Za prací do ciziny míří tisíce Čechů, letos je hitem Island

Kristýna Zemanová
12. 7. 2015 12:00
Češi během letních měsíců pracují v zahraničí zejména v zemědělství nebo jako au pair. Kromě USA, Austrálie a Anglie je hitem letošní sezony Island.
Island
Island | Foto: Thinkstock

Praha – S příchodem letních prázdnin vyrážejí tisíce převážně mladých lidí za prací do zahraničí. Cílovými zeměmi jsou nejčastěji anglicky mluvící evropské státy, někteří Češi si ale vybírají i vzdálenější destinace, například Spojené státy nebo Austrálii. K hitům letošního roku patří Island. Češi oceňují nádhernou přírodu, místní mentalitu a také to, že si vystačí pouze s angličtinou.

“Na Islandu se domluvíte anglicky skoro úplně s každým,” tvrdí studentka Veronika Neřoldová, která strávila v této ostrovní zemi už dvě sezony prací v hotelu.

Najít si zde práci ale podle ní není úplně lehké. "Chce to trpělivě zkoušet a napsat co nejvíce potenciálním zaměstnavatelům. A nenechat se odradit počátečními odmítnutími," vysvětlila. Kromě pozic v cestovních v ruchu se Češi mohou uplatnit například v zemědělství, převážně mladé dívky pak pracují v místních rodinách jako au-pair. “Zatím to vypadá, že Island bude skokanem letošní sezony,” uvedla manažerka pracovních pobytů Student Agency Martina Květoňová.

V předchozím roce pracovalo v evropských zemích podle odhadů evropského portálu pracovní mobility EURES přes 110 tisíc Čechů, oproti roku 2006 je to nárůst o polovinu. Na tomto trendu se každoročně podílí i sezonní pracovníci, kteří do ciziny odjíždí pracovat přes letní měsíce. “Konstantně vysoký zájem je o Velkou Británii a USA. Jezdí se ale i do neanglicky mluvících zemí, například do Německa, Rakouska, Švýcarska, Norska, Francie, Španělska nebo Itálie,” vyjmenovává Květoňová.

Češi nejčastěji pracují v gastronomii jako kuchaři nebo číšníci, v cestovním ruchu na pozicích recepčních a pokojských. “Přes léto hotely často také shání animátory nebo vedoucí dětských klubů, oblíbené jsou také pozice au-pair,” uvedla tisková mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Zatímco v zemích Evropské unie nemusí Češi vyřizovat pracovní povolení a práci si často seženou sami, v případě Spojených států nebo Austrálie potřebují pracovní víza. Obrací se proto na agentury, které jim s formalitami pomáhají. “Každý rok vyšleme do Austrálie něco přes 100 lidí. Jsou to lidé mezi 25 a 30 lety, krátce po vysoké škole, kteří chtějí zkusit něco nového. Posíláme je hlavně do velkých měst, kde pracují například v restauracích,” dodala zástupkyně české pobočky studentské agentury Information Planet.

 

Právě se děje

před 12 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy