Vědci bijí na poplach: střed Evropy čeká ohnivé peklo

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
4. 5. 2009 9:52
Vinou oteplování budou plošné požáry stále častější
O plošných požárech Češi zatím slýchají hlavně ze zpráv ze zahraničí. To by se ale mohlo brzy změnit.
O plošných požárech Češi zatím slýchají hlavně ze zpráv ze zahraničí. To by se ale mohlo brzy změnit. | Foto: Reuters

Berkeley - Plameny spalující stromy i budovy, lidé bez střechy nad hlavou, zdivočelá zvířata, která nemají kam utéct, ohnivé peklo. Snad každý, kdo sleduje zprávy, ví, co dokáží napáchat plošné požáry.

Zprávy z Kalifornie či Austrálie, kde jen letos v únoru uhořelo přes 200 lidí, pravidelně plní titulní strany světového tisku. Pro Čechy znějí vzdáleně. To by se ale mohlo brzy změnit.

Klimatologové z Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC), který funguje při OSN, se shodují: Vinou globálního oteplování budou plošné požáry čím dál tím častější.

Souvislosti: Oteplování změní pralesy ve vyprahlou pustinu

Změny klimatu se ale projeví i jinak. Mapa míst, kde se v plamenech ocitnou rozlehlé oblasti, se v budoucnu zásadně promění.

K nově ohroženým regionům bude patřit i střední Evropa včetně Česka. Stejně jako Spojené státy nebo Tibetská náhorní plošina.

Stále četnější vlny sucha a veder ve střední Evropě zvyšují riziko vzniku velkých požárů.
Stále četnější vlny sucha a veder ve střední Evropě zvyšují riziko vzniku velkých požárů. | Foto: Ondřej Besperát

Pohov pro Australany

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley sestavili detailní mapu světa, v níž jsou zakresleny plošné požáry z uplynulých několika let. S pomocí modelů a na základě dat evropského vesmírného úřadu ESA pak vypočítali, kde se bude oheň šířit v příštích desetiletích.

Přestože bude záležet na mnoha regionálních proměnných, trend je podle nich jasný: zatímco v Austrálii, jižní Evropě či Amazonii se situace oproti dnešku zlepší, jinde riziko zničujících požárů naopak výrazně vzroste.

Ve střední Evropě požáry umocní dostatek vegetace, ale i stále častější sucha a horka, uvedli vědci z Berkeley v odborném magazínu PLoS ONE. To všechno šíření plamenů nahrává.

I v domácích rubrikách českých novin by se tak za pár desítek let mohly objevovat podobné fotografie těm únorovým z Austrálie.

Exponovaný střed Evropy

S tvrzením, že se globální oteplování nadprůměrně projeví právě v zemích střední Evropy, přišli před časem i meteorologové z Německa.

"Změna klimatu bude ve Spolkové republice v příštích desetiletích postupovat mnohem rychleji, než je celosvětový průměr," tvrdí předseda Německé meteorologické společnosti (DMG) Herbert Fischer. V roce 2040 má být teplota ve střední Evropě v průměru o 1,7 stupně Celsia vyšší než v roce 1900.

"Intenzivnější a častější vlny veder zvyšují i riziko lesních požárů," shodují se experti z Německa s vědci z Berkeley.

Předpovědi pro sousední Německo jsou - logicky - platné i pro Čechy, Moravu a Slezsko.

Rovnice ale platí i naopak: Nejenže oteplování nahrává plošným požárům. Velké požáry změny klimatu urychlují. A to dokonce velmi výrazně.

"Odhadujeme, že rozsáhlé požáry mají na svědomí zhruba jednu pětinu skleníkového efektu, způsobeného člověkem," tvrdí v posledním čísle magazínu Science Thomas Swetnam z Arizonské univerzity v Tucsonu.

Foto: Aktuálně.cz
Blog klimatologa Radima Tolasze na Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy