Nahradí roboti lidi? Japonci testují androidy pro důchodce

Magazín ČTK Magazín, ČTK
16. 10. 2014 12:17
Android umí základní komunikaci ve znakové řeči, pozdraví a mrká očima. V budoucnosti se má stát efektním pomocníkem pro seniory a lidi s mentálním postižením.
Japonský android Chihira | Video: YouTube

Video – Jmenuje se Chihira, umí zpívat japonské písničky a zvládá znakovou řeč. Seznamte se prototypem ženského androida, který nedávno představila Toshiba. Firma chce do roku 2020 vyvinout sofistikovaného sociálního robota, který najde uplatnění jako společník pro opuštěné seniory nebo lidi s mentálním postižením.

Chihira zatím ovládá základní mimická gesta, dokáže mrkat očima, vřele se usmívat a napodobovat jednoduché pohyby. Na pozdrav odpoví zamáváním ruky.

Japonci roboty milují

Android by se podle inženýrů měl stát efektivním prostředkem, jak mohou lékaři či členové rodiny dohlédnout na starší osoby, a zajistit jim tak dobré životní podmínky v přirozeném prostředí jejich domova.

Japonci jsou roboty doslova fascinování, tento měsíc představil asijský výrobce hraček Tomy humanoidního robota, který dokáže konverzovat s využitím asi tisícovky frází, zazpívat 50 písniček a hýbat hlavou i končetinami.

Robot je vysoký 20 centimetrů a chováním má připomínat šestileté dítě. Jeho funkce zahrnují například i kalendář, takže dokáže říct, co je za den, pokud se ho jeho majitel zeptá.

Na trhu objeví začátkem příštího roku a má stát 15 tisíc jenů (asi 3000 Kč).

 

Právě se děje

před 4 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 48 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy