Účast v maratonu může oddálit stárnutí. Nejvíc pomáhá pomalým běžcům, zjistili vědci

Magazín Magazín
11. 1. 2020 20:20
Lidé, kteří se chystají poprvé v životě zaběhnout maraton, můžou až o čtyři roky zpomalit proces svého stárnutí. Zjistili to britští vědci, kteří zkoumali nováčky londýnského maratonu a po závodě si u nich všimli výrazného snížení krevního tlaku a ztuhlosti tepen.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Běžci, kteří se do závodu přihlásili poprvé, mohli podle výzkumníků díky účasti v maratonu snížit riziko, že je v budoucnu postihne infarkt nebo mozková mrtvice. Jejich cévní soustava v průběhu tréninku i samotného klání omládla o čtyři roky, jak informoval britský list The Telegraph

Výzkumný tým z University College London a Barts Health NHS Trust sledoval 138 zdravých jedinců, kteří si londýnský maraton poprvé zkusili v letech 2016 či 2017. Dříve, než účastníci začali naplno trénovat, byli zvyklí běhat třikrát týdně a trávit běháním méně než dvě hodiny za týden.

Zdravotní vyšetření po půl roce trénování prokázala, že se zkoumaným snížil krevní tlak i ztuhlost tepen, která je klíčovým indikátorem problémů oběhové soustavy. Tepny běžně tuhnou s přibývajícím věkem, ale odborníci však říkají, že pravidelné cvičení může tento proces odvrátit.

Nejvýraznější zlepšení navíc výzkumníci vypozorovali u účastníků mužského pohlaví, vyššího věku a mezi pomalejšími běžci. Přestože studie, která vyšla v odborném časopise Journal of the American College of Cardiology, pracovala jen se zdravými lidmi, její autoři předpokládají, že u osob trpících vysokým tlakem a cévními problémy by pozitivní dopady byly ještě markantnější.

Lidé, kteří se výzkumu zúčastnili, zvládli maraton v průměru za 5,4 hodiny v případě žen a 4,5 hodiny v případě mužů. To podle vedoucí výzkumu Charlotte Manistyové odpovídá tréninku o rozsahu šesti až 13 mílí týdně (9,6 až 21 kilometrů týdně).

"Pustit se do podobné výzvy může být dobrým způsobem, jak výrazně zlepšit své zdraví. Když se totiž přihlásíte na nějaký závod, dostanete silnou motivaci, abyste opravdu dodržovali tréninková doporučení a udrželi se aktivní. Náš výzkum ukazuje, že zásadní změna životního stylu může oddálit příznaky stárnutí a že na takový krok není nikdy pozdě, jak ukázaly výsledky starších a pomalejších běžců," uvedla pro britský deník Manistyová.

Video: Byla to procházka peklem, líčí žena maraton v Kataru

Dalo by se to přirovnat k parní komoře. Byl tam vzduch, který by se dal krájet. Bojovala jsem sama se sebou a ne s ostatními, popisuje vytrvalkyně. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 28 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy