Vědci bijí na poplach: střed Evropy čeká ohnivé peklo

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
4. 5. 2009 9:52
Vinou oteplování budou plošné požáry stále častější
O plošných požárech Češi zatím slýchají hlavně ze zpráv ze zahraničí. To by se ale mohlo brzy změnit.
O plošných požárech Češi zatím slýchají hlavně ze zpráv ze zahraničí. To by se ale mohlo brzy změnit. | Foto: Reuters

Berkeley - Plameny spalující stromy i budovy, lidé bez střechy nad hlavou, zdivočelá zvířata, která nemají kam utéct, ohnivé peklo. Snad každý, kdo sleduje zprávy, ví, co dokáží napáchat plošné požáry.

Zprávy z Kalifornie či Austrálie, kde jen letos v únoru uhořelo přes 200 lidí, pravidelně plní titulní strany světového tisku. Pro Čechy znějí vzdáleně. To by se ale mohlo brzy změnit.

Klimatologové z Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC), který funguje při OSN, se shodují: Vinou globálního oteplování budou plošné požáry čím dál tím častější.

Souvislosti: Oteplování změní pralesy ve vyprahlou pustinu

Změny klimatu se ale projeví i jinak. Mapa míst, kde se v plamenech ocitnou rozlehlé oblasti, se v budoucnu zásadně promění.

K nově ohroženým regionům bude patřit i střední Evropa včetně Česka. Stejně jako Spojené státy nebo Tibetská náhorní plošina.

Stále četnější vlny sucha a veder ve střední Evropě zvyšují riziko vzniku velkých požárů.
Stále četnější vlny sucha a veder ve střední Evropě zvyšují riziko vzniku velkých požárů. | Foto: Ondřej Besperát

Pohov pro Australany

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley sestavili detailní mapu světa, v níž jsou zakresleny plošné požáry z uplynulých několika let. S pomocí modelů a na základě dat evropského vesmírného úřadu ESA pak vypočítali, kde se bude oheň šířit v příštích desetiletích.

Přestože bude záležet na mnoha regionálních proměnných, trend je podle nich jasný: zatímco v Austrálii, jižní Evropě či Amazonii se situace oproti dnešku zlepší, jinde riziko zničujících požárů naopak výrazně vzroste.

Ve střední Evropě požáry umocní dostatek vegetace, ale i stále častější sucha a horka, uvedli vědci z Berkeley v odborném magazínu PLoS ONE. To všechno šíření plamenů nahrává.

I v domácích rubrikách českých novin by se tak za pár desítek let mohly objevovat podobné fotografie těm únorovým z Austrálie.

Exponovaný střed Evropy

S tvrzením, že se globální oteplování nadprůměrně projeví právě v zemích střední Evropy, přišli před časem i meteorologové z Německa.

"Změna klimatu bude ve Spolkové republice v příštích desetiletích postupovat mnohem rychleji, než je celosvětový průměr," tvrdí předseda Německé meteorologické společnosti (DMG) Herbert Fischer. V roce 2040 má být teplota ve střední Evropě v průměru o 1,7 stupně Celsia vyšší než v roce 1900.

"Intenzivnější a častější vlny veder zvyšují i riziko lesních požárů," shodují se experti z Německa s vědci z Berkeley.

Předpovědi pro sousední Německo jsou - logicky - platné i pro Čechy, Moravu a Slezsko.

Rovnice ale platí i naopak: Nejenže oteplování nahrává plošným požárům. Velké požáry změny klimatu urychlují. A to dokonce velmi výrazně.

"Odhadujeme, že rozsáhlé požáry mají na svědomí zhruba jednu pětinu skleníkového efektu, způsobeného člověkem," tvrdí v posledním čísle magazínu Science Thomas Swetnam z Arizonské univerzity v Tucsonu.

Foto: Aktuálně.cz
Blog klimatologa Radima Tolasze na Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy