V Berlíně se dražily Hitlerovy obrazy. Policie ale aukci přerušila a díla zabavila

Magazín Magazín
25. 1. 2019 10:52
Berlínská aukční síň na konci ledna dražila tři akvarely, které měl namalovat nacistický vůdce Adolf Hitler. Dražbu ovšem přerušili policisté s tím, že by obrazy mohly být pouhé padělky.
Berlínská aukční síň draží Hitlerovy akvarely
Berlínská aukční síň draží Hitlerovy akvarely | Foto: Reuters

Tři akvarely zobrazující horskou krajinu s řekou a malou postavu usazenou pod stromem se na první pohled nijak zvlášť neliší od dílek, která lze najít na bleších trzích. Na rozdíl od nich má ale trojice obrazů v rohu podpis "A. Hitler".

Právě skutečnost, že by plátna mohl mít na svědomí vůdce nacistického Německa, představovala důvod, proč rodina, která je vlastnila, mohla zbohatnout. Berlínská aukční síň totiž odhadovala, že by se obrazy na konci ledna mohly vydražit za tisíce eur.

"Z mého pohledu nemají díla žádnou uměleckou hodnotu a z hlediska řemeslné kvality jsou průměrná. Jejich hodnota a mediální pozornost, kterou si vysloužila, vycházejí pouze z podpisu na jejich okrajích. Když se projdete podél Seiny a zastavíte se u 100 umělců, 80 z nich bude nabízet lepší obrazy, než jsou ty Hitlerovy," řekl pro agenturu Reuters mluvčí aukční síně Heinz-Joachim Maeder.

Kromě sběratelů však na aukci dorazili i berlínští policisté, kteří nakonec akvarely zabavili s tím, že by mohlo jít o padělky. Mluvčí místní policie Patricia Brämer sdělila britské BBC, že pravost obrazů musí být znovu prověřená. Autenticitu přitom už před aukcí ověřoval americký expert na rukopisy Frank Garo, který Hitlerův rukopis nijak nezpochybnil.

"Jejich hodnota a mediální pozornost, kterou si vysloužila, vycházejí pouze z podpisu na jejich okrajích," říká o Hitlerových akvarelech mluvčí berlínské aukční síně.
"Jejich hodnota a mediální pozornost, kterou si vysloužila, vycházejí pouze z podpisu na jejich okrajích," říká o Hitlerových akvarelech mluvčí berlínské aukční síně. | Foto: Reuters

Hitler se malováním živil před vypuknutím první světové války. Tehdy žil v Mnichově, potýkal se s chudobou a podobných maleb musel chrlit velké množství, jelikož za ně dostával vždycky jen nepatrné obnosy. Svého snu stát se uznávaným umělcem se musel pozdější diktátor vzdát, protože dvakrát neprošel přijímací zkouškou na Akademii výtvarných umění ve Vídni.

Současní majitelé třech Hitlerových akvarelů podle Reuters nechtěli být jmenováni. Po světě se dnes ale nacházejí další stovky jeho děl a nejvíc jich vlastní armáda Spojených států, která je zkonfiskovala poté, co vojska Spojenců porazila Němce ve druhé světové válce. Sbírka se dosud neobjevila na žádné výstavě.

Aukční síň očekávala při dražbě velkou poptávku zejména on-line od zájemců z Velké Británie, Skandinávie, USA a Ruska. "Jen málokdy prodáme nějaký Hitlerův obraz občanu Německa," dodal Maeder. Vyvolávací cena každého obrazu byla čtyři tisíce eur.

Video: Falešní agenti odhánějí lidi od obrazů s nahotou

Falešní agenti fbi odhánějí návštěvníky od obrazů s nahotou | Video:
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy