Video: Muzikant dotáhl na alpský vrcholek čtyřmetrový roh. Turisté zažili nečekaný koncert

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 24. 8. 2017 20:24
V Česku se nestává příliš často, aby hudebníci dotáhli své nástroje na vrcholky hor a odtud hráli. V alpské oblasti Silvretta-Montafon to není až tak ojedinělá věc. Tu a tam lze potkat turisty, kterým z batohu čouhá trubka či lesní roh, s nimiž pak preludují na horských stráních. Výkon mladíka na hoře Geißspitz (2334 m.n.m.), jež se nachází na rakousko-švýcarském pomezí, však neobvyklý byl. Náročnou tříhodinovou cestou s převýšením kolem 800 metrů vynesl na vrchol obří pouzdro s třídílným alpským rohem, národním švýcarským nástrojem. Po rozložení měří čtyři metry, tóny se tvoří ústy, obvyklým repertoárem jsou staré tradicionály. Hudba je slyšet až několik kilometrů daleko.
Tradicionály se z vrcholu Geißspitz rozléhaly kilometry daleko, muzikantovi zabrala náročná cesta horským terénem kvůli "koncertu" a zpět celý den. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

před 17 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy