Týrání obezitou. Nemoc ohrožuje domácí kočky stejně jako lidi, hrozí jim cukrovka

ČTK ČTK
15. 5. 2025 14:03
Obezita ohrožuje domácí kočky stejně jako lidi, týká se to zejména koček starších, kastrovaných a žijících v bytech. Hrozí jim cukrovka, se kterou se potýká zhruba každá dvoustá kočka, problémy s klouby nebo ledvinami. Podle odhadů žije v Česku asi 1,3 milionu koček, chová je téměř čtvrtina domácností. Domácích psů je více než dva miliony.
Hmotnost kočky je podle veterinářky potřeba pravidelně sledovat, ideálně jednou za měsíc
Hmotnost kočky je podle veterinářky potřeba pravidelně sledovat, ideálně jednou za měsíc | Foto: Tereza Šolcová

Každé kilo navíc zvyšuje u kočky riziko cukrovky až o 30 procent. "Nejohroženější jsou především kastrované kočky, které žijí pouze doma," uvádí veterinářka Veronika Kadlecová. Takovým kočkám podle ní chybí přirozený pohyb. "Přesto velmi často dostávají neomezené množství krmiva bez nutnosti vyvinout jakoukoli aktivitu. Tento režim ale z dlouhodobého hlediska škodí," dodala.

Hmotnost kočky je podle ní potřeba pravidelně sledovat, ideálně jednou za měsíc. Alarmující je podle odborníků i dlouhodobé hubnutí bez zjevného důvodu, které může být paradoxně příznakem cukrovky. Mezi další typické projevy patří i zvýšená žízeň, častější močení nebo změna chování, například neobvyklá ospalost, schovávání se nebo porucha chůze.

Veterinář v takovém případě vyšetří kočce moč a krev, zkontroluje stav orgánů a hladinu cukru v krvi. "Vyšetřujeme mimo jiné také fruktosamin, který nám ukáže, jak se glykemie za posledních 14 dní vyvíjela," doplnila veterinární lékařka Barbora Jankovcová. Nemoc se pak u koček léčí stejně jako u lidí, léky nebo injekcemi inzulinu.

Vyšetření za pár stovek

Pokud kočka zhubne, může se dostat do takzvané diabetické remise, kdy její tělo začne znovu samo produkovat inzulin. "Je nutné zaměřit se i na další možné příčiny, například záněty v těle, které cukrovku komplikují, ať už jde o problémy se zuby, slinivkou, nebo močovými cestami," doplnila.

Kromě obezity je výrazným rizikem také věk zvířete, veterináři doporučují majitelů starších koček preventivní prohlídku každoročně. "U dospělých a stárnoucích koček doporučujeme pravidelné vyšetření krve, moči a krevního tlaku. Tato vyšetření jsou velmi důležitá, protože kočky jsou mistry v maskování příznaků většiny nemocí," uvedla Kadlecová.

Za klinické vyšetření kočky u veterináře lidé většinou zaplatí několik stovek korun, podle dostupných ceníků některých pražských veterinárních klinik se vyšetření může pohybovat od 500 do 800 korun. Odběr krve stojí zhruba 300 až 700 korun.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy