Problém zatopeného Texasu? Srážky zasahují stále tutéž oblast, říká český vědec

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 8. 2017 8:00
V případě hurikánu Harvey jsou za extrémní povodně v Texasu zodpovědné především extrémní deště, které oblast sužují již několik dní, říká dr. Miloslav Müller, vědec z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. "Teplota oceánu jistě přispěla ke vzniku tropické cyklony, zmíněná spousta vody je však hlavně důsledkem značného zpomalení pohybu tohoto útvaru, takže srážkové pole zasahuje stále tutéž oblast," vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Cyklona, z níž již několik dní vydatně prší, se nechce hnout z místa.
Cyklona, z níž již několik dní vydatně prší, se nechce hnout z místa. | Foto: Reuters

Podíváme-li se nejprve dva týdny nazpět, přečteme si varování amerických meteorologů hovořící o tom, že letos by se v severním Atlantiku mohlo objevit až pět silných hurikánů.  Znepokojovala je zejména nezvykle vysoká teplota Atlantského oceánu. Kdybychom to vzali popořadě - jak dobře se hurikány předpovídají a z jakých faktorů?

Musíme rozlišit předpověď na několik hodin až dní dopředu, která se týká vývoje konkrétního hurikánu, od předpovědi sezonní. Ta se vyjadřuje jen jako pravděpodobnost, že takzvaná hurikánová sezona, jež v severním Atlantiku probíhá od 1. června do 30. listopadu, nebo její zbylá část bude nadprůměrná, průměrná či podprůměrná z hlediska četnosti a intenzity tropických cyklon.

Teplota tropických oceánů je jedním z uvažovaných faktorů, dalším je například aktuální fáze oscilací jako například ENSO, tedy výskyt jevu El Niňo. Také proto jsou sezonní předpovědi hurikánů relativně úspěšné, na rozdíl od jiných povětrnostních jevů, například tornád, s nimiž bývají mylně zaměňovány.

Meteorologové tedy předpovídali, že tato hurikánová sezona bude nadprůměrná?

Už v květnové předpovědi se počítalo s větší pravděpodobností spíše nadprůměrné sezony. Zmiňované upřesnění bylo vydáno počátkem srpna, přičemž vrchol hurikánové sezony je právě nyní na přelomu srpna a září. Nejde však o závratné číslo, průměrně se v severním Atlantiku vyskytnou tři silné hurikány za rok. Extrémní sezona za několik posledních desetiletí přišla v roce 2005, kdy bylo takových hurikánů sedm, mimo jiné nechvalně známá Katrina.

Nejprve se psalo o hurikánu, pak zeslábl v tropickou bouři. Mohl byste objasnit, dokdy je to ještě hurikán a odkdy se již jedná o tropickou bouři?

Kritériem pro označení tropické cyklony za tropickou bouři, respektive za hurikán, je nejvyšší naměřený minutový průměr rychlosti větru. Pokud tato hodnota překročí zhruba 120 km/h, mluvíme v severním Atlantiku a východním Pacifiku o hurikánu, jinde pak o tajfunu nebo cyklonu. Naopak při poklesu této rychlosti jde opět o tropickou bouři, při dalším zpomalení větru pod cca 60 km/h pak již jen o tropickou depresi. Stadia vývoje tropické cyklony mohou nicméně během její existence i několikrát kolísat.

Existuje přímá spojitost mezi letošní vysokou teplotou Atlantského oceánu a nynějšími extrémními povodněmi v Texasu?

Hurikány často pustoší pobřeží mořskou vodou. Vítr vyvolá vzestup hladiny oceánu až o několik metrů, k čemuž je ještě třeba připočíst výšku vln. V případě Harveyho jsou naopak za extrémní povodně v Texasu zodpovědné především extrémní deště, které oblast sužují již několik dní. Teplota oceánu jistě přispěla ke vzniku tropické cyklony, zmíněná spousta vody je však hlavně důsledkem značného zpomalení pohybu útvaru, takže srážkové pole zasahuje stále tutéž oblast.

A existuje přímá souvislost mezi oteplováním oceánu a skleníkovými plyny, a tedy i působením člověka?

Velká většina klimatologů se domnívá, že hlavní příčinou současného nárůstu průměrné teploty vzduchu i oceánu je zesílení jinak přirozeného skleníkového efektu, shoda však není stoprocentní, neboť ne všechny působící faktory dokážeme dobře kvantifikovat. Vysoká teplota oceánu je nicméně jen jedním z mnoha faktorů nutných pro vznik tropické cyklony, proto je případný vztah k četnosti tropických cyklon ještě složitější otázkou. Jakkoliv počátkem nového tisíciletí se mohlo zdát, že vzestupný trend v severním Atlantiku existuje, období po roce 2005 tuto hypotézu nepotvrdilo.

Vy jste odborník na extrémní jevy počasí, ať již hurikány, či povodně. Přesto, překvapily vás něčím snímky masově zatopeného Houstonu a škod, které hurikán Harvey v Texasu napáchal?

Samozřejmě žádné utrpení nás nemůže nechat chladným. Nicméně dosavadní situace zatím naštěstí není srovnatelná s již zmíněnou Katrinou, která si v oblasti kolem New Orleansu vyžádala 1,5 tisíce lidských životů. Obávám se však protržení protipovodňových hrází podél vodních toků. Navíc existují země jako Filipíny, které se musí potýkat častěji s dokonce ještě silnějšími tropickými cyklonami. A zároveň si musí vystačit s mnohem menšími materiálními prostředky, jen si jich tolik nevšímáme.

Pamatuji si, že ještě tak před pěti šesti lety se psávalo o Texasu spíše v souvislosti s extrémními suchy, extrémními teplotami, devastujícími požáry a spálenou vegetací.

To samozřejmě stále platí, západní část Texasu je dosti aridní oblastí (suchá, pozn. red.), kde ročně spadne méně srážek než u nás, a přitom je zde kvůli vysoké teplotě vzduchu větší výpar. Ostatně aktuální srážky tam ani nedosahují, extrémní úhrny se vyskytly od Austinu směrem na východ. V Houstonu sice ročně naprší asi tolik jako u nás na horách, nicméně i na zdejší poměry jsou několikadenní srážky vyvolané Harveym extrémní. Takto dlouhé setrvání tropické cyklony v dané oblasti je zcela mimořádnou událostí.  

Může člověk hurikánům předcházet? 

Nemůže. Pokusy zeslabit několik hurikánů pomocí vypouštění částic jodidu stříbrného v 60. letech 20. století neprokázaly významnější vliv na dynamiku bouří, proto se od takových snah zřejmě definitivně upustilo. Větru a dešti v tomto případě neporučíme. Předcházet lze jen do určité míry jejich škodám, a to předběžnými ochrannými opatřeními a maximální bdělostí při výskytu hurikánu.

Americký stát Texas dál pustoší Harvey. Hurikán zeslábl na bouři a silné deště v Houstonu proměnily ulice v řeky. | Video: Reuters/MARCO LUZURIAGA
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy