Ukrajinská móda vzdoruje válce. Nese se ve znamení revoluce

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
17. 3. 2014 23:20
Dramatické události na Ukrajině neodradily organizátory tradiční přehlídky oděvního designu od uspořádání módní show Ukrainian Fashion Week 2014.
Návrhář Zalevskiy Aleksey a jeho model
Návrhář Zalevskiy Aleksey a jeho model | Foto: www.fashionweek.ua

Kyjev – Mnozí designéři se ve svých kolekcích inspirovali národními symboly, ale také revolučními kreacemi z kyjevských barikád. Na molech se objevily pletené přilby, zdobené roušky, večerní róby doplněné neprůstřelnými vestami či oděvy s vlasteneckými nápisy.

„Museli jsme ukázat naše kolekce světu. Jsme pyšní na designéry, kteří jsou nejen talentovaní, ale také stateční,“ řekla před zahájením týdne módy organizátorka Iryna Danylevská. „Podporujeme aktivní, talentované lidi, kteří se ani v tak složité situaci nevzdávají a mají dostatek sil, aby vyjádřili svou občanskou pozici. Mnozí byli v epicentru protestních událostí a nemohou mlčet o tom, co prožili,“ uvedla.

Foto: www.fashionweek.ua

Organizátoři se vzdali pořádání oslavných večírků a některé ukázky nedoprovázela ani hudba. „Situace v zemi a stav společnosti není vhodný pro zábavu. Věříme, ale že se to změní,“ uvedla Danylevská. Upozornila, že někteří návrháři nestačili naplno připravit své kolekce, neboť celou dobu protestů pomáhali aktivistům z kyjevského Majdanu. „Šili neprůstřelné vesty, ošetřovali raněné, hlídkovali na barikádách. Nechceme ale, aby svět vnímal Ukrajinu jen kvůli politice. Máme talentované tvůrce,“ řekl na tiskové konferenci Volodymyr Nečyporuk z organizačního výboru přehlídky.

Postřelené modelky

„Byli jsme ve válce. K tvorbě jsme se vraceli v době příměří. Mysleli jsme, že nic strašnějšího než to, co se dělo kolem Majdanu, se už nemůže stát. Doufali jsme, že začneme budovat novou zemi. Teď ale říkáme: Zastavte destrukci,“ řekla stylistka a fotografka Olha Navrocká, která představila topy s nápisy „STOP Regime“ a „Stop Putin“. Reagovala tak na tlak ze strany Ruska, které vyvíjí nátlak na Ukrajinu a vyslalo ozbrojené příslušníky na Krym.

Národní symbolika ve tvaru státního znaku trojzubce, žlutomodré státní barvy či nápisy jako i „Pray for Ukraine“, „Made with love in Ukraine“, „Sláva hrdinům!“ zdobily kolekce mladé návrhářky Oleny Burbové. Značka Domanoff vyslala na molo modelky s namalovaným „krvavým průstřelem“ na skráních. Právě zásah do hlavy zabil značnou část demonstrantů, kteří zahynuli při únorovém masakru.

Foto: www.fashionweek.ua

Známá ukrajinská designérka Lilija Pustovitová své modely v puntíkovaných šatech něžných pastelových barev navlékla do doplňků nápadně připomínajících neprůstřelnou vestu. Výraznou součástí make-upu pak byly žlutomodré stíny na očích modelek, které symbolicky připomínaly barvy národní vlajky. Návrhářky Natalija Kamenská a Olesja Kononovová doplnily šaty inspirované uměním origami železnými maskami na tvářích modelek. Podobné měli na hlavách demonstranti, kteří s holemi a zápalnou směsí známou jako „Molotovův koktejl“ vyráželi proti policejním oddílům. Další tvůrci ale představili „pokojné“ kolekce inspirované kulturou Peru či epochou královny Marie Antoinetty.

Móda, která děsí

Podle ukrajinských médií někteří zahraniční hosté i novináři odřekli účast na šestidenní přehlídce, která začala koncem minulého týdne, kvůli bezpečnostním obavám. Omluvili se například návrháři z Británie nebo Gruzie. Své představitele neposlalo ani Rusko. „Mají asi za to, že Kyjev je ohnisko napětí. Zřejmě aby se vyhnuli mezistátnímu konfliktu,“ poznamenala ironicky Danylevská.

Foto: www.fashionweek.ua

Ozdobou festivalu se stala mladá ukrajinská modelka Evelina Samsončiková, která je v současné době tváří módního domu Chanel. Devatenáctiletá studentka z Užhorodu žije v Paříži a má tříletou smlouvu se slavným návrhářem Karlem Lagerfeldem. Přesto si našla čas na přehlídku v Kyjevě, kde představí modely ukrajinských designérů. Už v době protestů se účastnila demonstrací na podporu Ukrajiny v Paříži. Objevovala se tam s plakátem „Užhorod pro EU“.

„Chceme upoutat pozornost světové veřejnosti nehledě na ekonomicky, politicky i emocionálně náročné období,“ tvrdí pořadatelé. Zároveň chtějí vyburcovat mezinárodní pozornost kvůli nebezpečí ozbrojeného konfliktu, kterého se Ukrajina stále obává. „Našim cílem je nejen ukázat kolekce, ale vyzvat celý svět, aby zastavil ničivou mašinérii, která se řítí na Ukrajinu,“ uvedl za organizátory Volodymyr Nečyporuk.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy