Úlovky z fotopastí: Rysům se v Česku daří, vracejí se vlci a občas k nám zabloudí i medvěd

Vlci na Kokořínsku.
Záběry rysů se fotopastem daří zachytit docela často. Nejdéle sledovaným rysem v CHKO Beskysy je rys Král (na snímku). Je mu nejméně 9 let a žije v Javorníkách. Fotopast jej a členy jeho smečky zachytila několikrát.
Letos fotopasti jen v Beskydech zachytily celkem 12 rysů. Nejětší rysí populace u nás ale žije na Šumave a v Pošumaví (odhadem kolem 70 jedinců), letos ale byli rysi zaznamenáni například i v Jizerských horách. Na fotografii je rys Řehoř v Beskydech.
Rysice Lenka a koťata zachycená v Beskydech.
Snímky vlků už jsou vzácnější. Na našem území se pohybuje jedna vlčí smečka na Kokořínsku a druhá na Broumovsku. Další osamělí jedinci byli zaznamenáni v Pošumaví či Krušných horách.
Foto: šelmy.cz
Domácí Domácí
1. 1. 2017 14:15
Rysy, vlky, ale i medvědy se daří díky fotopastem zaznamenat v české přírodě, především v Beskydech a na Šumavě. Na fotomonitoringu šelem spolupracuje Hnutí Duha Olomouc se Správou Chráněné krajinné oblasti Beskydy, Mendelovou univerzitou v Brně a Ústavem biologie obratlovců Akademie věd ČR. Podívejte se v galerii, jaké fotografie z fotopastí vznikly.
 

Právě se děje

Další zprávy