Video: Český astronom vyfotil ve vesmíru elektromobil Tesla, létá milion kilometrů od Země

Magazín Video Magazín, Video
5. 3. 2018 16:30
Český astronom Martin Mašek pomohl určit polohu elektromobilu Tesla, který v únoru do vesmíru vynesla raketa Falcon Heavy. Jeho snímek ocenila také Česká astronomická společnost.
Čeští astronomové zaměřili Teslu ve vesmíru. Byla více něž milion kilometrů od Země | Video: Martin Mašek

Českému astronomovi Martinu Maškovi se povedl doslova husarský kousek. Robotickým dalekohledem FRAM, který je součástí Observatoře Pierra Augera v Argentině, vyfotil elektromobil Tesla putující po oběžné dráze.

Snímek teď ocenila Česká astronomická společnost, která ho vybrala jako astrofotografii měsíce února 2018. Maškovo pozorování však nemá pouze estetický účel. Výrazně totiž pomohlo k rozšíření informací o poloze a rychlosti elektromobilu.

Tesla se v době snímkování nacházela v jižní části souhvězdí Hydra ve vzdálenosti 1 056 400 kilometrů od Země. Z podrobné analýzy
světelné křivky se Martinu Maškovi podařilo určit také přesnou periodu změn jasnosti způsobenou rotací na 4 minuty 45 sekund. Měření pak putovala do Minor Planet Center, kde přijímají pozorování vzdálených satelitů a upřesňují jejich dráhu ve sluneční soustavě.

Elektromobil místo betonu

Elektromobil se na oběžnou dráhu dostal 6. února, kdy ho tam vynesla raketa Falcon Heavy podnikatele a vizionáře Elona Muska. Mašek ho pak zachytil o čtyři dny později. Vozidlo tvořilo takzvanou balastní zátěž rakety. K tomu se většinou používá betonový kvádr, Musk však využil svůj elektromobil Tesla, který váží zhruba tunu a čtvrt.

Automobil se pak dostal na únikovou dráhu z oběžné dráhy kolem Země a je na oběžné dráze kolem Slunce. "Ta vypadá jako elipsa, kdy nejnižší bod je u oběžné dráhy Země a nejvzdálenější bod zhruba mezi Marsem a Jupiterem," vysvětlil už dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz odborník na kosmonautiku a šéfredaktor portálu Kosmonautix.cz Dušan Majer.

Tam pak může elektromobil zůstat klidně i miliony let. "Dokud se s něčím nesrazí nebo dokud si ho tam někdo nevyzvedne. Muska se totiž někdo na sociálních sítích zeptal, jestli když si pro tu Teslu doletí, bude jeho. Elon Musk mu odpověděl: Ano, když si pro ni doletíš, bude tvoje," popsal Majer.

Za volantem červeného elektromobilu Tesla Roadster sedí Starman, figurína kosmonauta. Na přístrojové desce je pak nápis Don’t Panic! (Nepropadej panice!), což je odkaz na kultovní knihu Douglase Adamse Stopařův průvodce po Galaxii.

Start rakety Falcon Heavy | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy