"Temné Pelíšky" rozdělují diváky. Vyniká zde až fyzicky nepříjemné herectví

Mojmír Sedláček Blahoslav Baťa Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa
17. 9. 2022 6:56
"Hlavní problém českého filmu Slovo tkví ve zdánlivé vznešenosti a noblesnosti. O době a lidech, kteří v ní museli žít, neříká ale nic nového,“ tvrdí kritik Mojmír Sedláček.
Videorecenze českého filmu Slovo. | Video: Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa

Drama režisérky Beaty Parkanové sleduje příběh manželů Václava a Věry, kteří si dali slovo, že budou stát vždy při sobě a nepřekročí své morální hranice. Doba kolem roku 1968 ale vzájemný slib vystavuje těžkým zkouškám, shrnuje stručně děj filmu jeho distributor.

Snímek, který od tohoto týdne promítají kina, výrazně rozdělil už publikum na karlovarském festivalu, odkud si odnesl dvě ceny. "Herec Martin Finger v roli čestného právníka skutečně září, zato ocenění pro režisérku a scénáristku Beatu Parkanovou je spíše na pováženou," hodnotí Sedláček. Výkon Gabriely Mikulkové jako otravně kontrolující, sveřepé manželky je pak podle něj místy na hranici snesitelnosti.

"Snímek je sestříhán z často dlouhých a nikam nevedoucích záběrů, v nichž postavy přednášejí vzletná, leč vyprázdněná hesla," říká filmový kritik Sedláček, podle kterého snímek ukazuje na zastydlost současné české kinematografie, kdy se neustále "rochníme ve vlastních bolístkách".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy