Zachránění psi z laboratoří. Nikdy neviděli slunce ani trávu

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
30. 4. 2014 8:30
Krysy a primáti nejsou jediná zvířata, která se používají v laboratořích na pokusy. Americká organizace se snaží dostat z klecí psy, kterým hledá vhodný domov.
Zachráněný Cleo
Zachráněný Cleo | Foto: beaglefreedomproject.org

Los Angeles – Nikdy neviděli denní světlo, neproběhli se po trávě, neznají lásku svého pána. Celý život totiž mají jen svou vlastní klec a bolest, kterou prožívají při testech.

Po celých Spojených státech je takto využíváno kolem 65 tisíc psů a z toho nejvíce bíglů. Ti totiž mají mírnou povahu, jsou přátelští a ne nenároční na stravu. Využívají je farmaceutické i kosmetické firmy. Když se jim podaří laboratorní testy přežít, většinou bývají usmrceni.

"Bylo nám řečeno, že žili po jednom v klecích a v jednom pokoji jich bylo deset, ale nikdy spolu neměli fyzický kontakt. Pobývali v chovatelských stanicích a většinu svého života strávili pod zámkem," řekl Huffington Post Gary Smith, mluvčí projektu Beagle Freedom, který v roce 2011 zachránil ze Španělska 72 psů. Na čtyřicet z nich bylo přivezeno do Los Angeles, kde byli dáni do pěstounských rodin.

Projekt Beagle Freedom začal v roce 2010 a od té doby našel domov více jak 150 psům vyrůstajícím v laboratořích.

Organizace přijímá jak finanční dary na krmení, hračky, tak i zájemce o adopci. Ti si musí být vědomi toho, že pejsci nejsou cvičení, neumí se venčit, nemají zkušenosti s dětmi ani ostatními zvířaty a mohou mít strach z lidí.

Dojemné video. Pejsci vidí poprvé trávu.
Dojemné video. Pejsci vidí poprvé trávu. | Video: YouTube

Trpělivost a láska ke zvířeti, ale s nimi umí divy, jak dokazují příběhy už zachráněných na oficiálních stránkách organizace.

V Evropě je od roku 2013 zakázán prodej kosmetiky, která je testovaná na zvířatech. V roce 2012 bylo v České republice podle Státní veterinární správy použito na pokusy celkem 390 466 živých zvířat, z toho více jak 78 tisíc laboratorních myší, 31 tisíc laboratorních potkanů, 75 tisíc králíků a necelé tři tisíce morčat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy