reklama
 
 

Zemřel Václav Bedřich, autor znělky Večerníčka

7. 3. 2009 13:07
Režisér, výtvarník a animátor se dožil 90 let

Praha - V sobotu ráno zemřel ve věku 90 let Václav Bedřich, autor znělky Večerníčka, která provází děti už více než čtyři dekády.

Václav Bedřich stál také u samého počátku historie tohoto televizního pořadu pro děti na dobrou noc a věnoval mu velkou část své tvorby. O úmrtí informovala agentura ČTK.

Václav Bedřich začínal kariéru ve studiu Bratři v triku a animoval pro Jiřího Trnku. Počátkem 50. let začal s vlastní tvorbou zaměřenou na děti.

Podle serveru Česko-slovenské filmové databáze byl Bedřich vůbec nejčastějším autorem těchto pohádkových cyklů. Byl také režisérem první pohádkové série, která se ve Večerníčku odvysílala - O televizním strašidýlku. 

První Večerníček se na televizních obrazovkách objevil v lednu 1965; dodnes vysílaná a nejstarší televizní znělka pak v září téhož roku.

Bedřich režíroval i seriály Bob a Bobek - Králíci z klobouku, příběhy maxipsa Fíka, Pohádky ovčí babičky, Amálku i O Zvířátkách pana Krbce.

Pracoval nejraději v kolektivu a s přizvanými velkými jmény. oslovil zkušeného spisovatele - scenáristu a známého výtvarníka, který dal příběhu vizuální podobu.

Za svůj dlouhý život natočil podle serveru csfd.cz 358 animovaných filmů, za které dostal řadu významných cen na mezinárodních festivalech.

Bedřich se také věnoval loutkovému filmu. Filmem s nejdelší stopáží, který natočil, se patrně stala parodie na Velkou vlakovou loupež - Velká sýrová loupež z roku 1986. 

autor: Red Kul | 7. 3. 2009 13:07

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama