státech je takto využíváno kolem 65 tisíc psů a z toho nejvíce bíglů. Ti totiž mají mírnou povahu, jsou přátelští a ne nenároční na stravu. Využívají je farmaceutické i kosmetické firmy. Když se jim podaří laboratorní testy přežít, většinou bývají usmrceni.

"Bylo nám řečeno, že žili po jednom v klecích a v jednom pokoji jich bylo deset, ale nikdy spolu neměli fyzický kontakt. Pobývali v chovatelských stanicích a většinu svého života strávili pod zámkem," řekl Huffington Post Gary Smith, mluvčí projektu Beagle Freedom, který v roce 2011 zachránil ze Španělska 72 psů. Na čtyřicet z nich bylo přivezeno do Los Angeles, kde byli dáni do pěstounských rodin.

Projekt Beagle Freedom začal v roce 2010 a od té doby našel domov více jak 150 psům vyrůstajícím v laboratořích.

Organizace přijímá jak finanční dary na krmení, hračky, tak i zájemce o adopci. Ti si musí být vědomi toho, že pejsci nejsou cvičení, neumí se venčit, nemají zkušenosti s dětmi ani ostatními zvířaty a mohou mít strach z lidí.

Dojemné video. Pejsci vidí poprvé trávu.
Dojemné video. Pejsci vidí poprvé trávu. | Video: YouTube

Trpělivost a láska ke zvířeti, ale s nimi umí divy, jak dokazují příběhy už zachráněných na oficiálních stránkách organizace.

V Evropě je od roku 2013 zakázán prodej kosmetiky, která je testovaná na zvířatech. V roce 2012 bylo v České republice podle Státní veterinární správy použito na pokusy celkem 390 466 živých zvířat, z toho více jak 78 tisíc laboratorních myší, 31 tisíc laboratorních potkanů, 75 tisíc králíků a necelé tři tisíce morčat.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Mimořádná dodávka 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech dorazí do ČR příští týden, uvedl premiér Babiš. Dávky přenechaly Česku ostatní státy EU

Zdroj: ČTK
Další zprávy