Tak vypadal první Brit. Světlý Evropan je nový úkaz, předci bývali tmaví a černovlasí

ČTK ČTK
8. 2. 2018 12:04
Analýza DNA takzvaného cheddarského muže ukazuje, že ještě před deseti tisíci lety byli Britové tmaví až černí, měli tmavé vlasy a možná trochu překvapivě modré oči. Světlejší barva kůže se objevila až s nástupem zemědělství a radikální změnou jídelníčku, který už neobsahoval tolik vitaminu D.
Takto dříve vypadali Britové. Podobizna tzv. Cheddarského muže v Přírodopisném muzeu v Londýně.
Takto dříve vypadali Britové. Podobizna tzv. Cheddarského muže v Přírodopisném muzeu v Londýně. | Foto: Reuters

Lidé, kteří obývali území dnešní Británie před 10 000 lety, měli tmavou až černou pleť, modré oči a tmavé kudrnaté vlasy. K takovému závěru dospěli vědci na základě analýzy DNA takzvaného cheddarského muže, jehož ostatky nalezli archeologové na počátku minulého století na jihozápadě Anglie. Opět se tak potvrzuje, že světlé zbarvení kůže novodobých Evropanů je relativně mladým úkazem, napsal zpravodajský web BBC.

Rekonstrukci obličeje cheddarského muže vytvořili badatelé z University College London na základě vzorků DNA odebraných pracovníky Přírodopisného muzea v Londýně. "Ahoj modroočko! Seznamte se s vaším nejstarším britským předkem," zněl popisek u fotografie busty "prvního novodobého Brita" na titulní stránce středečního vydání deníku The Guardian. Kostra cheddarského muže je tou nejstarší nalezenou v kompletním složení na území Británie.

Původně odborná veřejnost předpokládala, že cheddarský muž, jehož kostru odkryli archeologové u města Cheddar v hrabství Sommerset v roce 1903, měl světlou kůži a plavé vlasy. Analýza DNA provedená před několika lety pak ukazovala na černé vlasy, avšak oči zbarvené do hněda a světlou kůži.

Vzezření dávného obyvatele Anglie je podle The Guardian předmětem vášnivých spekulací, protože žil v období bezprostředně po odchodu prvních lidí z kontinentální Evropy na britské ostrovy a dnešní bílí Britové jsou potomky jeho druhu. Aktualizované rekonstrukci jeho obličeje pomohl jednak mimořádně zachovalý genetický materiál a také metody takzvané sekvenace lidského genomu vyvinuté v posledních letech.

"Opravdu se ukazuje, že tyto imaginární rasové kategorie, které jsou ve skutečnosti velmi moderní představou, respektive velmi nedávnou představou, vůbec nelze vztahovat na minulost," řekl archeolog Přírodopisného muzea Tom Booth, který na projektu pracoval. Podle bioinformatika UCL Yoana Diekmanna není časté spojování bělošství a "britství" pevnou pravdou. "Neustále se to měnilo a měnit bude," řekl.

"Je velmi překvapivé vidět, že Brit z doby před 10 000 lety mohl mít velmi tmavou pleť a velmi modré oči," citovala agentura AFP vedoucího výzkumu londýnského muzea Chrise Stringera. Dnes poněkud udivující kombinace ale podle BBC v době na konci poslední doby ledové byla běžná. Světlejší barva kůže se objevila až s nástupem zemědělství a radikální změnou jídelníčku, který už neobsahoval tolik vitaminu D, vysvětlil Stringer.

Vyhotovení busty cheddarského muže předcházelo zkoumání kostního vzorku z jeho lebky odebraného ze skalní kosti v oblasti spánku. Z něj dokázali vědci získat kompletní genom dávného obyvatele Anglie, tedy jakýsi detailní rejstřík informací o daném jedinci obsažený v jádrech buněk.

"Je velmi neobvyklé vytěžit DNA tak vysoké kvality," komentovala výsledky Selina Braceová. Byla to právě ona, kdo vyvrtal otvor do 10 000 let staré lebky s cílem vybrat kostní prášek, z nějž pak vzešel genetický materiál. "Kostra byla nalezena v jeskyni. Podmínky tam jsou stálé, vzduch je suchý a chladný - to zabránilo degradaci DNA," vysvětlila.

Výsledky výzkumu představili vědci jako "ochutnávku" dokumentárního filmu o "prvním Britovi", který odvysílá 18. února televizní stanice Channel 4.

Video: Tohle už na vlastní oči neuvidíte. Tak vypadala původní brána na Vyšehradě

Podívejte se, jak vypadala původní brána Špička na Vyšehradě | Video: praha-archeologicka.cz, Archeologický ústav Akademie věd České republiky, Praha,v.v.i.
 

Právě se děje

před 21 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt v patře domu, na místě je 11 zraněných. Podle hasičů je požár pod kontrolou

Při požáru v Černokostelecké ulici bylo zraněno 11 lidí, nejméně dva jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Hasiči nyní byt odvětrávají.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy