Budova v centru Prahy "založila" vlastní styl. Čím je Legiobanka výjimečná?

TV Architect
23. 1. 2022 11:17
Budova bývalé Banky československých legií, nazývaná také jako Legiobanka, se nachází v centru Prahy v ulici Na Poříčí. Dodnes je nejvýznamnější pražskou stavbou ve stylu takzvaného národního dekorativismu. Jejím autorem byl slavný český architekt Josef Gočár.
Palác Archa – Legiobanka na Poříčí | Video: tvarchitect.com

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Banka československých legií byla založena po konci první světové války jako ústav určený zejména legionářům v Rusku, kteří si díky němu mohli uložit své úspory. Díky jeho úspěchu se zanedlouho po založení rozhodlo, že jedna z jeho poboček bude sídlit v Praze.

Budova ve stylu art deco, který u nás převzal název národní dekorativismus, začala vznikat v roce 1920. Gočár nechal průčelí domu z umělého kamene pokrýt plastickými, geometrickými prvky, jakou jsou válce či oblouky. Vše navrhl v národních barvách s převahou bílé a červené.

Podívejte se na díl Skrytých pokladů o Sweert-Šporkovském paláci:


Průčelí domu následně vyzdobili umělci Otto Gutfreund a Jan Štursa, kteří na něm zanechali legionářské motivy. Prvky válců a oblouků poté prostupují celou fasádou až do interiéru. Geometrické obrazce charakteristické pro art deco se nacházejí i ve vestibulu budovy.

V bankovní síni s proskleným stropem se Gočár nechal inspirovat dvoranou Wagnerovy vídeňské Poštovní spořitelny. Slavný architekt také navrhl i veškeré vnitřní zařízení - včetně nábytku, lamp, ozdobných mříží nebo kování dveří. Na dekoraci stěn se také podílel malíř František Kysela.

V další stavební etapě v roce 1938 vznikl dům do rovnoběžné ulice Na Florenci. Projektu se ujal Gočárův žák František Marek. Budovu sice vytvořil ve stylu funkcionalismu, ale i tak navázal na odkaz svého učitele.

Dekor paláce se později stal inspirací i pro další stavby na území Československa a dal slohu i alternativní pojmenování "styl Legiobanky". Dnes v tomto domě, kterému se říkávalo U Rozvařilů, sídlí Divadlo Archa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy