Poznáte lháře? Lidé řeknou dvě lži za den, odhalíme jich jen polovinu

ČTK ČTK
25. 9. 2017 9:10
Všichni neustále lžeme. Americký profesor Timothy Levine, který se více než 20 let věnuje výzkumu lhaní, zjistil, že lidé řeknou průměrně každý den dvě lži. A americký výzkumník Robert Feldman odhalil, že když se potkají dva cizí lidé, jsou schopni říct tři nevinné lži během prvních deseti minut, napsal zpravodajský server The Sun.
Poznáte lháře?
Poznáte lháře? | Foto: Shutterstock

Když kolegyni řeknete "Jsem v pořádku", poté co jste dvacet minut proplakala na záchodě, je to nevinná lež. Jistě, nedá se srovnávat s prohlášením "S tou ženou jsem neměl sexuální vztah", což je jedna z nejslavnějších lží všech dob, z níž byl svého času usvědčen tehdejší americký prezident Bill Clinton. Ale také to není pravda, že?

Říct lež je jenom polovina příběhu - tou druhou je poznat, když vám někdo lže. A to je nesmírně těžké, i když si "každý myslí, že dokáže poznat lháře", řekl irský forenzní psycholog Mike Berry. Studie zjistily, že dokážeme odhalit jen 48 až 60 procent lží. A ti, kdo dosahují oněch 60 procent, jsou školení experti.

Nevinné lži jsou naší obranou

"Nevinné lži se obvykle říkají kvůli navázání či udržení kontaktu," říká britská klinická psychoterapeutka Jerilee Claydonová. "Základní lidskou vlastností sloužící přežití je udržování vztahů, a pokud se zdá, že pravda nefunguje, pak se často uchylujeme ke lžím."

Jejich cílem může být například ochrana vlastních nebo cizích pocitů anebo udržení svého společenského statusu - ano, včetně oněch vzkazů na sociálních sítích, jak si užíváte tu nejlepší dovolenou na světě, přestože je naprosto příšerná.

"Kolik rodičů už lhalo vlastním dětem ohledně jejich uměleckých schopností, ve stylu 'Ano, opravdu to vypadá jako tatínek!', přestože kresba připomíná spíš autobus?" ptá se Berry. "A někdy lžeme proto, abychom lidem řekli to, co chtějí slyšet. Například že jejich milovaný psí mazlíček umřel po sražení autem okamžitě a vůbec netrpěl."

Pokud přijdete na to, že vám někdo říká podobný typ nevinné lži, zkuste zjistit příčinu. Stydí se? Je nejistý? Nebo se bojí odhalit pravdu? Pak ho možná lépe pochopíte. Nikdy ale neopakujte tutéž nevinnou lež někomu, kdo potřebuje neustále dokola ujišťovat, že "ne, nemá v té sukni velký zadek". A nikdy nelžete o věcech, které by mohly být nebezpečné, jako "Ano, měla jen jednu skleničku vína", když víte, že dotyčná není ve stavu sednout za volant.

Notoričtí lháři se často zesměšní

Jinou kapitolou jsou notoričtí lháři, kteří si jednoduše nedokážou pomoci a musí lhát, byť by to znělo jako sebevětší fantazírování a mohli se tím zesměšnit. Vezměte si například tvrzení Donalda Trumpa, že na jeho inauguraci přišlo víc lidí než na Obamovu - což vyvrátilo prosté srovnání fotografií.

Nutkaví lháři podle odborníků obvykle škodí jen sami sobě - pokud se nedostanou na pozici, kde disponují ohromnou mocí. I v případě notorického lháře je dobré identifikovat důvod, proč vykládá lži.

Pokud odhalíte jeho slabé místo, můžete získat větší páku, s jejíž pomocí jeho lži vyvrátíte. Například bezuzdné chvástání je často známkou vlastní nejistoty.

Patologičtí lháři jdou chladně za svým cílem

Od notorických, kompulzivních lhářů se liší lháři patologičtí, kteří jsou chladní, vypočítaví a lžou kvůli konkrétním, sebestředným cílům. Často jsou označováni také jako lháři psychopatičtí - působí okouzlujícím dojmem, jsou důvěryhodní a egoističtí.

Chybí jim poctivost a využívají toho k vlastnímu prospěchu. Jedním z takových lhářů byl například Frank Abagnale, kterého ztvárnil Leonardo DiCaprio ve filmu Stevena Spielberga Chyť mě, když to dokážeš z roku 2002.

Tento typ lhářů byste se nikdy neměli snažit sami napravovat. Patologické lhaní může být symptomem poruchy chování či osobnosti, která vyžaduje odpovídající psychologickou pomoc.

Podívejte se, jak pozná lež expert na emoce:

Je sedm základních emocí, které prožíváme, a ty se spolehlivě propíšou ve výrazu tváře, říká psycholog Jan Ženatý. Když člověku o něco jde, pozná, že nemluví pravdu. Chce být lepší než detektor lži. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy