V Dánsku vyroste centrum Lega v podobě obřích kostek

jaz
24. 8. 2014 10:00
Společnost Lego zahájila stavbu zábavního centra, které vyroste v rodišti kultovní stavebnice v Dánsku.
Foto: Vimeo

Billund – Architekt Bjarke Ingels ze společnosti BIG a majitelé firmy Lego položili šest základních kamenů ve tvaru známé kostky. Odstartovali tak výstavbu nové Lego budovy.

Projekt se opírá o kostku ze stavebnice a nabízí řadu atrakcí, které si již za dva roky budou moct užít děti i dospělí.

Vizualizace nového projektu Lega
Vizualizace nového projektu Lega | Video: Vimeo

Objekt bude stát v dánském městě Billund, kde v roce 1932 začal tesař Ole Kirk Christiansen budovat svou firmu. Samotná Lego kostka vznikla až později po 2. světové válce, konkrétně v roce 1949.

"Lego je dobrý způsob, jak vysvětlit, o čem architektura ve své podstatě opravdu je. Je to právě přísnost a racionalita cihel Lego, které vytvářejí tyto nekonečné možnosti kombinací," řekl Dezeen magazine architekt Bjarke Ingels, jehož projekt vlastně připomíná několik těchto kostek poskládaných přes sebe.

Vrcholem stavby je pak jedna kostka s kruhovými světlíky, kterými bude možné vidět nebe.

Interiér Lego domu
Interiér Lego domu | Foto: Vimeo

Objekt se bude rozkládat na ploše 80 tisíc metrů čtverečních a nejvyšší bod bude asi 30 metrů vysoký. Uvnitř se budou nacházet výstavní prostory, kavárna i propagační obchod. Na střechách nebudou chybět zahrady a venku prostranství i čtvercové náměstí s mnoha vchody, které bude přístupné veřejnosti.

Interaktivní zábava i vzdělávací aktivity si mohou návštěvníci, kterých podle odhadů má být až 250 tisíc ročně, vyzkoušet už při slavnostním otevření domu v roce 2016.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy