Wolfenstein bez hákových křížů a Hitler bez kníru? Němci mění postoj k nacistickým symbolům ve hrách

Magazín Magazín
10. 8. 2018 9:42
Nově bude videohry, ve kterých se objevují nacistické symboly, hodnotit komise. Doteď v zemi platil plošný zákaz.
Wolfenstein II: The New Colossus
Wolfenstein II: The New Colossus | Foto: Bethesda

Německo mění postoj k nacistickým symbolům, které se objevují ve videohrách. Díky změnám v legislativě může teď vydavatel předložit žádost o posouzení a komise rozhodne, jestli hra může v zemi vyjít bez cenzury. Dřív platil v zemi úplný zákaz.

Regulace se v minulosti týkala kromě vysokorozpočtových titulů jako Wolfenstein i třeba české výukové hry Attentat 1942. Ta v květnu vyhrála hlavní cenu na prestižním mezinárodním festivalu videoher A Maze 2018 v Berlíně, přesto je v Německu nedostupná právě kvůli kontroverznímu zákazu. Píše o tom web Games Industry.

Pokud komise posoudí, že užití zakázaných symbolů slouží k uměleckému nebo vědeckému účelu nebo zobrazuje aktuální či historické události, budou se moct ve hrách objevit třeba hákové kříže.

Nejde pouze o svastiky. Ve Wolfenstein II: The New Colossus z roku 2017, odehrávajícím se ve světě po druhé světové válce, kterou Němci vyhráli, museli autoři předělat řadu prvků, takže vojáci ve hře nehajlovali a Adolf Hitler neměl knírek.

Zákaz zobrazování nacistických symbolů ve hrách přitom odstartoval "první" Wolfenstein, který vyšel v roce 1992.

"Toto prohlášení je důležitým krokem pro herní průmysl v Německu," řekl Felix Falk z německé herní asociace. Podle něj se počítačové hry dostávají na stejnou kulturní úroveň jako literatura či film, kterých se podobné omezení v Německu netýká.

Falk je dlouholetým bojovníkem za "kulturní zrovnoprávnění" videoher a poukazuje zejména na jejich popularitu mezi mladší generací, kterou oslovují daleko více než literatura či filmy.

Uvolnění regulace rozhodně neznamená, že v Německu teď začnou vycházet videohry plné nacistických symbolů. Komise posoudí každý titul zvlášť a poté rozhodne o oprávněnosti jejich využití.

Kdyby teď vydavatelé předložili například Wolfenstein II: The New Colossus k opětovnému posouzení, není podle Falka vůbec jisté, jak by se komise rozhodla a zda by vydavateli zase nedoporučila regulaci, pokud by chtěl hru uvést na německém trhu.

Podívejte se na trailer ke hře Wolfenstein: The New Order

Wolfenstein: The New Order E3 Trailer | Video: Bethesda
 

Právě se děje

před 38 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy