V Německu vydražili za tři miliony Bismarckovu čepici. Prodaly se i obojky jeho psů

ČTK ČTK
29. 5. 2020 11:30
Za 125 tisíc eur (v přepočtu 3,4 milionu korun) se v Německu vydražila čepice prvního německého kancléře Otto von Bismarcka. Zájemce o brigadýrku se našel navzdory tomu, že jsou na ní skvrny i stopy po řádění molů, informovala agentura DPA. Kromě čepice se v mnichovské aukci prodaly i dva obojky Bismarckových psů.
Otty von Bismarck
Otty von Bismarck | Foto: Profimedia.cz

Žluto-bílá čepice patřila ke společenské uniformě kyrysnického regimentu barona von Seydlitz, jehož byl Otto von Bismarck členem. Podle aukční síně Hermann Historica se zbytek uniformy stále nachází v Schönhausenu, kde se první kancléř sjednoceného Německa v roce 1815 narodil.

Kromě čepice se v mnichovské aukci prodaly také dva obojky z Bismarckova majetku. Jeden z nich získal zájemce za 17 500 eur (v přepočtu 472 tisíc korun), druhý dokonce za 20 tisíc eur (540 tisíc korun).

První z obojků vyrobený z alpaky nosila Bismarckova doga, která zemřela v roce 1897. Její zdrobnělé jméno, Rebeckchen, je na obojku vyryté. Druhý obojek patřil jednomu ze dvou kancléřových psů jménem Tyras.

Tyras vstoupil do dějin tím, že na Berlínském kongresu v roce 1878 roztrhl kalhoty ruskému ministru zahraničí Alexandru Gorčakovovi.

Otto von Bismarck byl jedním z nejvýznamnějším německých politiků 19. století. Pruský šlechtic měl hlavní zásluhu na sjednocení Německa, jehož se stal v roce 1871 prvním kancléřem.

 

Právě se děje

před 53 minutami

SPD chce získat v krajích aspoň 50 zastupitelů, v senátních volbách jednoho postupujícího

Hnutí SPD chce získat v podzimních krajských volbách aspoň pět desítek zastupitelů a chce uspět ve všech 13 regionech. Po jednání celostátního grémia v Praze to řekli předseda a místopředseda SPD Tomio Okamura a Radim Fiala. Ambicí hnutí je podílet se na vedení nejméně dvou krajů. Na kampaň hodlá SPD vydat kolem 20 milionů korun.

Po minulých volbách se SPD dostalo do koalice v jednom kraji, a to Ústeckém. "Úspěchem bude jakékoli zvýšení tohoto počtu," uvedl Okamura po shromáždění, kterým hnutí zahájilo předvolební kampaň. Před čtyřmi lety se SPD ucházelo o hlasy voličů ve většině krajů v koalici se Stranou práv občanů-Zemanovci.  Letos bude SPD kandidovat ve všech regionech samostatně

V případě senátních voleb bude SPD usilovat podle Okamury o to, aby některý z kandidátů hnutí postoupil do druhého volebního kola. "Udělali bychom vše pro to, abychom uspěli," uvedl. V Senátu SPD zastoupení dosud nemá.

Další zprávy