Vědci bijí na poplach: střed Evropy čeká ohnivé peklo

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
4. 5. 2009 9:52
Vinou oteplování budou plošné požáry stále častější
O plošných požárech Češi zatím slýchají hlavně ze zpráv ze zahraničí. To by se ale mohlo brzy změnit.
O plošných požárech Češi zatím slýchají hlavně ze zpráv ze zahraničí. To by se ale mohlo brzy změnit. | Foto: Reuters

Berkeley - Plameny spalující stromy i budovy, lidé bez střechy nad hlavou, zdivočelá zvířata, která nemají kam utéct, ohnivé peklo. Snad každý, kdo sleduje zprávy, ví, co dokáží napáchat plošné požáry.

Zprávy z Kalifornie či Austrálie, kde jen letos v únoru uhořelo přes 200 lidí, pravidelně plní titulní strany světového tisku. Pro Čechy znějí vzdáleně. To by se ale mohlo brzy změnit.

Klimatologové z Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC), který funguje při OSN, se shodují: Vinou globálního oteplování budou plošné požáry čím dál tím častější.

Souvislosti: Oteplování změní pralesy ve vyprahlou pustinu

Změny klimatu se ale projeví i jinak. Mapa míst, kde se v plamenech ocitnou rozlehlé oblasti, se v budoucnu zásadně promění.

K nově ohroženým regionům bude patřit i střední Evropa včetně Česka. Stejně jako Spojené státy nebo Tibetská náhorní plošina.

Stále četnější vlny sucha a veder ve střední Evropě zvyšují riziko vzniku velkých požárů.
Stále četnější vlny sucha a veder ve střední Evropě zvyšují riziko vzniku velkých požárů. | Foto: Ondřej Besperát

Pohov pro Australany

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley sestavili detailní mapu světa, v níž jsou zakresleny plošné požáry z uplynulých několika let. S pomocí modelů a na základě dat evropského vesmírného úřadu ESA pak vypočítali, kde se bude oheň šířit v příštích desetiletích.

Přestože bude záležet na mnoha regionálních proměnných, trend je podle nich jasný: zatímco v Austrálii, jižní Evropě či Amazonii se situace oproti dnešku zlepší, jinde riziko zničujících požárů naopak výrazně vzroste.

Ve střední Evropě požáry umocní dostatek vegetace, ale i stále častější sucha a horka, uvedli vědci z Berkeley v odborném magazínu PLoS ONE. To všechno šíření plamenů nahrává.

I v domácích rubrikách českých novin by se tak za pár desítek let mohly objevovat podobné fotografie těm únorovým z Austrálie.

Exponovaný střed Evropy

S tvrzením, že se globální oteplování nadprůměrně projeví právě v zemích střední Evropy, přišli před časem i meteorologové z Německa.

"Změna klimatu bude ve Spolkové republice v příštích desetiletích postupovat mnohem rychleji, než je celosvětový průměr," tvrdí předseda Německé meteorologické společnosti (DMG) Herbert Fischer. V roce 2040 má být teplota ve střední Evropě v průměru o 1,7 stupně Celsia vyšší než v roce 1900.

"Intenzivnější a častější vlny veder zvyšují i riziko lesních požárů," shodují se experti z Německa s vědci z Berkeley.

Předpovědi pro sousední Německo jsou - logicky - platné i pro Čechy, Moravu a Slezsko.

Rovnice ale platí i naopak: Nejenže oteplování nahrává plošným požárům. Velké požáry změny klimatu urychlují. A to dokonce velmi výrazně.

"Odhadujeme, že rozsáhlé požáry mají na svědomí zhruba jednu pětinu skleníkového efektu, způsobeného člověkem," tvrdí v posledním čísle magazínu Science Thomas Swetnam z Arizonské univerzity v Tucsonu.

Foto: Aktuálně.cz
Blog klimatologa Radima Tolasze na Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy