Nahradí roboti lidi? Japonci testují androidy pro důchodce

Magazín ČTK Magazín, ČTK
16. 10. 2014 12:17
Android umí základní komunikaci ve znakové řeči, pozdraví a mrká očima. V budoucnosti se má stát efektním pomocníkem pro seniory a lidi s mentálním postižením.
Japonský android Chihira | Video: YouTube

Video – Jmenuje se Chihira, umí zpívat japonské písničky a zvládá znakovou řeč. Seznamte se prototypem ženského androida, který nedávno představila Toshiba. Firma chce do roku 2020 vyvinout sofistikovaného sociálního robota, který najde uplatnění jako společník pro opuštěné seniory nebo lidi s mentálním postižením.

Chihira zatím ovládá základní mimická gesta, dokáže mrkat očima, vřele se usmívat a napodobovat jednoduché pohyby. Na pozdrav odpoví zamáváním ruky.

Japonci roboty milují

Android by se podle inženýrů měl stát efektivním prostředkem, jak mohou lékaři či členové rodiny dohlédnout na starší osoby, a zajistit jim tak dobré životní podmínky v přirozeném prostředí jejich domova.

Japonci jsou roboty doslova fascinování, tento měsíc představil asijský výrobce hraček Tomy humanoidního robota, který dokáže konverzovat s využitím asi tisícovky frází, zazpívat 50 písniček a hýbat hlavou i končetinami.

Robot je vysoký 20 centimetrů a chováním má připomínat šestileté dítě. Jeho funkce zahrnují například i kalendář, takže dokáže říct, co je za den, pokud se ho jeho majitel zeptá.

Na trhu objeví začátkem příštího roku a má stát 15 tisíc jenů (asi 3000 Kč).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy