Wolfenstein je zpět. A poprvé se v něm i v Německu mohou objevit nacistické symboly

Ondřej Novotný Ondřej Novotný
26. 7. 2019 10:00
Proslulá akční série Wolfenstein se od čtvrtka rozrostla o nový díl s podtitulem Youngblood. Pokračování série, která pomohla definovat žánr stříleček z vlastního pohledu, by bylo událostí samo o sobě - tentokrát ale budí pozornost i proto, že vychází poprvé v necenzurované podobě i v Německu. Tedy v zemi, pro niž se předchozí díly speciálně předělávaly, aby byly prosté nacistických symbolů.
Wolfenstein: Youngblood
Wolfenstein: Youngblood | Foto: Bethesda

Německý zákon totiž zakazuje veřejné užití symbolů či gest "protiústavních organizací", mezi něž patří ty nacistické (ale třeba i tzv. Islámský stát nebo Ku-klux-klan). Trestem za porušení může být až tříleté vězení. Jedinou výjimku poskytuje pro edukativní účely a pro umělecká díla, což se však dlouho nevztahovalo na hry.

Upravovat se tak musely třeba Call of Duty: Black Ops, South Park: The Stick of Truth a především řada dílů série Wolfenstein, která se kolem tematiky nacismu točí. Některé modifikace však působily takřka komicky. Především ty z předchozího dílu s podtitulem The New Colossus, který se odehrává v alternativní historii, v níž Němci vyhráli druhou světovou válku. V německé verzi postavě Hitlera chyběl knír, musel se označovat jako kancléř, nikoliv führer, a místo svastik užívali herní nacisté trojúhelníkovitý znak.

Wolfenstein II: The New Colossus
Wolfenstein II: The New Colossus | Foto: Bethesda Softworks

Tehdy se hráči začali bouřit. Proč dopadá cenzura zrovna na ně? Ve filmech se totiž nacistická symbolika objevuje běžně, stačí vzpomenout třeba tarantinovský hit Hanebný pancharti. Zato u her dlouho zůstávala tabu.

Jako precedent totiž zafungoval případ s Wolfensteinem 3D, tedy přelomovým dílem série, který zpopularizoval ve hrách pohled z první osoby. V roce 1998 německý soud rozhodl, že užití nacistických symbolů v něm je nepřípustné. Nehrálo podle něj žádnou roli, že se tyto symboly ve hře objevily v oblastech nepřátel.

"Kdyby se používání zakázaných symbolů povolilo ve hrách, těžko by se pak zabraňovalo jejich častějšímu veřejnému využití," připomněl jeho verdikt magazín TIME. Soud ve svém zdůvodnění rovněž uvedl, že nechce, aby těmto symbolům byla vystavována mladá generace, která je s videohrami nejčastěji spojována.

Toto rozhodnutí nastavilo mantinely na dalších dvacet let. Až přišel loňský srpen - a německý samoregulační orgán pro zábavní software (USK) oznámil, že hry obsahující zakázané symboly se mohou v Německu prodávat, pokud bude užití symbolů "společensky přijatelné". Každý titul tak nyní tento orgán zvlášť posuzuje.

Jako vůbec první toho využil český Attentat 1942, výuková hra z období heydrichiády, která byla zprvu v Německu zakázaná. Po změně pravidel však dostala povolení. Největší pozornost se k novým pravidlům upíná ale až nyní s vydáním nového Wolfensteina.

I ten se nakonec objeví ve dvou verzích - té mezinárodní, v níž se nacistické symboly normálně vyskytují, a německé, která od nich bude oproštěna. Vývojáři ze studií MachineGames a Arkane Studios si totiž nebyli jistí, zdali zákaz v době vydání Youngblood skutečně přestane platit.

Nový Wolfenstein se odehrává v 80. letech 20. století, kdy Paříž stále okupují nacisté. Příběh se točí kolem sester Jess a Soph, dcer hrdiny předchozích dílů BJ Blazkowicze, které se vydávají do Francie hledat ztraceného otce. Hra vyšla ve čtvrtek na Steamu a v pátek na PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy