Zemřel kameraman Eduard Landisch, který stál u zrodu Československé televize

ČTK ČTK
4. 10. 2015 15:15
Zemřel kameraman Eduard Landisch, bylo mu 88 let. V květnu 1953 stál za kamerou při úplně prvním vysílání tehdejší Československé televize. V 70. letech měl pak zásadní podíl na zavedení barevného vysílání.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ve věku 88 let v pátek zemřel kameraman Eduard Landisch, který stál v květnu 1953 za kamerou při úplně prvním vysílání tehdejší Československé televize. V 70. letech měl pak zásadní podíl na zavedení barevného vysílání. V neděli jeho úmrtí oznámila Landischova dcera Lucie Záhorová. Pohřeb bude ve čtvrtek ve strašnickém krematoriu.

Krátce před prvním televizním vysíláním Landisch dokončil na FAMU studia filmové fotografie a techniky. V počátcích televizního vysílání se veškeré pořady vysílaly živě, až později se začaly pořizovat záznamy. V roce 1968 Landisch absolvoval studijní pobyt v Kolíně nad Rýnem a chvíli pracoval pro televizi v Západním Berlíně.

Jako hlavní kameraman Československé televize natočit stovky pořadů, z nichž je většina nenávratně ztracena. Ve spolupráci s Jaroslavem Dietlem nasnímal čtyři seriály. V televizi působil do svých 65 let. Své zkušenosti předával také jako pedagog, byl profesorem katedry kamery a fotografie, pro FAMU napsal vysokoškolská skripta.

Svůj život sám shrnul slovy: "Celý život jsem měl štěstí, že jsem se setkával s výtečnými lidmi, vzdělanějšími, staršími, kteří mě posouvali dál."

 

Právě se děje

Další zprávy