Vzestup a pád BlackBerry. Propadli mu Obama i Kim Kardashian, po 14 letech slavná značka končí

pv
29. 9. 2016 12:46
Kanadská společnost BlackBerry ve středu oficiálně oznámila ukončení výroby smartphonů. Za rozhodnutím stojí vysoké ztráty. Značka, která je považována za průkopníka chytrých telefonů a svůj první model vydala před 14 roky, byla symbolem byznysmenů a v průběhu let si je oblíbili celebrity a politici.
Německá kancléřka Angela Merkelová drží v ruce smartphone BlackBerry Z10.
Německá kancléřka Angela Merkelová drží v ruce smartphone BlackBerry Z10. | Foto: Reuters

Kanadská společnost BlackBerry ve středu oficiálně oznámila, že končí s výrobou smartphonů. Po 14 letech na trhu to řekl šéf společnosti John Chen po zveřejnění hospodářských výsledků za uplynulé čtvrtletí, ve kterém firma vykázala čistou ztrátu 372 milionů dolarů.

Značka, která je považována za průkopníka chytrých telefonů, v průběhu let mnohokrát změnila svůj obraz v popkultuře.

Na začátku byly “ostružiny” takřka symbolem byznysmenů, v průběhu let si je oblíbili světové celebrity jako Kim Kardashian nebo politici Barack Obama či Angela Merkelová, aby následně mobily od BlackBerry a jejich kvalitní zabezpečení část veřejnosti odsoudila za účast na londýnských výtržnostech v roce 2011, píše server BBC.

Nejlepší přítel podnikatele

První model BlackBerry 850 představila společnost v roce 1999. Jednalo se o kapesní pager, kam si lidé mohli ukládat kontakty, schůzky nebo vést kalendář. Trvalo tři roky, než se na trhu objevila první verze, která se dala nazvat telefonem. Model 5810 zvládal e-maily, základní brouzdání internetem a při spojení se sluchátky se s ním dalo i telefonovat.

Právě mobilní telefon s přístupem k internetu se stal v raných letech nového tisíciletí symbolem podnikání. “Měli jsme velmi úspěšný recept na to, co má BlackBerry splňovat. Důležité byly čtyři základní pilíře: Výdrž baterie, klávesnice, bezpečnost a velikost,” popsal v roce 2010 bývalý ředitel společnosti Thorsten Heins.

BlackBerry propadl Obama i Kim Kardashian

Podnikatelský přístup ke smartphonům oslovil kromě lidí z byznysu také jedny z nejmocnějších lidí na světě. Třeba americký prezident Barack Obama se odmítal při nástupu do Bílého domu zbavit své “ostružiny”.

Po výhře ve volbách prozradil, že pokud po něm budou chtít úředníci, aby svůj mobil přestal používat, budou mu ho muset “vyrvat z rukou”. Fanouškem se stal i britský ministr David Cameron, německá kancléřka Angela Merkelová nebo americká celebrita Kim Kardashian.

Americký prezident Barack Obama telefonuje ze svého BlackBerry
Americký prezident Barack Obama telefonuje ze svého BlackBerry | Foto: ČTK

Vrcholu dosáhla firma v roce 2010, kdy už její mobily rozhodně nebyly jen výsadou celebrit, politiků a byznysmenů. Na podzim daného roku používalo BlackBerry v USA zhruba 21 milionů uživatelů.

Jedním z důvodů byl i fenomén BlackBerry messengeru (BBM), tedy instantního psaní zpráv, které se mezi zařízeními odesílaly přes internet. To, co je dnes zcela běžné třeba díky aplikacím Messenger nebo WhatsApp, bylo před šesti lety průkopnické a oproti konkurenci měla firma náskok v kvalitě i zabezpečení aplikace.

Textování získalo popularitu i kritiky

Bylo tak jen otázkou času, kdy se i BBM dostane do populární kultury. Píseň o textování přes BlackBerry napsali třeba zpěvačka Lana Del Rey, hudebník Maxwell D nebo raper Tinie Tempah. Zřejmě nejznámější pak byla píseň Seana Kingstona a rapera Soulja Boy s chytlavým refrénem “BBM, BBM, BBM every day”.

Obraz kanadského výrobce má ve své minulosti i temnou část. V roce 2011 se bouřily po celé Anglii tisíce lidí poté, co policie zastřelila muže v Tottenhamu. Politici a představitelé policie tehdy naznačili, že se nepokoje plánovaly právě přes BBM. Někteří dokonce zpochybňovali, zdali nemůže být na vině samotná společnost.

V posledních letech pak BlackBerry zaznamenávalo pomalý, ale jistý pád. Společnost se nedokázala vyrovnat s nástupem konkurenčních iPhonů a Androidů a postupně jí začali opouštět i její největší zastánci. Za mobil od Applu vyměnil “ostružinu” David Cameron, po letech ho musel opustit i Obama. Záda nakonec ukázala společnosti i průkopnice trendů Kim Kardashian.

V krásném skleněném těle najdete vynikající displej, výkonný procesor i skvělou čtečku otisků prstů. Dva fotoaparáty vzadu je pro Honor 8 bonus navíc. | Video: Otakar Schön
 

Právě se děje

Další zprávy