Výstava mrtvol pobuřuje obyvatele Brna

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 6. 2009 17:50
Brno - V Česku se v úterý dopoledne podruhé otevřela výstava z kontroverzní série Bodies. A hned v první den jejího provozu v nákupním centru Olympia nedaleko Brna na ni padla stížnost.

Podal ji stejný člověk, který před dvěma lety protestoval proti výstavě mrtvých lidských těl v pražské Lucerně.

Radek Mikula z Prahy 4 tvrdí, že vystavování lidských ostatků je v rozporu se zákonem o pohřebnictví. Žádá radnici města Modřic, aby nařídila předběžné opatření o uzavření expozice.

V souladu se zákonem o pohřebnictví mají být těla ukazována v rakvi a důstojným způsobem. Podle Mikuly pořadatel výstavy obě podmínky porušil.

"Nejsem sice z Brna ani z okolí, ale konání takových výstav se mě dotýká jako občana, protože porušuje stabilitu právního řádu. Věřím, že napodruhé mám šanci se stížností uspět," řekl Aktuálně.cz Mikula.

Jeho stížnost je totožná s tou, kterou loni obdrželi úředníci městské části Praha 1. Ti podání zamítli s odvoláním na prohlášení policie, že v Lucerně nejsou předváděny lidské ostatky, ale výstavní exponáty.

Jisti bezproblémovostí výstavy jsou si i pořadatelé. "Pořádání Výstavy Bodies Revealed je plně v souladu s aktuálními právními předpisy," tvrdí mluvčí agentury Live Nation Petr Novák.

Starosta: Kdo nechce, ať nechodí

Modřický starosta Josef Šiška zatím Mikulovu stížnost neviděl. Výstavu byl ale v úterý ráno sám předběžně zkontrolovat.

"Prověřil jsem si, že výstava je v samostatném prostoru, za pokladnami. Kdo je vystavováním těl pohoršen, ať tam nechodí," míní starosta. Další šetření podle něj úřad začne až poté, co oficiálně obdrží podání.

Proti výstavě se postavili i jihomoravští lidovci. Místopředseda KDU-ČSL David Macek vyzval Brňany v rozhovoru pro Mf Dnes, aby Bodies Revealed bojkotovali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy