Číslo 5 žije v Pardubicích! Roboti a kouzla lákají na vědu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 6. 2015 12:51
Podívejte se, jak věda dokáže chytnout i malé děti. Zvláště když jim 3D tiskárna vyrobí hračku a mává na ně robot "Číslo 5".
Věda a technika dokáže děti fascinovat. | Video: Zuzana Hronová

Pardubice - Univerzita Pardubice každoročně pořádá Vědecko-technický jarmark, kde student i akademici sedmi zdejších fakult ukazují veřejnosti,  zejména pak dětem, kouzla a taje vědy. Zájem je obrovský, fascinace dětí předváděnými vědeckými pokusy také.

Ve škole tyto žáčci možná nesnáší právě fyziku, chemii či matematiku. Tady však napjatě zírají na chod elektromotorů a jejich přeměnu elektrické energie na mechanickou práci, na 3D tiskárnu vyrábějící funkční součástky, hračky i sošky, na inkoustovou tiskárnu vyrobenou z lega, na pestrobarevné chemické pokusy a reakce či na tajemné fraktály skrývající v sobě stále se opakující stejné útvary.

K dovršení všeho na ně mává robot nápadně připomínající legendární Číslo 5 a pozoruje je svými senzory, jiný robot se zase za pomoci dětí snaží projet bludištěm. Zdálo se, že všichni odcházeli z jarmarku s jasným přesvědčením, že hned od zítřka se dají na vědeckou dráhu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Hrad prohrál část sporu o majetkové přiznání Mynáře. Musí říct, zda ho kancléř odevzdal

Organizace Právo ve veřejném zájmu částečně uspěla ve sporu s prezidentskou kanceláří, po které se 4,5 roku domáhala informací o majetkovém přiznání kancléře Vratislava Mynáře. Soud pravomocně rozhodl o tom, že kanceláří musí organizaci poskytnout potvrzení o tom, kdy Mynář oznámení za rok 2013 odevzdal. Kancelář to odmítala s tím, že kancléř předal přiznání řediteli kanceláře jako soukromé osobě, nikoliv jako úředníkovi.

Organizace Právo ve veřejném zájmu podala správní žalobu poté, co od prezidentské kanceláře nezískala požadované údaje na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Domáhala se samotného majetkového přiznání a také sdělení, zda a kdy ho Mynář podal. Tuto informaci prezidentská kancelář podle soudu spolku poskytnout měla. Soudy však dříve daly zapravdu Hradu v tom, že prezidentská kancelář neměla povinnost přiznání zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy