Do kina jako do "Mekáče". V Praze zažívají návrat autokina, promítají i u letiště

Magazín ČTK Magazín, ČTK
27. 4. 2020 9:47
Na Nákladovém nádraží Žižkov začne fungovat autokino. V pondělí večer uvede korejský film Parazit, který letos získal Oscara. Projekce jsou součástí festivalu Art Parking, o filmovou dramaturgii kina se postarala společnost Aerofilms. Na každý den připravili organizátoři až tři snímky. Dopolední filmy budou určené především pro rodiny s dětmi.
Foto: Shutterstock

Na brownfieldu, kde má do deseti let vyrůst nová městská čtvrť, bude do června velkoformátová LED obrazovka a osmdesát parkovacích míst vyhrazených pro sledování filmů. Kromě filmu Parazit uvede autokino také snímky Vlastníci, V síti, Tenkrát v Hollywoodu či Zelená kniha.

Cena parkovacího místa je zhruba 400 korun. Vstupenku si lidé mohou zaplatit s předstihem z bezpečí svého domova anebo pak namístě bez nutnosti fyzického kontaktu. Podle organizátorů jsou rozestupy mezi auty větší než u parkovišť v nákupních centrech, kapacita je 80 míst. Kino bude promítat až třikrát denně, říká ředitel společnosti Aerofilms Ivo Andrle.

"Jsme jediné venkovní kino v České republice, které není závislé na setmění. Díky nejkvalitnější LED obrazovce o rozměru dvanáct krát pět metrů můžete sledovat film ještě před obědem. Filmy, které jsme zařadili, si zaslouží větší plátno než obrazovku počítače či televize." 

Autokinům se dříve nedařilo, dnes je o ně zájem

Uzavření kin způsobené koronavirovou krizí podnítilo v Praze návrat sledování filmů pod otevřeným nebem, které se v minulosti příliš neprosadilo. V Dolních Měcholupech organizátoři začali projekcí českého kultovního filmu Samotáři. Na Facebooku navíc mohou lidé hlasovat, jaký film by chtěli vidět. Na výběr mají mezi tuzemskými snímky Domácí péče a Jízda a korejským filmem Parazit, který byl letos oceněn Oscarem.

Další autokino začalo fungovat na okraji Prahy u Letiště Václava Havla. Zvuk si řidiči mohou naladit v autorádiích pomocí FM pásma. Pravidla, která jsou v souladu s bezpečnostními opatřeními, dovolují maximálně dva dospělé ve voze a případné děti, tedy jednu rodinu. Rozestupy mezi vozy musí být alespoň dva metry, platí zákaz vycházení z vozů nebo stažené střechy. 

První autokino na světě začalo fungovat 6. června 1933 ve městě Camden v americkém státě New Jersey. Projekci inicioval mladý prodavač aut a filmový fanoušek Richard Hollingshead. Do autokina se tehdy vešlo asi 400 vozů. Pokusy o autokina se objevily také v Evropě, nebyl o ně ale příliš velký zájem.

V Praze dříve fungovalo autokino na Strahově, které otevřelo koncem 90. let. Nicméně po dvou sezonách zkrachovalo. Neujalo se ani promítání reklamní agentury Ledoborec v roce 2008 a žádné aktivity už nevykazuje ani autokino Fabia v modřanském Freestyle Parku.

Video: Zachraňte vaše kina, umírají! Diváci mohou i z karantény zabránit jejich krachu

Česká kina ztrácí týdně 50 milionů korun. Distributoři spustili dvě platformy, aby svůj byznys v době karantény zachránili, tvrdí kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy