Půl světa vidělo Měsíc tak, jak tu nebyl od roku 1866. Češi se podobného úkazu brzy dočkají

Foto: Na obloze se objevil ojedinělý úkaz. Modrý krvavý superúplněk se teď zase dlouho neukáže
Svět mohl poslední lednový den pozorovat takzvaný lunární trifekt.
Jedná se o kombinaci superměsíce, modrého Měsíce a krvavého Měsíce.
Na západní polokouli se Měsíc takto změnil naposledy v březnu roku 1866, tedy před 152 lety.
Šance vidět takový Měsíc se teď zase jen tak nenaskytne. Podle agentury AP se bude trojnásobný jev opakovat až v roce 2037.
Foto: Reuters
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 1. 2. 2018 8:46
V USA toho byly plné noviny i s přesným jízdním řádem "velkého, modrého a rudého úplňku" pro jednotlivá města. Podívanou kromě Severní Ameriky viděli lidé také na Havaji, Středním východě, v Asii či východní části Ruska. Podle českého astrofotografa Martina Gembece si Češi na podobnou měsíční show budou muset počkat na konec července.

V USA jsou toho plné noviny: "Tuhle noc se vyplatí být vzhůru, protože to, co se bude dít s Měsícem, tu nebylo od března 1866!" A skutečně, obloha byla 31. ledna opravdu výjimečná. V Americe tuto událost nazývají "Super Blue Blood Moon" (modrý krvavý superúplněk), a jak název napovídá, spojují se při ní hned tři jevy.

Kromě Severní Ameriky mohli nevšední úplněk sledovat i další země. "Pokud žijete v Severní Americe, na Aljašce nebo Havaji, zatmění bude vidět před východem Slunce 31. ledna. Na Středním východě, v Asii, ve východním Rusku, v Austrálii a na Novém Zélandu bude 'Super Blue Blood Moon' vidět při východu Měsíce 31. ledna večer," uváděl Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

O jaký úkaz jde? Měsíc se zkrátka během jediné noci ocitl ve třech zajímavých konstelacích - nejblíž Zemi a celý v jejím stínu, tedy v úplném zatmění. Jde také o již druhý superúplněk během jediného měsíce.

Vezměme si to ale pěkně popořadě.

Když je "Luna" na své oběžné dráze nejblíže Zemi, hovoříme o tzv. "superměsíci". Když je v tu dobu v úplňku, hovoříme o "superúplňku". Měsíc pak vypadá, že je větší (zhruba o 10-15 procent) a jasnější (dokonce až o 30 procent). Oba tyto jevy nastávají v lednu již podruhé.

"Ano, úplňky ze 4. ledna a z 31. ledna (ve 14:27) lze považovat za superúplňky, protože se překrývá doba úplňku a doba přízemí, tedy doba, kdy je Měsíc Zemi nejblíže," potvrzuje astrofotograf Martin Gembec. Liší se i jednotlivé superúplňky mezi sebou, podle toho, jak moc se tyto doby překrývají.

Když nastane druhý úplněk během jednoho kalendářního měsíce, říká se tomu modrý Měsíc (Blue Moon), nebo též modrý úplněk.

"Kalendářní měsíc má víc dní než období, během nějž se opakují jednotlivé fáze Měsíce. Proto jsme 4. ledna absolvovali první úplněk, jednalo se dokonce o pravý superúplněk. 31. ledna nastává opět superúplněk, jen o malinko menší," vysvětluje zkušený astrofotograf.

Při částečném či úplném zatmění Měsíce mluvíme o tzv. "krvavém Měsíci" (Blood Moon). Nastane tehdy, když těleso prochází zemským stínem. Některé zdroje za "Blood Moon" označují pouze úplné zatmění Měsíce.

"Krvavá barva je dána tím, že Země nevrhá úplně temný stín. Má totiž atmosféru a tenoučká linka atmosféry lomí světlo ze Slunce. A protože nejméně se lámou červené paprsky a nejvíce modré, tak ty modré jakoby zmizí, rozptýlí se v zemské atmosféře. Červené vlnové délky ovšem do zemského stínu proniknou a způsobují čím dál krvavější zabarvení. Čím je Měsíc blíže středu zemského stínu, tím je tmavěji rudý, na okrajích pak světle červený," popisuje Gembec.

Lidé v Česku si však na tento nevšední zážitek budou muset počkat.

"Tento úkaz na obloze byl z našeho území tentokrát úplně neviditelný," říká Martin Gembec. "Byl viditelný jen v Americe, Asii, zkrátka na druhé straně Země." Zjednodušeně řečeno - Měsíc u nás vyšel až v době, kdy už byl mimo zemský stín. Nicméně již druhý superúplněk během ledna se Čechů týká také.

Aby však Češi netruchlili tolik, zve je astronom na podobný skvělý úkaz, jenž nastane v noci z 27. července na 28. července 2018. "Půjde o skutečně významnou událost, protože celou hodinu a tři čtvrtě uvidíme na obloze krvavý Měsíc celý ponořený v zemském stínu." Česká republika bude mít tentokrát (při dobré viditelnosti) ideální podmínky, protože v tu dobu se bude Měsíc nacházet vysoko nad obzorem. Čechům přeje i kalendář, půjde totiž o letní noc z pátku na sobotu, což přímo vybízí k prázdninovému astrovýletu mimo světelné znečištění měst.

A co vlastně astrofotograf říká nadšení lidí a novinářů z podobných jevů? "Obecně jsme rádi, když lidé aspoň jednou začas vzhlédnou k obloze a uvědomí si, že je vůbec něco vidět. Protože tím, jak používáme nevhodné druhy světel, tak už pomalu na obloze nic jiného než Měsíc nespatříme. Takže když se sejde velký a krvavý úplněk, oprávněně to vyvolá takovéto ‚haló‘," uzavírá Gembec.

Video: Krvavý Měsíc je podle Bible spjat s katastrofami

Obyvatelům severní polokoule se v noci na pondělí naskytla příležitost pozorovat úplné zatmění Měsíce a takzvaný superúplněk, při němž měl Měsíc netradiční načervenalou barvu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy