Úlovky z fotopastí: Rysům se v Česku daří, vracejí se vlci a občas k nám zabloudí i medvěd

Vlci na Kokořínsku.
Záběry rysů se fotopastem daří zachytit docela často. Nejdéle sledovaným rysem v CHKO Beskysy je rys Král (na snímku). Je mu nejméně 9 let a žije v Javorníkách. Fotopast jej a členy jeho smečky zachytila několikrát.
Letos fotopasti jen v Beskydech zachytily celkem 12 rysů. Nejětší rysí populace u nás ale žije na Šumave a v Pošumaví (odhadem kolem 70 jedinců), letos ale byli rysi zaznamenáni například i v Jizerských horách. Na fotografii je rys Řehoř v Beskydech.
Rysice Lenka a koťata zachycená v Beskydech.
Snímky vlků už jsou vzácnější. Na našem území se pohybuje jedna vlčí smečka na Kokořínsku a druhá na Broumovsku. Další osamělí jedinci byli zaznamenáni v Pošumaví či Krušných horách.
Foto: šelmy.cz
Domácí Domácí
1. 1. 2017 14:15
Rysy, vlky, ale i medvědy se daří díky fotopastem zaznamenat v české přírodě, především v Beskydech a na Šumavě. Na fotomonitoringu šelem spolupracuje Hnutí Duha Olomouc se Správou Chráněné krajinné oblasti Beskydy, Mendelovou univerzitou v Brně a Ústavem biologie obratlovců Akademie věd ČR. Podívejte se v galerii, jaké fotografie z fotopastí vznikly.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 19 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy