Všichni chtějí do Paříže. Vratislav přitom nabízí odkaz českých vědců i lovení trpaslíků

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
20. 7. 2017 14:02
Britský deník The Telegraph zařadil polskou Vratislav mezi jedno z 21 evropských měst, které by cestovatelé rozhodně neměli minout. Pochlubit se může nejen dlouholetou historií, ale také množstvím zajímavých koutů, bohatým kulturním programem či trpasličími obyvateli. Studentské město, kde to žije, změnilo pohled na Polsko také české studentce, která se do Vratislavi vydala na stáž.
Večerní pohled na Hlavní náměstí ve Vratislavi.
Večerní pohled na Hlavní náměstí ve Vratislavi. | Foto: Magdaléna Daňková

"Proč do Polska?" slýchávala Kristýna Soukupová, když svým kamarádům říkala, že svou tříměsíční studentskou stáž absolvuje v dolnoslezské Vratislavi místo v Dánsku či Norsku.

Předsudky přátel o povaze Poláků zapomněla po pár dnech. Překvapili ji nejen milí místní, ale také špičkové vybavení na univerzitě a množství míst k volnočasovým aktivitám.

Vratislav má tisíciletou historii, která se pojí i s tou českou, během 16. století byla dokonce nejdůležitějším obchodním městem tehdejší Koruny české. Na zdejší univerzitě, založené v roce 1702, působili například Jan Evangelista Purkyně či Karel Slavíček.

Pochlubit se může i řadou absolventů, pozdějších nositelů Nobelovy ceny. Mezi nimi jsou například matematik a fyzik Max Born, lékař Paul Ehrlich či nechvalně známý "otec chemických zbraní" Fritz Haber, který se podílel na vynálezu yperitu či původně hubícího prostředku na hmyz Cyklonu B.

Vyfotit všechny trpaslíky

Právě vysoká úroveň univerzitního vzdělání a vybavení přesvědčila studentku doktorského programu na ČVUT, aby vyrazila absolvovat povinnou výzkumnou stáž do hlavního města Dolnoslezského vojvodství. "Docela jsem koukala. Laboratoře mají vybavené tisíckrát líp než my a k dispozici mají milion přístrojů, protože sehnali peníze z Evropské unie," popsala výzkumné zázemí Soukupová.

Kristýna Soukupová
Kristýna Soukupová | Foto: Archiv Kristýny Soukupové

Když zrovna neměřila vzorky v laboratoři, vyrazila běhat do přírody, cvičit na venkovní posilovací stroje nebo chytat trpaslíky. Ač to zní sebezvláštněji, zatímco všude po světě se loni chytali pokémoni, ve Vratislavi se loví už pár řádek let trpaslíci.

Dvacet až třicet centimetrů vysoké bronzové sošky lze spatřit na různých místech Vratislavi. První trpaslíci se do města nastěhovali v roce 2005 a jejich autorem byl Tomasz Moczek. Momentálně je jich po celém městě k vidění 165. Vydat se lze na speciální trpasličí procházku po městě nebo si stáhnout aplikaci a lovit na vlastní pěst.

Trpaslík pojmenovaný Řezník, který se nachází v místě někdejších masných krámů.
Trpaslík pojmenovaný Řezník, který se nachází v místě někdejších masných krámů. | Foto: Magdaléna Daňková

Že se nejedná pouze o zábavu pro děti, potvrzuje i Kristýna Soukupová: "Říkala jsem si, že je během těch tří měsíců všechny postupně najdu a vyfotím. Pokaždé, když jsem jednoho našla, radovala jsem se."

Zapojení místních do utváření veřejného prostoru

Když studentku omrzeli trpaslíci, vydala se poznávat místní kavárny. Spousta zajímavých jich je podle Soukupové v populární čtvrti Nadodrze. "Do téhle hipsterské čtvrti jsem se vydala i s Free City Tour na speciální street art prohlídku. Hrozně se mi líbil jeden dvůr mezi domy, který byl celý až do výšky dvou metrů pomalovaný. Na zdech domů jsou nakreslení lidé i se zvířaty, kteří tam bydlí, což mi přišlo jako skvělý nápad. Prostě se jeden víkend dohodli a pózovali. A během samotné prohlídky jsme potkali jednu z namalovaných žen. Myslela jsem si, že je to domluvené," vzpomíná. 

Dům ve čtvrti Nadodrze.
Dům ve čtvrti Nadodrze. | Foto: Archiv Kristýny Soukupové

Oživování rezidenčních částí města byl i jeden z projektů Vratislavi 2016, Evropského hlavního města kultury, s názvem Vratislav - Vstup ze dvora, kdy se místní zapojili do kreativního procesu utváření veřejného prostoru.

Prestižní titul udělovaný ročně dvěma evropským městům přiměl radnici mimo jiné investovat peníze do rekonstrukce nebo otevření nových kulturních objektů.

Proměnou tak například prošlo bývalé občerstvení a mléčný bar BARBARA na ulici Świdnicka. Dnes stylová kavárna - a informační centrum Evropského hlavního města kultury - byla v 80. letech centrem dění občanského hnutí Oranžová alternativa, jež vystupovalo studentskými recesemi a uměleckými happeningy proti tehdejšímu režimu.

Pohled na kavárnu BARBARA.
Pohled na kavárnu BARBARA. | Foto: Magdaléna Daňková

Bohatý noční život nejen pro studenty

Aura kreativního studentského města tak Vratislav provází již dlouhá léta. A kromě Poláků či Čechů v centru města stále častěji zaznívá angličtina, španělština či francouzština. Cizince do města lákají nejen nízké ceny za kvalitní služby, ale také bohatý noční život. "Zvláště pro erasmáky byly pořád nějaké akce. Každý den mohl jít člověk do jiného klubu," potvrzuje Kristýna.

Jediné, co jim podle české studentky vadilo, bylo chladné počasí. Chorvatům zase přišlo, že se ve městě více práší. Samotnou Soukupovou překvapila zejména ohleduplnost místních. "Musím říct, že ve Vratislavi mi přišli všichni velmi milí a nápomocní. Neměla jsem žádnou špatnou zkušenost. Když jsem se třeba zeptala někoho na ulici na něco, rádi mi poradili, i když nemluvili anglicky. Přitom tady v Praze mi přijde, že si lidi ostatních moc nevšímají," popisuje.

"Všichni chtějí do Paříže, Polsko je přitom tak hezké"

Při setkávání s Poláky byla také často dotazována, proč je Češi nemají rádi. "Pořád jsme probírali, proč do Polska nikoho moc nenapadne jet," popisuje.

Sama díky pobytu všechny předsudky hodila za hlavu a zemi teď chválí, kde může: "Možností, co vidět, je spousta, ale nikdo moc nepřemýšlí o tom jet do Polska. Všichni raději jezdí do Paříže, Londýna nebo Španělska. A když k moři, tak do Itálie - a Polsko je přitom tak hezké."

A levné. Letenka do Varšavy se dá v akci sehnat za 12 zlotých, zhruba 75 korun, což není ani cena vlakové jízdenky z Prahy do Kolína.

Hala století, zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO.
Hala století, zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO. | Foto: Magdaléna Daňková

Možností, co ve Vratislavi vidět, je spousta. Od historického Ostrówa Tumskeho s dominantní katedrálou, unikátní Staré radnice na Hlavním náměstí přes Halu století zapsanou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, multimediální historické centrum Zajezdnia postihující dějiny města až po Domy Jeníček a Mařenka či zoo.

Bowling ve Sky Tower, wakeboarding na Odře

Zkrátka ale nepřijdou ani milovníci sportu. Již ve čtvrtek budou ve Vratislavi zahájeny desetidenní Světové hry v neolympijských sportech. Na různých místech po městě tak budou k vidění zápasy v kickboxu, orientační běh, přetahování lanem či in-line hokej.

Ve slavné věži Sky Tower, odkud je vidět celé město jako na dlani, se mezi sebou utkají hráči bowlingu. Na Staré Odře u Mostu Trzebnickim zase návštěvníci uvidí triky na wakeboardu či vodních lyžích.

Malebné nábřeží kolem řeky Odry bylo dokončeno vloni a definitivně tak zařadilo město po bok šik evropských metropolí, ve kterých to žije. Přesvědčen je o tom i britský deník The Telegraph, který Vratislav zařadil mezi 21 evropských měst, které by cestovatelé rozhodně neměli minout.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy