Sportovci nové doby bojují na počítačích o 450 milionů

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
7. 8. 2015 14:47
Dotace světového turnaje ve hře Dota 2 trojnásobně převyšuje peníze, o které bojují hokejisté ve Stanley Cupu, a je dvojnásobná než peníze rozdělené při Super Bowlu.

Эпичность этого инта просто зашкаливает #TI5#keyarena

Fotka zveřejněná uživatelem "Because I say so" (@romantheji2),

Seattle – Do napěchované haly vchází dva týmy a pětice na každé straně se připravuje na ostré klání. Publikum je v transu, nervozita hráčů stoupá a napětí by se dalo krájet. Nejedná se o výjev z hokejového mistrovství, nýbrž o jeden ze zápasů světového šampionátu v počítačové hře Dota 2 známého jako The International, který se od 3. do 8. srpna koná v americkém Seattlu.

Turnaj v Dota 2 je specifický nejenom svou velikostí, ale také obří výhrou. Hráči v něm totiž bojují o rekordních 18 milionů dolarů (v přepočtu cca 450 milionů korun).

Jen pro porovnání: v americkém Super Bowlu jsou peníze poloviční, boj o Stanley Cup má výši odměn třetinovou a v nedávno skončené Tour de France se bojuje o "pouhé" dva miliony dolarů. Výši peněz, o které se na turnaji hraje, určují i sami fanoušci zakoupením propagačních předmětů, ze kterých putuje 25 procent z ceny na celkovou výhru. I díky tomu se podařilo sestavit nejvyšší price pool v historii e-sports (profesionálním hraní počítačových her).

Rekordní obnos peněz, o které se hraje, naznačuje, že turnaj není žádná okrajová záležitost, nýbrž událost světových rozměrů. V americkém Seattlu je možné zápasy sledovat živě v místní Key Areně, která pojme až 17,5 tisíce diváků. Další fanoušci se pohybují po areálu turnaje, čekají fronty na podpis od svého oblíbeného hráče nebo fandí před stadionem u promítacích pláten.

Zápasy pak sledují miliony diváků po celém světě přes internetové streamy nebo kanál Youtube. Jednotlivými kláními je tam provázejí komentátoři v různých světových jazycích, k dispozici je také vysílání pro nehráče, kde komentátoři vysvětlí základní pravidla a postupy. 

Co je Dota?

  • Dota 2 (Defense of the Ancients 2) je strategická multiplayerová online hra od společnosti Valve
  • Hru hraje 10 hráčů rozdělených do dvou týmu po pěti
  • Každý hráč ovládá jednoho ze 110 unikátních hrdinů, které hra nabízí
  • Hlavním úkolem je zničit soupeřův Ancient (hlavní budova), který je umístěn v hlavní základně jednotlivých týmů

V Americe se navíc jednotlivé zápasy vysílají ve vybraných hospodách i čtyřech stovkách kin, v Česku se na sobotní finále můžete podívat například v pražském herním klubu Re-Load.

Žádný Hollywood, za hvězdy jsou tu hráči

Zájem fanoušků i diváků o Dota 2 se odráží i na samotných hráčích, kteří jsou zde za opravdové hvězdy. Jednotlivé týmy mají své fankluby, hráči rozdávají podpisy a selfíčka jak na běžícím páse. Zažijí pár minut slávy na červeném koberci, jindy vyhrazeném pro hollywoodské celebrity. Tady jsou celebritami oni.

TI5, jak se turnaji zkráceně přezdívá, není jen přehlídka těch nejlepších hráčů světa. Fanoušci se převlékají za své oblíbené herní postavy, předvádějí různé scénky a plně si užívají cosplayové zábavy. Roztomilá devítiletá holčička převlečená za postavu Crystal Maiden, která nadšeně popisuje, jak ji otec naučil hrát Dotu, se stala hitem letošního turnaje.

Turnaje se v roce 2011 účastnil i český tým SGC. V tehdy prvním ročníku skončili čeští hráči sice relativně brzy a na pohádkové peníze nedosáhli, ale už samotná účast se dá považovat za úspěch. "Hráli jsme proti Číňanům a byla to obrovská zkušenost. Podobně jako Korejci ve StarCraftu jsou naprosto skvělí, však k tomu taky mají podmínky, dostávají plat, mohou si dovolit trénovat deset až dvanáct hodin denně, podobně jako všechny týmy tady," popsal tehdy v rozhovoru pro server Games.cz kapitán týmu Michal "Tulex" Zima.

Turnaj byl pozdržen kvůli hackerům

Ne všichni počítačoví nadšenci sdílejí radost z videoherního turnaje. Ten se totiž během týdne stal terčem hackerského DDoS útoku a musel být na několik hodin pozastaven. Dota 2 je totiž závislá na připojení k internetu a na rozdíl od turnajů v jiných hrách, které se hrají povětšinou po lokální síti, je TI5 relativně nezabezpečené oproti podobným útokům. Hackeři tak vyvolali otázku, jestli není nutnost připojení k internetu u podobných turnajů zbytečností.

Turnaj končí v sobotu 8. srpna finálovým soubojem. Vítězný tým si odnese výhru 6,5 milionu dolarů. Podívat se na vysílání z boje o pohádkové peníze můžete od 19:00 na oficiálním streamu Dota 2.

 

Právě se děje

Další zprávy