VIDEO Od Karla IV. po Putina. Jak se (z)měnila Evropa?

jaz
18. 3. 2014 18:00
V průběhu stovek let si prošel evropský kontinent velkými proměnami, během kterých zanikaly říše, upravovaly se hranice a vznikaly národní státy.
Podívejte se, jak se změnila Evropa. | Video: YouTube

Video - Tříapůlminutové video, které před časem obletělo internet, má v dnešní době opět co říci vzhledem k situaci na Ukrajině.

Zajímavosti o Evropě

  • na rozloze 10,5 mil km2 žije cca 720 milionů obyvatel
  • druhý nejmenší světadíl má 46 nezávislých států
  • 6 jazykových skupin (indoevropská, altajská, uralská, severokavkazská, afroasijská a baskická)
  • známé konflikty současnosti probíhají v Severním Irsku, na Balkáně a v zemích bývalého Sovětského svazu

V průběhu spotu je k vidění neustále se měnící podoba Evropy od roku 1140 až do roku 2012. Zajímavý je také pohled na samotnou Českou republiku, jejíž hranice se během tisíce let vybrousily až do současného stavu, který trvá od roku 1993.

V poslední době se ale jedná o podobě Ukrajiny a odtržení její autonomní části Krymu k Rusku. Vypadá to tedy, že v roce 2014 hranice v rámci Evropy ještě změní svou podobu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy