Od boubelek po korzety. Tak se měnil ideál ženské krásy

jaz
28. 1. 2015 11:55
Zdroj foto: YouTube Zdroj foto: YouTube
Standard ženské krásy se během historie mnohokrát proměnil. Dříve se mužům líbily kypré tvary, dnes mnohé ženy splňují striktní normy plastickými operacemi.
Video: YouTube

Video – Nové video serveru BuzzFeed ukazuje, jak se v rozmezí tří tisíc let měnil ideál ženské krásy. 

Starověký Egypt dával ženám velkou svobodu. Směly vlastnit majetek, mohly se rozvést, dědit královské tituly nebo mít dokonce předmanželský sex. Tehdejšímu ideálu krásy se přesto podřizovaly. Žádoucí byly dlouhé spletené vlasy, výrazné líčení a štíhlá postava.

Oproti tomu starověké Řecko vyzdvihovalo plodné kypré tvary, tehdejší ideál krásy se ale vztahoval na mužská, dokonale vysportovaná těla. Viktoriánská Anglie svázala ženy do korzetů, aby navodila iluzi přesýpacích hodin, a volební právo v USA v roce 1920 zase dovolilo ženám chlapečtější vzezření.

Přelom 21. století znamenal pro ženy začátek nelehkého období, dnešní doba žádá hubené, přesto zdravé ženy s velkými prsy, oblým pozadím a plochým bříškem. Není tedy divu, že vzrůstá počet plastických operací.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy