Matt LeBlanc z Top Gearu urazil válečné veterány. To by si nedovolil ani Clarkson, zlobí se vojáci

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
14. 3. 2016 13:47
Motoristický pořad Top Gear, který ještě v novém moderátorském složení neměl ani premiéru, čelí dalšímu skandálu. Kritika se snesla na štáb, který si pro automobilový závod vybral centrum Londýna, kde se nachází nejen řada historických památek, ale i vládní budovy. Běžní Londýňané se tak museli vypořádat s uzavírkou některých částí včetně slavného Tower Bridge, velkým hlukem i natáčením v blízkosti památníku padlých britských vojáků. To popudilo vojenské představitele a veterány. Ti počínání BBC označili za nehoráznost, která by se nestala ani v době, kdy v čele Top Gearu ještě stál moderátor Jeremy Clarkson. Chris Evans se za natáčení již veřejně omluvil.
Foto: Profimedia.cz

Víkendové natáčení pořadu Top Gear v centru Londýna vyvolalo rozruch mezi válečnými veterány. Herec a moderátor Matt LeBlanc předváděl ve svém Fordu Mustang kolem památníku padlých vojáků (The Cenotaph) smyky a další automobilové triky, píše server The Telegraph.

"Je to hold milionům lidí, kteří dělají mnohem víc pro svou zemi, než kdy udělali Chris Evans a Matt LeBlanc," řekl o památníku plukovník Richard Kemp, bývalý velitel ozbrojených sil v Afghánistánu, který pořad BBC kritizuje.

Kemp nechápe, že štáb získal povolení natáčet podobný pořad v historickém centru Londýna. "BBC tohle rozhodně neměla dělat na takovém místě a měla by si rozmyslet, jestli se to objeví ve finální podobě pořadu."

Matt LeBlanc se společně se svým spolujezdcem řítil ve Fordu Mustang s 845 koňmi pod kapotou přes slavný Tower Bridge, kolem katedrály svatého Pavla i vládních budov. O zběsilé jízdě informoval osmačtyřicetiletý LeBlanc své fanoušky na Twitteru, kde se chlubil řadou fotografií.

Po kritice, na kterou poukazují britská média, ale tým Top Gearu zařadil zpátečku a veřejně se omluvil za vyznění zveřejněných snímků. "Nezáleží na tom, co se skutečně stalo, ani na okolnostech, které by to mohly vysvětlit. Důležité je, jak tyto fotografie vypadají a ony vypadají opravdu neuctivě, což nebylo záměrem týmu Top Gear nebo samotného Matta LeBlanca," řekl ve vysílání BBC Radio 1 jeden z moderátorů motoristického pořadu Chris Evans.

"Jménem týmu Top Gear a Matta bych se rád bezvýhradně omluvil za to, jak tyto snímky vypadají."

Váleční veteráni upozorňují, že k něčemu takovému nemělo vůbec dojít, a připomínají skandál Charlieho Gilmoura, syna frontmana Pink Floyd, který byl odsouzen na 16 měsíců za to, že na památník vylezl a houpal se na něm.

"Jeremy Clarkson jistě nebyl žádný světec, ale nevěřím, že by někdy dělal něco tak nevkusného," uvedl člen britské královské legie Andrew Bridgen s tím, že by incident měl skončit něčím vyhazovem.

Omluva Top Gearu by podle reakcí na sociálních sítích neměla patřit jen válečným veteránům. Během natáčecích dní bylo v centru města uzavřeno několik ulic i silnic, což značně komplikovalo dopravu samotným Londýňanům.

Tvůrci pořadu jsou kritizováni i za fakt, že po nich zůstaly na asfaltu stopy pneumatik, které byly jak před budovou parlamentu, tak v ulici Whitehall. Podle vedení televize úklidová četa vše vyčistila a ulice Londýna vypadají zase jako dřív.

K natáčení pořadu se vyjádřil i britský politik George Osbourn, který si na Twitteru postěžoval na značný hluk. "Snažím se pracovat na rozpočtu, a to navzdory hlučnému natáčení epizody Top Gear venku na Horse Guards Parade. Ztište to, prosím," tweetnul Osbourn moderátorovi Chrisu Evansovi.

Skandál přichází jen deset dní po kauze, která se týkala pro změnu Chrise Evanse. Ten byl obviněn svým kolegou z BBC, že jeho nehorázné chování vedlo k odchodu produkční, která na pořadu pracovala řadu měsíců.

Nové epizody televize odvysílá 22. května. 

Top Gear může bez Clarksona fungovat jen těžko, říká novinář | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy