Čech vyšle na cestu humanoidní stopařku Matyldu. Lidi jsou tu hodní, přežije to, říká

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 10. 2018 9:10
Již brzy se vám může stát, že potkáte u silnice robota s cedulí, jenž na vás bude mávat. Patrně půjde o humanoidní stopařku Matyldu, která se potřebuje dostat z Jablonce nad Nisou přes Pardubice a Plzeň až do Pelhřimova. "Když jí zastavíte, ona vám už řekne co a jak. Pakliže byste ji svezli dle jejích instrukcí, můžete si ji až na 24 hodin půjčit a vyzkoušet, co všechno umí," vysvětluje její konstruktér Michal Seidl. Pokud se celý experiment povede a ona v pořádku dorazí do cíle, půjde o světovou raritu.
Foto: robot-matylda.webnode.cz

Robot Matylda se narodil v roce 2018 v malé technologické laboratoři OpenTechLab v Jablonci nad Nisou rodičům Michalovi a Radce, kteří se charakterizují slovy: "dva nadšenci a odvážlivci, kteří se neváhají vydat až tam, kam dosud lidská noha nevstoupila".

Jak prozrazují, Matylda není rodilá stopařka. Původně ji sestrojili jako univerzálního humanoidního (tedy člověku podobného) robota pro vzdělávání, zábavu, terapii i tvorbu umění. Doposud sloužila hlavně jako platforma na výuku robotiky.

Jedná se totiž o autonomního robota, kterého lze pomocí programů naučit samostatné chůze za zvukem či světlem. Konstruktéři rovněž slibují, že se může stát "vaší robotí Olgou Šípkovou kříženou s Bobem a Bobkem". Umí se totiž včas probudit, vzbudit vás a vést rozcvičku. Může zastat i funkci hlídacího psa, neboť reaguje na nečekaný zvuk či nečekané světlo a informovat vás o tom na mobil či e-mail. Lze ji rovněž naučit rozeznávat členy rodiny pomocí identifikačních čipů a čtečky.

Nyní se může stát i prvním stopujícím humanoidním robotem na světě. Její tvůrce Michal Seidl dokončuje poslední aplikace, jedná s mobilními operátory o přenosu dat z Matyldy a vybírá finanční příspěvky na Hithitu. Vyjet by měla přibližně 20. října ze svého rodiště v Jablonci nad Nisou. Kromě cedule, návodu a lékárničky bude mít i ručník kolem krku, jako hold kultovnímu dílu Douglase Adamse Stopařův průvodce po galaxii.

"Matylda pojede zcela samostatně. Jelikož ji máme osazenu senzory, je schopna interaktivního jednání vůči lidem, kteří ji vezmou. Dá jim instrukce, co mají dělat a část informací najdou řidiči i na návodu," popisuje její "otec" Michal Seidl.

Na mapách půjde on-line sledovat, kde se svěřenkyně zrovna nachází. Pokud se podaří dohodnout s operátory na rozumné ceně, dočkají se fanoušci projektu také průběžného posílání fotek a videí z cesty.

Matylda potřebuje dojet z Jablonce nad Nisou do Pelhřimova do Muzea rekordů a kuriozit, kam se chce umístit jako exponát. Potřebuje se ale ještě zastavit v Pardubicích, Plzni a Praze. Zde na ni budou čekat výherci facebookové soutěže o co nejzajímavější zážitek pro robotí slečnu. Absolutním vítězem se stal pardubický chovatel, jenž jí slíbil svezení na karetě obrovské.

Všichni tři výherci si budou moci vzít Matyldu domů a vyzkoušet, co všechno umí. A řidiči, kteří humanoidní stopařku popovezou? Smějí ji jen svézt a vysadit, nebo si ji taky mohou vyzkoušet? "Je nám to jedno, mohou ji vzít třeba na ryby, když by po tom toužili, nebo s ní prožít nějaké dobrodružství. Ale délka pobytu s Matyldou by neměla překročit 24 hodin," říká Michal Seidl.

Robotka bude poháněna energií z fotovoltaické elektrárny, kterou je osazena. Dokáže vydržet až pět dní bez sluneční energie. "V nejhorším případě poprosí řidiče, aby ji připojil do autozásuvky," dodává Michal.

Věří, že stopařka v pořádku dorazí do cíle, aniž by ji někdo zcizil nebo zničil. "Sázíme na laskavost lidí. Věříme, že to není tak špatné, jak se o Češích všeobecně traduje."

A krom toho, Matylda má na hlavě kameru, která by mohla odhalit, kdo je "únoscem" či "vrahem". "V případě, že by ji někdo poškodil omylem, například jí ulomil ruku, bude mít s sebou i lékárničku, obsahující izolepu, aby byla stále co nejcelistvější," usmívá se Michal.

Jestli robotka skutečně dostopuje až do Pelhřimova v provozuschopném stavu, tedy bude-li elektronika funkční co do pohybu i komunikace, zapíšou jí tu do knihy rekordů.

Patrně půjde o světovou raritu. Podle českého konstruktéra totiž jediný pokus o stopovacího robota provedli v roce 2015 Kanaďani s tzv. Hitchbotem ("hitchhiking robot"). Cestoval po Kanadě i Evropě, osudnou se mu ale stala snaha stopovat v USA. Zde skončil velmi záhy po svém startu, když ho zlikvidovala parta vandalů ve Filadelfii.

Kanadský Hitchbot, když ještě "žil".
Kanadský Hitchbot, když ještě "žil". | Foto: Archie/Wikimedia Commons

"Nicméně Hitchbot nebyl humanoid, ale v podstatě taková popelnice s gumovýma rukama a nohama, aniž bych ho chtěl nějak shazovat."

A co bude s Matyldou dál? Záleží na tom, v jakém stavu a zda vůbec do Pelhřimova dorazí. Při špatné kondici by zřejmě jen navždy staticky odpočívala ve vitríně, při dobré fyzičce i psychice by mohla fungovat jako interaktivní exponát reagující na návštěvníky.

"Samozřejmě počítáme i s variantou, že bychom o Matyldu přišli, ale pořád doufáme, že se to nestane a Češi se ukážou jako lidé se srdcem na pravém místě," uzavírá Michal Seidl.

Video: Humanoidní robotka Matylda se chystá stopovat z Jablonce do Pelhřimova. Její konstruktéři shánějí finance na její cestu

Pakliže se vše vydaří, šlo by patrně o prvního humanoidního robota na světě, který úspěšně dostopoval do cíle. | Video: HitHit
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 5 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy