Číslo 5 žije v Pardubicích! Roboti a kouzla lákají na vědu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 6. 2015 12:51
Podívejte se, jak věda dokáže chytnout i malé děti. Zvláště když jim 3D tiskárna vyrobí hračku a mává na ně robot "Číslo 5".
Věda a technika dokáže děti fascinovat. | Video: Zuzana Hronová

Pardubice - Univerzita Pardubice každoročně pořádá Vědecko-technický jarmark, kde student i akademici sedmi zdejších fakult ukazují veřejnosti,  zejména pak dětem, kouzla a taje vědy. Zájem je obrovský, fascinace dětí předváděnými vědeckými pokusy také.

Ve škole tyto žáčci možná nesnáší právě fyziku, chemii či matematiku. Tady však napjatě zírají na chod elektromotorů a jejich přeměnu elektrické energie na mechanickou práci, na 3D tiskárnu vyrábějící funkční součástky, hračky i sošky, na inkoustovou tiskárnu vyrobenou z lega, na pestrobarevné chemické pokusy a reakce či na tajemné fraktály skrývající v sobě stále se opakující stejné útvary.

K dovršení všeho na ně mává robot nápadně připomínající legendární Číslo 5 a pozoruje je svými senzory, jiný robot se zase za pomoci dětí snaží projet bludištěm. Zdálo se, že všichni odcházeli z jarmarku s jasným přesvědčením, že hned od zítřka se dají na vědeckou dráhu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ptačí chřipka v dalším chovu

V Česku je druhé ohnisko ptačí chřipky. Nemoc se podle ministerstva zemědělství objevila v komerčním chovu na Pardubicku. První výskyt byl na Žďársku.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Syrská armáda dobyla většinu provincie Aleppo z rukou rebelů

Vojska syrského prezidenta Bašára Asada, jejichž hlavním spojencem je Rusko, v neděli dobyla většinu provincie Aleppo. S odvoláním na sdělení syrských státních médií o tom informovala agentura Reuters.

Ruské válečné letouny v neděli zahájily intenzivní nálety v Aleppu. Zasažena byla podle místních aktivistů řada měst včetně Anadánu, který později dobyla pozemní vojska syrské armády s pomocí Íránem podporovaných milic.

V blízkosti syrské hranice s Tureckem ve městě Tal Abjad mezitím exploze nálože umístěné v autě zabila několik lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na svědky. Bližší podrobnosti o počtu mrtvých a pachatelích zatím nejsou jasné. V uplynulých měsících si ale podobné útoky ve městě, ze kterého loni v říjnu turecká armáda vyhnala milici syrských Kurdů, vyžádaly životy desítek civilistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy