V Dánsku vyroste centrum Lega v podobě obřích kostek

jaz
24. 8. 2014 10:00
Společnost Lego zahájila stavbu zábavního centra, které vyroste v rodišti kultovní stavebnice v Dánsku.
Foto: Vimeo

Billund – Architekt Bjarke Ingels ze společnosti BIG a majitelé firmy Lego položili šest základních kamenů ve tvaru známé kostky. Odstartovali tak výstavbu nové Lego budovy.

Projekt se opírá o kostku ze stavebnice a nabízí řadu atrakcí, které si již za dva roky budou moct užít děti i dospělí.

Vizualizace nového projektu Lega
Vizualizace nového projektu Lega | Video: Vimeo

Objekt bude stát v dánském městě Billund, kde v roce 1932 začal tesař Ole Kirk Christiansen budovat svou firmu. Samotná Lego kostka vznikla až později po 2. světové válce, konkrétně v roce 1949.

"Lego je dobrý způsob, jak vysvětlit, o čem architektura ve své podstatě opravdu je. Je to právě přísnost a racionalita cihel Lego, které vytvářejí tyto nekonečné možnosti kombinací," řekl Dezeen magazine architekt Bjarke Ingels, jehož projekt vlastně připomíná několik těchto kostek poskládaných přes sebe.

Vrcholem stavby je pak jedna kostka s kruhovými světlíky, kterými bude možné vidět nebe.

Interiér Lego domu
Interiér Lego domu | Foto: Vimeo

Objekt se bude rozkládat na ploše 80 tisíc metrů čtverečních a nejvyšší bod bude asi 30 metrů vysoký. Uvnitř se budou nacházet výstavní prostory, kavárna i propagační obchod. Na střechách nebudou chybět zahrady a venku prostranství i čtvercové náměstí s mnoha vchody, které bude přístupné veřejnosti.

Interaktivní zábava i vzdělávací aktivity si mohou návštěvníci, kterých podle odhadů má být až 250 tisíc ročně, vyzkoušet už při slavnostním otevření domu v roce 2016.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy