USA vyzvaly Japonsko na válku obřích robotů. Zájem má i NASA

David Kořínek
26. 8. 2015 7:30
Americká firma MegaBots vyzvala japonskou společnost Suidobashi Heavy Industry k souboji obřích robotů. MegaBots teď shánějí peníze na modernizaci. Za šest dní vybrali v přepočtu osm milionů korun.
Japonský Kuratas je prvním pilotovatelným robotem na světě.
Japonský Kuratas je prvním pilotovatelným robotem na světě. | Foto: YouTube

Oakland – Americká firma MegaBots vyvinula prvního pilotovaného bojového robota v USA. Podobné zařízení vzniklo i v dílně japonské firmy Suidobashi Heavy Industry. Teď se oba stroje utkají v zápase.

„Náš Mark II není první obří bojový robot na světě. Suidobashi v Japonsku vytvořili vlastního robota jménem Kuratas. Suidobashi, my máme obřího robota, vy máte obřího robota. Víte, co se musí stát... Vyzýváme vás k souboji na život a na smrt,“ řekl jeden ze zakladatelů MegaBots Matt Oehrlein ve videu publikovaném na začátku léta.

Výzva od společnosti MegaBots. | Video: YouTube

A z Japonska záhy přišla odpověď. Suidobashi Heavy Industry výzvu přijímají. Bojovat se bude za rok v létě. Do té doby se oba týmy mohou pustit do modernizace robotů.

„Moje první reakce byla – ale no taaak... Postavit něco obřího a jen na to přidělat zbraně? Jak americké. Nemůžeme nechat jinou zemi, aby nad námi vyhrála v tomhle. Obří roboti jsou japonská kultura,“ odpověděl Kogoro Kurata, zakladatel Suidobashi Heavy Industry.

Mark II

Americký stroj vyvinul tým MegaBots v západním Oaklandu. Současný prototyp měří přes čtyři a půl metru. Pohybovat se dokáže rychlostí pouhých pěti kilometrů v hodině. Disponuje však slušnou palebnou silou.

Suidobashi Heavy Industry se nenechaly zahanbit a takřka okamžitě přijaly. | Video: YouTube

„Vyrobili jsme opravdu amerického robota. Je velký a vybavený opravdu monstrózními zbraněmi,“ vysvětlil další ze zakladatelů společnosti Gui Cavalcanti. Mark II je schopný střílet několikacentimetrové projektily s rychlostí až 120 kilometrů za hodinu.

Palebná síla americkému robotovi v souboji ale příliš nepomůže. Zápasit se totiž bude pěstmi. Do příštího roku tak kanóny nahradí paže a motorová pila. Mark II by měl také znatelně zrychlit a zvýšit stabilitu. Oehrlein slibuje, že by robot během úprav měl zrychlit až na pětinásobek.

Modernizaci chce firma zaplatit pomocí kampaně na crowdfundingovém serveru Kickstarter. Fanoušky žádá o 500 000 dolarů. Za prvních šest dní se na vylepšení Marka II vybralo přes 336 000 dolarů, tedy necelých osm milionů korun.

Firma MegaBots žádá své fanoušky o finanční podporu na serveru Kickstarter. | Video: YouTube

Na přispěvatele čeká celá řada odměn. Od poděkování na stránce projektu přes samolepky a trička až po možnost se v Mark II svézt, pěstí rozdrtit auto nebo se stát součástí týmu přímo při zápase. Odměny lze získat za příspěvek od 5 do 10 000 dolarů.

„Bude se boxovat a na to je třeba se připravit. Místo pytlů budeme používat vyřazená japonská auta,“ láká přispěvatele Cavalcanti.

Team America

Na souboj nereagují jen fanoušci. Americký tým se rozhodla podpořit celá řada technologických firem a institucí. Patří mezi ně například i NASA, která má pomoci s modernizací kokpitu pro piloty Mark II. Podmínkou je, aby projekt vybral minimálně 1,25 milionu dolarů.

Pomoc přislíbila i firma IHMC Robotics, která se zaměří na vylepšení rovnováhy robota. „V současné době je Mark II stabilní, ale vzhledem k tomu, že bude dostávat údery, je potřeba zapracovat i na této oblasti,“ pokračoval Cavalcanti.

Na zrychlení robota se bude podílet společnost Howe & Howe Technologies, která v minulosti vyvinula nejvýkonnější pásové vozidlo na planetě.

Pokud se MegaBots podaří vybrat 1,5 milionu dolarů, vizuální stránku robota si vezmou na starosti lidé z FonCo Creative Services, kteří se podíleli například na Star Wars, Matrixu nebo Terminátorovi.

Kuratas

Japonský stroj je prvním obřím pilotovaným robotem na světě. Jeho vznik inspiroval anime seriál Armored Trooper Votoms, který zakladatel společnosti sledoval jako dítě. Na vzniku stroje se velkým dílem podílel i odborník na robotiku Wataru Yoshizaki. Ten se zaměřil především na programování robota.

Kuratas je vysoký zhruba 4 metry a váží 4500 kilogramů. Pohybuje se pomocí čtveřice kol a je schopný jet rychlostí až deset kilometrů za hodinu.

Jeho nespornou výhodou je ovladatelná paže, která přesně reaguje na pohyby ruky pilota. Mimo to je Kuratas vybaven i řadou zbraní, například rotačním kulometem schopným vypálit až 6000 plastových kuliček za minutu nebo odpalovačem na malé rakety.

„Hlavní výhoda je v jednoduchosti. Každý, kdo si Kuratas pořídí, ho dokáže řídit během chvíle,“ vysvětlil v jednom z videí Kogoro Kurata. Jeho robota pilot řídí pohybem v kokpitu pomocí technologie Kinectu. Na dálku se dá robot řídit pomocí chytrého telefonu. Zájemce o robota si musí připravit lehce přes milion eur.

 

Právě se děje

Další zprávy