Ukrajinka přišla o titul krásy kvůli mateřství, teď se soudí s pořadateli Miss World

Magazín Magazín
4. 12. 2019 10:59
Když se Veronika Didusenková stala loni Miss Ukrajiny, pořadatelé netušili, že má již čtyřletého syna. Poté co její mateřství vyšlo najevo, tehdy 23letá modelka o titul přišla. Nyní se rozhodla zažalovat za ztrátu titulu pořadatele Miss World, kvůli diskriminaci. Ženy s dětmi se totiž podle pravidel soutěží krásy účastnit nemohou.
"Chtěla bych, aby se soutěž změnila a byla přístupná komukoliv. Jedině tehdy může pomoci překonat genderové stereotypy a pomoci ženám," myslí si ukrajinská modelka. | Video: Reuters

"Organizátor má nezadatelné právo vyloučit z řad uchazeček osobu, která poskytla nedostatečné či nepravdivé údaje," uvedla loni šéfka soutěže Viktorija Kioseová a připomněla, že Didusenková podepsala dohodu, v níž se výslovně uvádí, že nikdy nebyla vdaná ani nemá potomka.

Ostřílená modelka se však rozhodla s organizátory soutěží Miss soudit za to, že jejich pravidla jsou diskriminační a "v 21. století nemají co dělat", uvedla pro britské Radio 1 Newsbeat. "Chci zajistit, aby se pravidla Miss World změnila a odpovídala dnešní době, kdy lze perfektně balancovat mezi osobním životem a kariérou," tvrdí Veronika Didusenková. 

Loni 23letá modelka uvedla, že se do soutěže přihlásila proto, aby se mohla věnovat charitativní práci. Výhra ji překvapila. Jako vítězka státního kola měla Ukrajinu reprezentovat na celosvětové akci, čtyři dny nato však titul Miss Ukrajina musela postoupit jiné finalistce. Pořadatelé totiž přišli na to, že má čtyřletého syna.

Role matky se soutěží nikterak nesouvisí

"Bylo to ponižující, urazilo mě to. Cítila jsem se hrozně, protože to nebyl jenom můj případ, po celém světě jsou tisíce žen, které by se možná chtěly zúčastnit soutěže krásy, ale nemohou, protože jsou matky," řekla s tím, že o pravidlu věděla, ale organizátoři ji přiměli, aby se do soutěže přihlásila. 

Ukrajinská modelka tvrdí, že bezdětné pravidlo soutěže krásy je nesmyslné. "To, že jsem matka, nemá žádný dopad na mou schopnost chovat se jako profesionálka, být úspěšnou modelkou nebo dělat svou práci. Takže tahle pravidla mi nedávají smysl," uvedla. 

Ředitelka Miss World Organization, Julia Morleyová, v loňském rozhovoru pro Good Morning Britain uvedla, že nezáleží na tom, co si myslí jednotlivci, Evropané nebo ona sama, protože pravidla jsou jasná a musí platit jednotně po celém světě. "Snažíme se zachovat určitý balanc," sdělila. 

Právo být matkou

Didusenková také uvedla, že syn vždy jezdil na pracovní cesty společně s ní, a díky tomu je mnohem vyspělejší než ostatní děti jeho věku.

"Takže argument Miss World, že se bojí o blaho dětí soutěžících je pro mě naprosto nesmyslný," reagovala na čtyři roky staré prohlášení šéfky britské Miss, že finalistky by měly problémy zvládnout roli matky a královny krásy. 

Didusenková si na žalobu Miss World najala lidskoprávního obhájce Raviho Naika, podle kterého soutěž porušuje britský zákon o rovnoprávnosti z roku 2010. Finále Miss World se totiž koná v půlce prosince v Londýně. Kromě toho ale spustila na sociálních sítích kampaň s označením #righttobeamother (právo být matkou). 

Didusenková se na žalobu Miss World najala známého britského obhájce Raviho Naika.
Didusenková se na žalobu Miss World najala známého britského obhájce Raviho Naika. | Foto: Profimedia.cz

"Chtěla bych, aby se soutěž změnila a byla přístupná komukoliv. Jedině tehdy překoná genderové stereotypy a pomůže ženám," myslí si modelka.

A dodává, že slavné módní domy také zařazují na svá mola těhotné ženy a modelky všech věkových kategorií i konfekčních velikostí. "Soutěže krásy by je tak měly následovat a sloužit všem ženám stejně," dodává. 

 

Právě se děje

Další zprávy