V Dánsku vyroste centrum Lega v podobě obřích kostek

jaz
24. 8. 2014 10:00
Společnost Lego zahájila stavbu zábavního centra, které vyroste v rodišti kultovní stavebnice v Dánsku.
Foto: Vimeo

Billund – Architekt Bjarke Ingels ze společnosti BIG a majitelé firmy Lego položili šest základních kamenů ve tvaru známé kostky. Odstartovali tak výstavbu nové Lego budovy.

Projekt se opírá o kostku ze stavebnice a nabízí řadu atrakcí, které si již za dva roky budou moct užít děti i dospělí.

Vizualizace nového projektu Lega
Vizualizace nového projektu Lega | Video: Vimeo

Objekt bude stát v dánském městě Billund, kde v roce 1932 začal tesař Ole Kirk Christiansen budovat svou firmu. Samotná Lego kostka vznikla až později po 2. světové válce, konkrétně v roce 1949.

"Lego je dobrý způsob, jak vysvětlit, o čem architektura ve své podstatě opravdu je. Je to právě přísnost a racionalita cihel Lego, které vytvářejí tyto nekonečné možnosti kombinací," řekl Dezeen magazine architekt Bjarke Ingels, jehož projekt vlastně připomíná několik těchto kostek poskládaných přes sebe.

Vrcholem stavby je pak jedna kostka s kruhovými světlíky, kterými bude možné vidět nebe.

Interiér Lego domu
Interiér Lego domu | Foto: Vimeo

Objekt se bude rozkládat na ploše 80 tisíc metrů čtverečních a nejvyšší bod bude asi 30 metrů vysoký. Uvnitř se budou nacházet výstavní prostory, kavárna i propagační obchod. Na střechách nebudou chybět zahrady a venku prostranství i čtvercové náměstí s mnoha vchody, které bude přístupné veřejnosti.

Interaktivní zábava i vzdělávací aktivity si mohou návštěvníci, kterých podle odhadů má být až 250 tisíc ročně, vyzkoušet už při slavnostním otevření domu v roce 2016.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy