V Berlíně se dražily Hitlerovy obrazy. Policie ale aukci přerušila a díla zabavila

Magazín Magazín
25. 1. 2019 10:52
Berlínská aukční síň na konci ledna dražila tři akvarely, které měl namalovat nacistický vůdce Adolf Hitler. Dražbu ovšem přerušili policisté s tím, že by obrazy mohly být pouhé padělky.
Berlínská aukční síň draží Hitlerovy akvarely
Berlínská aukční síň draží Hitlerovy akvarely | Foto: Reuters

Tři akvarely zobrazující horskou krajinu s řekou a malou postavu usazenou pod stromem se na první pohled nijak zvlášť neliší od dílek, která lze najít na bleších trzích. Na rozdíl od nich má ale trojice obrazů v rohu podpis "A. Hitler".

Právě skutečnost, že by plátna mohl mít na svědomí vůdce nacistického Německa, představovala důvod, proč rodina, která je vlastnila, mohla zbohatnout. Berlínská aukční síň totiž odhadovala, že by se obrazy na konci ledna mohly vydražit za tisíce eur.

"Z mého pohledu nemají díla žádnou uměleckou hodnotu a z hlediska řemeslné kvality jsou průměrná. Jejich hodnota a mediální pozornost, kterou si vysloužila, vycházejí pouze z podpisu na jejich okrajích. Když se projdete podél Seiny a zastavíte se u 100 umělců, 80 z nich bude nabízet lepší obrazy, než jsou ty Hitlerovy," řekl pro agenturu Reuters mluvčí aukční síně Heinz-Joachim Maeder.

Kromě sběratelů však na aukci dorazili i berlínští policisté, kteří nakonec akvarely zabavili s tím, že by mohlo jít o padělky. Mluvčí místní policie Patricia Brämer sdělila britské BBC, že pravost obrazů musí být znovu prověřená. Autenticitu přitom už před aukcí ověřoval americký expert na rukopisy Frank Garo, který Hitlerův rukopis nijak nezpochybnil.

"Jejich hodnota a mediální pozornost, kterou si vysloužila, vycházejí pouze z podpisu na jejich okrajích," říká o Hitlerových akvarelech mluvčí berlínské aukční síně.
"Jejich hodnota a mediální pozornost, kterou si vysloužila, vycházejí pouze z podpisu na jejich okrajích," říká o Hitlerových akvarelech mluvčí berlínské aukční síně. | Foto: Reuters

Hitler se malováním živil před vypuknutím první světové války. Tehdy žil v Mnichově, potýkal se s chudobou a podobných maleb musel chrlit velké množství, jelikož za ně dostával vždycky jen nepatrné obnosy. Svého snu stát se uznávaným umělcem se musel pozdější diktátor vzdát, protože dvakrát neprošel přijímací zkouškou na Akademii výtvarných umění ve Vídni.

Současní majitelé třech Hitlerových akvarelů podle Reuters nechtěli být jmenováni. Po světě se dnes ale nacházejí další stovky jeho děl a nejvíc jich vlastní armáda Spojených států, která je zkonfiskovala poté, co vojska Spojenců porazila Němce ve druhé světové válce. Sbírka se dosud neobjevila na žádné výstavě.

Aukční síň očekávala při dražbě velkou poptávku zejména on-line od zájemců z Velké Británie, Skandinávie, USA a Ruska. "Jen málokdy prodáme nějaký Hitlerův obraz občanu Německa," dodal Maeder. Vyvolávací cena každého obrazu byla čtyři tisíce eur.

Video: Falešní agenti odhánějí lidi od obrazů s nahotou

Falešní agenti fbi odhánějí návštěvníky od obrazů s nahotou | Video:
 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy