Americká armáda testuje robotické psy. Mají nahradit vojáky

pej
17. 7. 2014 14:24
Americká armáda vyzkoušela v bojovém nasazení nové robotické psy. V budoucnosti hodlá nahradit roboty až čtvrtinu svých mužů.
Robotický pes LS3 a jeho parťák v akci
Robotický pes LS3 a jeho parťák v akci | Foto: Boston Dynamics

Boston - Americká armáda získala novou posilu. Vojákům teď bude dělat společnost robotický pes Legged Squad Support System (LS3), vyrobený společností Boston Dynamics.

Robotický pes LS3 na cvičení
Robotický pes LS3 na cvičení | Video: YouTube

Robopes byl poprvé nasazen při mezinárodním bojovém cvičení námořních ozbrojených sil Rim of the Pacific (RIMPAC) před několika dny na Havajských ostrovech.

Vojáci si "nováčky" velmi chválí. "Překvapilo mě, jak dobře fungují," nechal se slyšet desátník Brandon Dieckmann, který ještě před vstupem do armády sledoval vývoj LS3 na YouTube. Teď mu sám dává příkazy. "Myslel jsem, že se tu bude klopýtat a padat, ale ve skutečnosti je hodně spolehlivý a navíc působí dost robustně," dodává Dieckmann.

LS3 je navržen tak, aby unesl 180 kilovou vojenskou výzbroj a zároveň se pohyboval v terénu po boku jednotky.

Nejkurióznější zbraně v historii
Autor fotografie: United States Army Air Forces

Nejkurióznější zbraně v historii

Netopýří bomba (2. světová válka) – zápalené bomby připevněné na tělech netopýrů měly zneškodnit japonské budovy, v ostrém boji nebyly nikdy nasazeny.

Zvracecí paprsek – cílem Američanů nebylo v případě této zbraně protivníka zneškodnit, ale ochromit ho pomocí žaludečních potíží.

Gay bomba – zbraň vyvíjená americkými chemiky a biology měla přinutit nepřítele soustředit pozornost místo boje na fyzické atributy svých spolubojovníků. Vývoj měl stát 7,5 milionu dolarů, nakonec z něj sešlo.

Zvládne ujít 32 kilometrů bez přestávky, přičemž se pohybuje průměrnou rychlostí 4 km/h, v případě potřeby dokáže zrychlit až na 38 km/h. Díky speciálně vyvinutému počítačovému vidění bez dálkového ovládání se přizpůsobí všem typům terénu. Pokud ztratí rovnováhu a převrátí se na záda či bok, vrátí se automaticky zpět na nohy.

Vývoj čtyřnohého robota začal v roce 2010 a podílela se na něm i Harvardská univerzita. Výzkum a výrobu dotuje agentura DARPA spadající pod americké ministerstvo obrany. První prototyp byl na světě v lednu 2012. Jeho výroba stála v přepočtu 649 miliónů korun.

"LS3 pes by měl snížit počet zranění v boji, únavu vojáků a zároveň zvýšit jejich bojeschopnost," vyjmenoval přednosti robopsa ředitel společnosti Boston Dynamics Marc Raibert.

Roboti? Budoucnost americké armády

LS3 je jedním z mnoha příkladů, jak americká armáda začleňuje do bojových jednotek moderní technologie. Na vojenském sympoziu Army Aviation Symposium zaznělo z úst generála Roberta Cona, že americká armáda rovněž zvažuje, že by v příštích letech nahradila až jednu čtvrtinu vojáků roboty.

"V průběhu uplynulých 12 let války jsme o hodně přišli. Je na čase,  abychom manévrovatelnost a palebnou sílu získali zpět," řekl podle podle Defense News generál Cone.

Kromě robotů se ve výbavě armády objevují i jiné futuristické zbraně. Například granátomet XM-25 zasáhne až 700 metrů vzdálený cíl nebo dálkově ovládané zbraně, které se primárně používají k obraně.

Moderní technologie, které nahrazujují lidské zdroje, se běžně používají i v české armádě (AČR).

"V AČR jsou roboti užíváni například u jednotek EOD (pyrotechnici). Jedná se o roboty tEODor a Talon, které ovládá na dálku operátor. Jsou určeni k prvotnímu průzkumu nebezpečného materiálu. Dále odminovací komplet Božena či bezpilotní průzkumný prostředek Raven," sdělil Aktuálně.cz podplukovník Jiří Šulc z Ministerstva obrany.

 

Právě se děje

Další zprávy