VIDEO Od Karla IV. po Putina. Jak se (z)měnila Evropa?

jaz
18. 3. 2014 18:00
V průběhu stovek let si prošel evropský kontinent velkými proměnami, během kterých zanikaly říše, upravovaly se hranice a vznikaly národní státy.
Podívejte se, jak se změnila Evropa. | Video: YouTube

Video - Tříapůlminutové video, které před časem obletělo internet, má v dnešní době opět co říci vzhledem k situaci na Ukrajině.

Zajímavosti o Evropě

  • na rozloze 10,5 mil km2 žije cca 720 milionů obyvatel
  • druhý nejmenší světadíl má 46 nezávislých států
  • 6 jazykových skupin (indoevropská, altajská, uralská, severokavkazská, afroasijská a baskická)
  • známé konflikty současnosti probíhají v Severním Irsku, na Balkáně a v zemích bývalého Sovětského svazu

V průběhu spotu je k vidění neustále se měnící podoba Evropy od roku 1140 až do roku 2012. Zajímavý je také pohled na samotnou Českou republiku, jejíž hranice se během tisíce let vybrousily až do současného stavu, který trvá od roku 1993.

V poslední době se ale jedná o podobě Ukrajiny a odtržení její autonomní části Krymu k Rusku. Vypadá to tedy, že v roce 2014 hranice v rámci Evropy ještě změní svou podobu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy