Českou hru Attentat 1942 v Německu zakázali. Teď se tam navzdory hajlování prodává

Magazín ČTK Magazín, ČTK
10. 9. 2018 14:39
Česká počítačová hra Attentat 1942, která přibližuje dobu protektorátu po atentátu na Reinharda Heydricha, se konečně může prodávat v Německu navzdory tomu, že zobrazuje nacistické symboly.
Trailer ke hře Attentat 1942 | Video: attentat1942.com

Attentat 1942 sice letos získal hlavní cenu na německém festivalu nezávislých počítačových her A Maze 2018, v Německu si ale tento výukový titul nikdo oficiálně nezahrál. Důvodem byla zdejší praxe, která zakazovala nacistické symboly v počítačových hrách.

Německo však postoj k videohrám v srpnu změnilo. Vydavatelé teď můžou předkládat žádosti o posouzení a komise USK (Unterhaltungssoftware Selbstkontrolle) rozhodne, jestli hra může vyjít bez cenzury. Dřív platil ve spolkové zemi úplný zákaz zobrazování nacistických symbolů v počítačových hrách.

A toho podle všeho využili právě čeští vývojáři. Attentat 1942 je tak prvním titulem, který komise USK schválila a bez cenzury se prodává v Německu, přestože jsou v něm dříve zakázané symboly. Tvůrci o tom informovali na svém Twitteru. 

V Německu se v uplynulých letech vede diskuze o tom, že by videohry měly být na stejné kulturní úrovni jako literatura či film, kterých se podobná omezení netýkají. Uvolnění regulace neznamená, že v zemi teď začnou vycházet videohry plné hákových křížů. Komise posuzuje každý titul zvlášť a předložení k posouzení neznamená, že udělí hře povolení.

Hra Attentat 1942, za níž stojí odborníci ze dvou fakult Univerzity Karlovy a historici české Akademie věd, navazuje na trojici výukových simulací pro školy. "Je to hra založená převážně na vzpomínkách pamětníků, kdy se snažíte zjistit, proč vašeho dědečka bezprostředně po atentátu na Heydricha zatklo gestapo," říká vedoucí projektu Vít Šisler z Filozofické fakulty UK.

"Vy pátráte tak, že se ptáte babičky, ptáte se pamětníků, kolegy dědy z odboje, kolegů, co s ním pracovali ve fabrice, a postupně se z různých osobních výpovědí snažíte složit ten příběh," vysvětluje.

Postavy ve hře jsou sice fiktivní, ale byly vytvořeny na základě osudů konkrétních lidí a dobových svědectví. Vzhledem k tématu hry je jasné, že se v ní objevují i nacistické symboly nebo tradiční pozdravy hitlerovských stoupenců.

Attentat 1942 byl zvolen nejlepší českou hrou roku 2017. Vedle hlavního ocenění si tvůrci odnesli sošku i v kategorii Nejlepší PC a konzolová hra a Nejlepší příběh.

Podívejte se na video: Chtěli jsme ukázat, jak učit dějiny, říká tvůrce hry Attentat 1942

Historie není jen soupis dat a událostí, ale i konkrétní lidé, kteří tu dobu prožívali, upozorňuje hlavní designér hry Vít Šisler. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy