Uklízeči omylem vydrhli sloupy ozdobené uměním. Jsem z toho na dně, tvrdí umělkyně

Magazín Magazín
22. 10. 2021 10:59
Trojice mladých umělkyň z Cardiffu chtěla pomocí street artu ukázat, že je hlavní město Walesu otevřenou multikulturní metropolí. Nástěnné malby, které vytvořily v místních ulicích, ale zmizely kvůli příliš horlivé uklízecí četě. Ta si díla spletla s běžnými graffiti a vydrhla je čisticími prostředky.
Město Cardiff nechalo své centrum pomalovat třemi mladými umělkyněmi. Kvůli příliš horlivé uklízecí četě ale po street artu nezbyla ani tečka.
Město Cardiff nechalo své centrum pomalovat třemi mladými umělkyněmi. Kvůli příliš horlivé uklízecí četě ale po street artu nezbyla ani tečka. | Foto: Raquel Garcia/PWSH

Sérii pouličního umění nechala vytvořit organizace For Cardiff, která usiluje o to, aby se z hlavního města Walesu stala pulzující metropole, kde jsou vítáni všichni lidé bez ohledu na genderovou identitu, barvu pleti nebo vyznání. Jednotlivá výtvarná díla byla k vidění na jedenácti betonových sloupech v centru Cardiffu.

Autorkami nástěnných maleb byla trojice mladých umělkyň - Beth Blandfordová, Amber Fordeová a Temeka Daviesová. Každá z nich si kladla za cíl prostřednictvím street artu oslavovat rozmanitost a především ženství. Všechny jsou totiž přesvědčené o tom, že ženská perspektiva ve výtvarném umění není dostatečně reprezentovaná.

Místní uklízecí četa si však díla pravděpodobně spletla s běžnými graffiti, a tak sloupy omylem dokonale vyčistila, aby na nich po barvách nezbyla ani tečka. Organizace For Cardiff, která celý projekt financovala, označila incident za "katastrofální chybu". Na vině podle ní bylo "vzájemné neporozumění se zajišťovateli úklidu", píše zpravodajský web stanice BBC.

"Chtěli jsme střed města vyzdobit a zároveň upozornit na talent výtvarnic, které v Cardiffu vyrostly nebo tu dlouhodobě žijí. Jsme zdrcení, že pracovníci úklidových služeb díla jen tak odstranili," napsali na Instagramu členové uměleckého spolku PWSH, z jehož řad autorky vycházejí.

"Pořád přesně nevíme, proč ke zničení nástěnných maleb došlo, ale pokusíme se tomu přijít na kloub. V současnosti místo bohužel opět vypadá jako bezduchý binec," doplnil kolektiv ve své reakci. Organizace For Cardiff se výtvarnicím veřejně omluvila a slíbila, že spolu s kreativním ředitelem projektu najde způsob, jak nešťastnou událost napravit.

"Jsem z toho úplně na dně a nemůžu tomu uvěřit. Na projektu jsem pracovala pět dní a každý den jsem u něj strávila 12 až 16 hodin. Dlouho jsme ho s dalšími autorkami plánovaly, měly jsme z něj ohromnou radost. Teď se nám zdá, že v Cardiffu pouličnímu umění není přáno, obzvlášť tomu, které tvoří ženy. Náš hlas by ale měl být slyšet," posteskla si pětadvacetiletá Beth Blandfordová.

Mohlo by vás zajímat: Maska je ochrana, mé umění mě ohrožuje, říká kreslířka Toy Box

Umění je výheň, která vás sežehne, tvrdí komiksová kreslířka Toybox. Na své knize pracovala tři roky i deset hodin denně. Kvůli svým aktivitám se přitom bojí pravicových extremistů i policie. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy