Za prací do ciziny míří tisíce Čechů, letos je hitem Island

Kristýna Zemanová
12. 7. 2015 12:00
Češi během letních měsíců pracují v zahraničí zejména v zemědělství nebo jako au pair. Kromě USA, Austrálie a Anglie je hitem letošní sezony Island.
Island
Island | Foto: Thinkstock

Praha – S příchodem letních prázdnin vyrážejí tisíce převážně mladých lidí za prací do zahraničí. Cílovými zeměmi jsou nejčastěji anglicky mluvící evropské státy, někteří Češi si ale vybírají i vzdálenější destinace, například Spojené státy nebo Austrálii. K hitům letošního roku patří Island. Češi oceňují nádhernou přírodu, místní mentalitu a také to, že si vystačí pouze s angličtinou.

“Na Islandu se domluvíte anglicky skoro úplně s každým,” tvrdí studentka Veronika Neřoldová, která strávila v této ostrovní zemi už dvě sezony prací v hotelu.

Najít si zde práci ale podle ní není úplně lehké. "Chce to trpělivě zkoušet a napsat co nejvíce potenciálním zaměstnavatelům. A nenechat se odradit počátečními odmítnutími," vysvětlila. Kromě pozic v cestovních v ruchu se Češi mohou uplatnit například v zemědělství, převážně mladé dívky pak pracují v místních rodinách jako au-pair. “Zatím to vypadá, že Island bude skokanem letošní sezony,” uvedla manažerka pracovních pobytů Student Agency Martina Květoňová.

V předchozím roce pracovalo v evropských zemích podle odhadů evropského portálu pracovní mobility EURES přes 110 tisíc Čechů, oproti roku 2006 je to nárůst o polovinu. Na tomto trendu se každoročně podílí i sezonní pracovníci, kteří do ciziny odjíždí pracovat přes letní měsíce. “Konstantně vysoký zájem je o Velkou Británii a USA. Jezdí se ale i do neanglicky mluvících zemí, například do Německa, Rakouska, Švýcarska, Norska, Francie, Španělska nebo Itálie,” vyjmenovává Květoňová.

Češi nejčastěji pracují v gastronomii jako kuchaři nebo číšníci, v cestovním ruchu na pozicích recepčních a pokojských. “Přes léto hotely často také shání animátory nebo vedoucí dětských klubů, oblíbené jsou také pozice au-pair,” uvedla tisková mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Zatímco v zemích Evropské unie nemusí Češi vyřizovat pracovní povolení a práci si často seženou sami, v případě Spojených států nebo Austrálie potřebují pracovní víza. Obrací se proto na agentury, které jim s formalitami pomáhají. “Každý rok vyšleme do Austrálie něco přes 100 lidí. Jsou to lidé mezi 25 a 30 lety, krátce po vysoké škole, kteří chtějí zkusit něco nového. Posíláme je hlavně do velkých měst, kde pracují například v restauracích,” dodala zástupkyně české pobočky studentské agentury Information Planet.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy