VIDEO Plač! Bojovníci sumo při rituálu rozplakávají děti

ČTK ČTK
22. 9. 2014 9:45
Každoročního rozplakávání batolat se v tokijském sumo ringu účastní stovky rodičů, kteří věří, že rituál přinese dětem pevné zdraví.
Toto dítě se rozplakalo již při lehkém pohazování v náručí bojovníka. Kdyby ne, musel by nastoupit muž v masce čerta.
Toto dítě se rozplakalo již při lehkém pohazování v náručí bojovníka. Kdyby ne, musel by nastoupit muž v masce čerta. | Foto: YouTube

Tokio – Rodiče se obvykle snaží, aby jejich batolata plakala co nejméně. Jednou ročně ale v Japonsku doufají, že se bojovníkům sumo podaří jejich potomky rozplakat v rámci starého rituálu, který má dětem přinést pevné zdraví.

V tokijské svatyni Irugi podstoupilo toto trápení v improvizovaném sumo ringu více než 100 dětí. Batolata, která se nechtěla rozplakat, mohutní muži děsili řvaním do obličeje, nebo strašidelnými maskami čertů, dokud nedosáhli svého.

VIDEO Japonská tradice nutí děti plakat
VIDEO Japonská tradice nutí děti plakat | Video: YouTube

"Pláč dětí doletí k bohu a rodiče doufají, že díky tomu jejich maličcí budou zdraví a silní," řekl ČTK kněz svatyně Jošimi Morita na ceremoniálu, kde děti hromadně plakaly a křičely. "Proto když se dítě nerozpláče, bojovníci sumó s ním pohazují nahoru a dolů a snaží se ho rozplakat, zatímco rodiče všechno sledují s bušícím srdcem," dodal.

Tato ceremonie je stará asi 400 let a pořádá se ve svatyních po celé zemi. Na různých místech jsou různá pravidla. Někde bojovníci drží proti sobě dvě děti a sledují, které se rozpláče dřív. Jinde se zase dítě, které začne první plakat, považuje za takzvaně poražené.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy