Zachránění psi z laboratoří. Nikdy neviděli slunce ani trávu

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
30. 4. 2014 8:30
Krysy a primáti nejsou jediná zvířata, která se používají v laboratořích na pokusy. Americká organizace se snaží dostat z klecí psy, kterým hledá vhodný domov.
Zachráněný Cleo
Zachráněný Cleo | Foto: beaglefreedomproject.org

Los Angeles – Nikdy neviděli denní světlo, neproběhli se po trávě, neznají lásku svého pána. Celý život totiž mají jen svou vlastní klec a bolest, kterou prožívají při testech.

Po celých Spojených státech je takto využíváno kolem 65 tisíc psů a z toho nejvíce bíglů. Ti totiž mají mírnou povahu, jsou přátelští a ne nenároční na stravu. Využívají je farmaceutické i kosmetické firmy. Když se jim podaří laboratorní testy přežít, většinou bývají usmrceni.

"Bylo nám řečeno, že žili po jednom v klecích a v jednom pokoji jich bylo deset, ale nikdy spolu neměli fyzický kontakt. Pobývali v chovatelských stanicích a většinu svého života strávili pod zámkem," řekl Huffington Post Gary Smith, mluvčí projektu Beagle Freedom, který v roce 2011 zachránil ze Španělska 72 psů. Na čtyřicet z nich bylo přivezeno do Los Angeles, kde byli dáni do pěstounských rodin.

Projekt Beagle Freedom začal v roce 2010 a od té doby našel domov více jak 150 psům vyrůstajícím v laboratořích.

Organizace přijímá jak finanční dary na krmení, hračky, tak i zájemce o adopci. Ti si musí být vědomi toho, že pejsci nejsou cvičení, neumí se venčit, nemají zkušenosti s dětmi ani ostatními zvířaty a mohou mít strach z lidí.

Dojemné video. Pejsci vidí poprvé trávu.
Dojemné video. Pejsci vidí poprvé trávu. | Video: YouTube

Trpělivost a láska ke zvířeti, ale s nimi umí divy, jak dokazují příběhy už zachráněných na oficiálních stránkách organizace.

V Evropě je od roku 2013 zakázán prodej kosmetiky, která je testovaná na zvířatech. V roce 2012 bylo v České republice podle Státní veterinární správy použito na pokusy celkem 390 466 živých zvířat, z toho více jak 78 tisíc laboratorních myší, 31 tisíc laboratorních potkanů, 75 tisíc králíků a necelé tři tisíce morčat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy