V Německu vydražili za tři miliony Bismarckovu čepici. Prodaly se i obojky jeho psů

ČTK ČTK
29. 5. 2020 11:30
Za 125 tisíc eur (v přepočtu 3,4 milionu korun) se v Německu vydražila čepice prvního německého kancléře Otto von Bismarcka. Zájemce o brigadýrku se našel navzdory tomu, že jsou na ní skvrny i stopy po řádění molů, informovala agentura DPA. Kromě čepice se v mnichovské aukci prodaly i dva obojky Bismarckových psů.
Otty von Bismarck
Otty von Bismarck | Foto: Profimedia.cz

Žluto-bílá čepice patřila ke společenské uniformě kyrysnického regimentu barona von Seydlitz, jehož byl Otto von Bismarck členem. Podle aukční síně Hermann Historica se zbytek uniformy stále nachází v Schönhausenu, kde se první kancléř sjednoceného Německa v roce 1815 narodil.

Kromě čepice se v mnichovské aukci prodaly také dva obojky z Bismarckova majetku. Jeden z nich získal zájemce za 17 500 eur (v přepočtu 472 tisíc korun), druhý dokonce za 20 tisíc eur (540 tisíc korun).

První z obojků vyrobený z alpaky nosila Bismarckova doga, která zemřela v roce 1897. Její zdrobnělé jméno, Rebeckchen, je na obojku vyryté. Druhý obojek patřil jednomu ze dvou kancléřových psů jménem Tyras.

Tyras vstoupil do dějin tím, že na Berlínském kongresu v roce 1878 roztrhl kalhoty ruskému ministru zahraničí Alexandru Gorčakovovi.

Otto von Bismarck byl jedním z nejvýznamnějším německých politiků 19. století. Pruský šlechtic měl hlavní zásluhu na sjednocení Německa, jehož se stal v roce 1871 prvním kancléřem.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy