Hrabalova chata v Kersku je na prodej za 12 milionů. Stát zvažuje, že ji koupí

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2021 18:22
Nenápadná chata v osadě Kersko je na prodej za necelých 12 milionů korun. Žil v ní i Bohumil Hrabal, kterého místní inspirovali k povídkové knize Slavnosti sněženek. Ministerstvo kultury teď zvažuje, že objekt koupí.
Bohumil Hrabal a jeho chata
Bohumil Hrabal a jeho chata | Foto: ČTK

"V oblíbené chatové oblasti Kersko, nedaleko Prahy, nabízím k prodeji zděnou chatu o zastavěné ploše 45 m2 na vlastním pozemku o rozloze 3496 m2. Nemovitost se nachází v klidné části obce, stranou od hlavní silnice, blízko autobusové zastávky 'Hrabalova'," avizuje inzerát na realitním webu, podle kterého objekt prošel postupnou rekonstrukcí a je vhodný i k celoročnímu užívání.

Ministerstvo kultury momentálně zvažuje, že by chatu mohlo koupit. Chce jednat s prodávajícím i krajem.

Myšlenka, že by stát či kraj mohly chatu získat, pochází od ministra Lubomíra Zaorálka z ČSSD. Podle něho je Hrabal jedním z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. "Vše je na začátku, chceme jednat třeba s krajem, zda by se na koupi nepodílel," říká mluvčí ministerstva.

Foto: ČTK

Chata nebyla prohlášena kulturní památkou, ministerstvo tak nemá předkupní právo. Vše záleží na dalších jednáních. Podle mluvčí hodnota objektu nespočívá v architektonické kvalitě, ale především ve spojení se spisovatelem, který přímo zde vytvářel některá svá díla.

Zájem má i kraj

Možnost získání a využití Hrabalovy chaty už zvažuje i Středočeský kraj. Hejtmanství nyní zhodnotí, jak by bylo možné využít chatu pro trvalou připomínku Hrabalova díla, uvedl ve čtvrtek náměstek středočeské hejtmanky Martin Kupka z ODS.

"Ve sbírce našeho kraje, kterou spravuje Polabské muzeum v Poděbradech, je už ke zhlédnutí osobní automobil Bohumila Hrabala. V nově připravované expozici ve Vlastivědném muzeu v Nymburce bude připomenut jeho výjimečný přínos pro literaturu 20. století. Získáním chaty do majetku kraje bychom tedy měli další možnost, jak dokladovat stopy Hrabalova životního příběhu, a zároveň by nám to umožnilo propojit další turistický cíl v kraji s kulturou a jejím odkazem budoucím generacím," uvedl krajský radní pro kulturu Václav Švenda z hnutí Spojenci. Podle náměstka Kupky by další důstojná připomínka Hrabala umožnila zdůraznit význam jeho tvorby. Zároveň by mohla přispět k rozvoji cestovního ruchu v území.

Chata v Kersku patřila Bohumilu Hrabalovi (1914-1997) a jeho ženě Elišce Hrabalové (roz. Plevové, zvané Pipsi, 1926-1987). Spisovatel ji koupil v roce 1965 na inzerát od dvou starších učitelských sester Trnkových. Bezdětní Hrabalovi chatu odkázali synovi sousedů Eliášových - Radkovi. Eliášovi se o Bohumila Hrabala starali do konce jeho života.

Obec Hradišťko, jejíž je Kersko součástí, má asi 700 obyvatel. Hrabala kromě jeho chaty připomíná také naučná stezka. Sousedé z chatové osady Kersko byli Hrabalovi předlohou pro knihu Slavnosti sněženek, podle níž vznikl i stejnojmenný film režiséra Jiřího Menzela. Ten se také točil v Kersku a objevili se v něm i někteří místní.

Pravidelně předposlední květnovou sobotu se rovněž každoročně koná Hrabalovo Kersko, setkání příznivců oblíbeného spisovatele. Projít se lze také po Hrabalově naučné stezce, která začíná ve slavné hospodě Hájenka. 

Mohlo by vás zajímat: Kamil Fila o filmu Slavnosti sněženek

Zabiják Kamila Fily - Slavnosti sněženek | Video: Kamil Fila, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy