Účast v maratonu může oddálit stárnutí. Nejvíc pomáhá pomalým běžcům, zjistili vědci

Magazín Magazín
11. 1. 2020 20:20
Lidé, kteří se chystají poprvé v životě zaběhnout maraton, můžou až o čtyři roky zpomalit proces svého stárnutí. Zjistili to britští vědci, kteří zkoumali nováčky londýnského maratonu a po závodě si u nich všimli výrazného snížení krevního tlaku a ztuhlosti tepen.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Běžci, kteří se do závodu přihlásili poprvé, mohli podle výzkumníků díky účasti v maratonu snížit riziko, že je v budoucnu postihne infarkt nebo mozková mrtvice. Jejich cévní soustava v průběhu tréninku i samotného klání omládla o čtyři roky, jak informoval britský list The Telegraph

Výzkumný tým z University College London a Barts Health NHS Trust sledoval 138 zdravých jedinců, kteří si londýnský maraton poprvé zkusili v letech 2016 či 2017. Dříve, než účastníci začali naplno trénovat, byli zvyklí běhat třikrát týdně a trávit běháním méně než dvě hodiny za týden.

Zdravotní vyšetření po půl roce trénování prokázala, že se zkoumaným snížil krevní tlak i ztuhlost tepen, která je klíčovým indikátorem problémů oběhové soustavy. Tepny běžně tuhnou s přibývajícím věkem, ale odborníci však říkají, že pravidelné cvičení může tento proces odvrátit.

Nejvýraznější zlepšení navíc výzkumníci vypozorovali u účastníků mužského pohlaví, vyššího věku a mezi pomalejšími běžci. Přestože studie, která vyšla v odborném časopise Journal of the American College of Cardiology, pracovala jen se zdravými lidmi, její autoři předpokládají, že u osob trpících vysokým tlakem a cévními problémy by pozitivní dopady byly ještě markantnější.

Lidé, kteří se výzkumu zúčastnili, zvládli maraton v průměru za 5,4 hodiny v případě žen a 4,5 hodiny v případě mužů. To podle vedoucí výzkumu Charlotte Manistyové odpovídá tréninku o rozsahu šesti až 13 mílí týdně (9,6 až 21 kilometrů týdně).

"Pustit se do podobné výzvy může být dobrým způsobem, jak výrazně zlepšit své zdraví. Když se totiž přihlásíte na nějaký závod, dostanete silnou motivaci, abyste opravdu dodržovali tréninková doporučení a udrželi se aktivní. Náš výzkum ukazuje, že zásadní změna životního stylu může oddálit příznaky stárnutí a že na takový krok není nikdy pozdě, jak ukázaly výsledky starších a pomalejších běžců," uvedla pro britský deník Manistyová.

Video: Byla to procházka peklem, líčí žena maraton v Kataru

Dalo by se to přirovnat k parní komoře. Byl tam vzduch, který by se dal krájet. Bojovala jsem sama se sebou a ne s ostatními, popisuje vytrvalkyně. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy