Měli bychom češtinu zjednodušit? Zde jsou důvody odborníka, proč to není dobré

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 3. 2019 14:15
Také vám přijde čeština příliš složitá, plná výjimek a chytáků? V poslední době se ozývá stále více hlasů volajících po zjednodušení pravidel, třeba v případě psaní velkých písmen nebo čárek. Jednotlivé návrhy, jak by šlo češtinu zjednodušit, jsme probrali s odborníkem - doktorem Jiřím Kostečkou, středoškolským češtinářem, autorem učebnic českého jazyka i metodických textů, jak učit češtinu, a rovněž spoluautorem nových maturit. S většinou návrhů nesouhlasí. "Jazyk je systém, který by se mohl zbortit," říká.

Je potřeba znát přechodníky?

Jak je to s přechodníky, tedy tvary slovesa, které vyjadřují současně probíhající nebo navazující děje? Pakliže veřejnost poukazuje na zkostnatělost osnov českého jazyka, které prý pomalu reagují na skutečný vývoj češtiny, nejčastěji zmiňuje právě přechodníky. Ač je již dávno téměř nikdo aktivně nepoužívá, přesto se ještě před pár lety učily. 

"Souhlasím s tím, že přechodníky jsou v současné češtině již mrtvým slovesným tvarem, zbyly jen ustrnulé tvary typu vida, chtě nechtě. Pokud nějaký učitel 'tupě' vyžadoval, aby se je děti učily používat aktivně, byl tupý především on," říká Jiří Kostečka, zároveň však dodává: "Pasivní poučení o nich je ovšem potřebné."

Jako hlavní důvod uvádí, že se vyskytují ve starší umělecké literatuře a dones i v právních a administrativních textech, takže by jim alespoň středoškolsky vzdělaný člověk měl rozumět.  "A navíc existují jako naprosto živé tvary v mnoha jazycích, mimo jiné v oné angličtině," podotýká.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy