Čech vrátil rysy do Evropy, poslanec zavřel kožešinové farmy. Teď dostali Cenu Josefa Vavrouška

Magazín Magazín
7. 6. 2018 19:00
Ekologickou Cenu Josefa Vavrouška udělovanou Nadací Partnerství za konkrétní činy v oblasti životního prostředí letos převzal zakladatel vlčích a rysích hlídek Ludvík Kunc a dlouholetý poslanec a nyní ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. Oba laureáti převzali prestižní ocenění ve čtvrtek 7. června v podvečer na půdě Senátu Parlamentu České republiky.
Ludvík Kunc se svými rysy
Ludvík Kunc se svými rysy | Foto: Archiv Nadace Partnerství

Dvanáctičlenná porota u osobnosti Ludvíka Kunce vyzdvihla cenou za dlouhodobý přínos jeho zápal, který věnoval návratu velkých šelem do Beskyd a péči o ně. Cenu za významný ekologický počin pak Robin Böhnisch vybojoval za prosazení nového zákona o národních parcích a normě zakazující kožešinové farmy.

"Udělení ceny Ludvíku Kuncovi znamená významné veřejné ocenění jeho přes půlstoletí trvající a velmi úspěšné práci na ochraně rysa ostrovida nejen v České republice, ale v celé Evropě. Zároveň je to důkaz a motivace pro další osobnosti v tom, že praktická a úspěšná ochrana přírody je realizovatelná i při nepříznivé politické situaci a bez potřeby mnohamilionových grantů," komentuje dopad Kuncovy činnosti Jiří Beneš, který jej na cenu navrhl.

Český táta rysů

Od konce 60. let stál Ludvík Kunc u zrodu dlouhodobého projektu zaměřeného na návrat rysa ostrovida do několika oblastí v Evropě, odkud tato šelma před desítkami let vymizela. Rysi byli chycení ve slovenských lesích a putovali do několika evropských oblastí přes ostravskou Zoo, která pro ně sloužila jako karanténa.

Do roku 1984 se Kuncovi podařilo přestěhovat desítky rysů a fakticky tak obnovit jejich populaci v sedmi státech Evropy ( v Německu, Slovinsku, Francii, Rakousku, Itálii, Švýcarsku a také na Šumavě).

Osobně se vypouštění rysů do volné přírody z politických důvodů nikdy nemohl účastnit. Vedle toho inicioval založení dobrovolných Vlčích a Rysích hlídek Hnutí DUHA, které od roku 2009 pravidelně v terénu monitorují velké šelmy.

Ludvík Kunc je veřejnosti známý také jako malíř s naprosto typickým "rukopisem". Na stovkách akvarelových obrazů a perokreseb vyobrazuje běžné i vzácné druhy zvířat zasazené do jejich přirozeného prostředí.

Tak trochu jiný politik

Robin Böhnisch působil jako poslanec za ČSSD čtrnáct let, z toho poslední čtyři jako předseda sněmovního výboru pro životní prostředí. Svou kariéru zákonodárce symbolicky završil právě dvěma významnými ekologickými zákony.

Robin Böhnisch, rodák z Krkonoš, měl k přírodě od malička blízko.
Robin Böhnisch, rodák z Krkonoš, měl k přírodě od malička blízko. | Foto: Archiv Nadace Partnerství

Jako parlamentní zpravodaj Böhnisch pomohl legislativně posílit ochranu národních parků a potvrdil, že jejich účelem je ponechat části krajiny divočině. Podruhé v čele poslanců společně navrhl a prosadil zákaz kožešinových farem v Česku.

Díky němu tak kožešinové farmy v Česku ukončí provoz nejpozději k poslednímu lednu 2019. Změnu přinesla novela na ochranu zvířat proti týrání. Zakazuje "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin". Vztahovat se má na chov lišek a norků, nikoli například králíků nebo nutrií, tedy zvířat, která se využívají také na maso.

Asociace ekologických organizací Zelený kruh opakovaně vyhodnotil  Robina Böhnische jako poslance, který hlasuje nejvíce přátelsky k životnímu prostředí. Je známý tím, že soustavně vylepšoval ekologické zákony a oponoval - často i v rozporu s vlastní stranou - škodlivým návrhům.

"A také se více než kdokoli jiný se zasadil o schválení dvou zákonů, které posunuly naši zemi o pořádný kus dopředu," komentují svorně Böhnischovo ocenění jeho nominanti Marta Kotecká Misíková, Vojtěch Kotecký a Jiří Jakl.

Video: Rysa můžete vidět z okna, není plachý, říká ochránce šelem

Vlci se množí v Německu a západním Polsku, bylo otázkou času, kdy se dostanou i do Česka, říká koordinátor ochrany velkých šelem Miroslav Kutal. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 17 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterý zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy