Výstava mrtvol pobuřuje obyvatele Brna

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 6. 2009 17:50
Brno - V Česku se v úterý dopoledne podruhé otevřela výstava z kontroverzní série Bodies. A hned v první den jejího provozu v nákupním centru Olympia nedaleko Brna na ni padla stížnost.

Podal ji stejný člověk, který před dvěma lety protestoval proti výstavě mrtvých lidských těl v pražské Lucerně.

Radek Mikula z Prahy 4 tvrdí, že vystavování lidských ostatků je v rozporu se zákonem o pohřebnictví. Žádá radnici města Modřic, aby nařídila předběžné opatření o uzavření expozice.

V souladu se zákonem o pohřebnictví mají být těla ukazována v rakvi a důstojným způsobem. Podle Mikuly pořadatel výstavy obě podmínky porušil.

"Nejsem sice z Brna ani z okolí, ale konání takových výstav se mě dotýká jako občana, protože porušuje stabilitu právního řádu. Věřím, že napodruhé mám šanci se stížností uspět," řekl Aktuálně.cz Mikula.

Jeho stížnost je totožná s tou, kterou loni obdrželi úředníci městské části Praha 1. Ti podání zamítli s odvoláním na prohlášení policie, že v Lucerně nejsou předváděny lidské ostatky, ale výstavní exponáty.

Jisti bezproblémovostí výstavy jsou si i pořadatelé. "Pořádání Výstavy Bodies Revealed je plně v souladu s aktuálními právními předpisy," tvrdí mluvčí agentury Live Nation Petr Novák.

Starosta: Kdo nechce, ať nechodí

Modřický starosta Josef Šiška zatím Mikulovu stížnost neviděl. Výstavu byl ale v úterý ráno sám předběžně zkontrolovat.

"Prověřil jsem si, že výstava je v samostatném prostoru, za pokladnami. Kdo je vystavováním těl pohoršen, ať tam nechodí," míní starosta. Další šetření podle něj úřad začne až poté, co oficiálně obdrží podání.

Proti výstavě se postavili i jihomoravští lidovci. Místopředseda KDU-ČSL David Macek vyzval Brňany v rozhovoru pro Mf Dnes, aby Bodies Revealed bojkotovali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy