Ukrajinka se bála, že dcera bude sirotek, a tak jí na záda napsala vzkaz. Obě přežily

Magazín Magazín
20. 4. 2022 11:04
Ukrajinské dívce se zoufalým vzkazem na zádech se i s matkou a babičkou podařilo před ruskou invazí uprchnout do Francie, kde je ubytovala jedna z místních rodin. Aleksandra Makovijová se bála, že její dcerka Vira skončí jako sirotek, a tak jí pro případ nouze načmárala na tělo jméno, datum narození a základní kontaktní údaje.
Ukrajinské dívce se zoufalým vzkazem na zádech se i s matkou a babičkou podařilo před ruskou invazí uprchnout do Francie.
Ukrajinské dívce se zoufalým vzkazem na zádech se i s matkou a babičkou podařilo před ruskou invazí uprchnout do Francie. | Foto: Instagram Aleksandry Makovijové

Když třiatřicetiletá Aleksandra Makovijová 24. února zjistila, že Ukrajinu napadla ruská armáda, propadla mladá matka panice. "Neměla jsem strach ze smrti, ale z toho, že o mě moje dcerka přijde a nebude mít nikoho, kdo by se o ni staral jako já. Pro děti, které přišly o své rodiče dřív, než je stihly poznat, je ohromně důležité vědět, že byly chtěné a milované," zdůraznila malířka a učitelka umění původem z Kyjeva.

Strach z nejhoršího scénáře Ukrajinku přiměl k zoufalému kroku. Na záda své dcery Viry napsala nejdůležitější informace, podle kterých by v případě nouze mohli lidé dítě identifikovat. Fotografie s počmáranou holčičkou v plenkách se následně začala šířit napříč internetem a vyvolala vlnu soucitných reakcí. Píše o tom server Unilad.

Nyní o sobě Makovijová po několika týdnech dala vědět znovu. Popsala, že se jí s dcerou Virou i matkou Annou podařilo z Ukrajiny uprchnout. Nejprve z Kyjeva zamířily do města Vinnycja, než se přes hranice dostaly do Rumunska a odletěly do Belgie. Nakonec našly azyl ve městě Béziers na jihu Francie, kde je ve svém domě ubytovala jedna z místních rodin.

Na útěk do západní Evropy se Makovijová připravovala už několik měsíců. Když od politických expertů v zahraničních médiích čím dál častěji slýchala varování před ruskými mocenskými ambicemi, začala si balit tašku s nejnutnější výbavou pro přežití. "Přátelé mi tehdy říkali, že se chovám hystericky. Teď se ale ukazuje, že jsem byla připravená lépe než jiní," dodala uprchlice.

Mohlo by vás zajímat: Uprchlíci žili v krytech s mrtvými. Je jim jedno, kam jdou, hlavně pryč, říká Svobodová

Nejhorší to bylo v Buče, žili tam s mrtvými v krytech, humanitární koridor selhal. Na autobusy marně čekaly tisíce lidí. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy