Matt LeBlanc z Top Gearu urazil válečné veterány. To by si nedovolil ani Clarkson, zlobí se vojáci

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
14. 3. 2016 13:47
Motoristický pořad Top Gear, který ještě v novém moderátorském složení neměl ani premiéru, čelí dalšímu skandálu. Kritika se snesla na štáb, který si pro automobilový závod vybral centrum Londýna, kde se nachází nejen řada historických památek, ale i vládní budovy. Běžní Londýňané se tak museli vypořádat s uzavírkou některých částí včetně slavného Tower Bridge, velkým hlukem i natáčením v blízkosti památníku padlých britských vojáků. To popudilo vojenské představitele a veterány. Ti počínání BBC označili za nehoráznost, která by se nestala ani v době, kdy v čele Top Gearu ještě stál moderátor Jeremy Clarkson. Chris Evans se za natáčení již veřejně omluvil.
Foto: Profimedia.cz

Víkendové natáčení pořadu Top Gear v centru Londýna vyvolalo rozruch mezi válečnými veterány. Herec a moderátor Matt LeBlanc předváděl ve svém Fordu Mustang kolem památníku padlých vojáků (The Cenotaph) smyky a další automobilové triky, píše server The Telegraph.

"Je to hold milionům lidí, kteří dělají mnohem víc pro svou zemi, než kdy udělali Chris Evans a Matt LeBlanc," řekl o památníku plukovník Richard Kemp, bývalý velitel ozbrojených sil v Afghánistánu, který pořad BBC kritizuje.

Kemp nechápe, že štáb získal povolení natáčet podobný pořad v historickém centru Londýna. "BBC tohle rozhodně neměla dělat na takovém místě a měla by si rozmyslet, jestli se to objeví ve finální podobě pořadu."

Matt LeBlanc se společně se svým spolujezdcem řítil ve Fordu Mustang s 845 koňmi pod kapotou přes slavný Tower Bridge, kolem katedrály svatého Pavla i vládních budov. O zběsilé jízdě informoval osmačtyřicetiletý LeBlanc své fanoušky na Twitteru, kde se chlubil řadou fotografií.

Po kritice, na kterou poukazují britská média, ale tým Top Gearu zařadil zpátečku a veřejně se omluvil za vyznění zveřejněných snímků. "Nezáleží na tom, co se skutečně stalo, ani na okolnostech, které by to mohly vysvětlit. Důležité je, jak tyto fotografie vypadají a ony vypadají opravdu neuctivě, což nebylo záměrem týmu Top Gear nebo samotného Matta LeBlanca," řekl ve vysílání BBC Radio 1 jeden z moderátorů motoristického pořadu Chris Evans.

"Jménem týmu Top Gear a Matta bych se rád bezvýhradně omluvil za to, jak tyto snímky vypadají."

Váleční veteráni upozorňují, že k něčemu takovému nemělo vůbec dojít, a připomínají skandál Charlieho Gilmoura, syna frontmana Pink Floyd, který byl odsouzen na 16 měsíců za to, že na památník vylezl a houpal se na něm.

"Jeremy Clarkson jistě nebyl žádný světec, ale nevěřím, že by někdy dělal něco tak nevkusného," uvedl člen britské královské legie Andrew Bridgen s tím, že by incident měl skončit něčím vyhazovem.

Omluva Top Gearu by podle reakcí na sociálních sítích neměla patřit jen válečným veteránům. Během natáčecích dní bylo v centru města uzavřeno několik ulic i silnic, což značně komplikovalo dopravu samotným Londýňanům.

Tvůrci pořadu jsou kritizováni i za fakt, že po nich zůstaly na asfaltu stopy pneumatik, které byly jak před budovou parlamentu, tak v ulici Whitehall. Podle vedení televize úklidová četa vše vyčistila a ulice Londýna vypadají zase jako dřív.

K natáčení pořadu se vyjádřil i britský politik George Osbourn, který si na Twitteru postěžoval na značný hluk. "Snažím se pracovat na rozpočtu, a to navzdory hlučnému natáčení epizody Top Gear venku na Horse Guards Parade. Ztište to, prosím," tweetnul Osbourn moderátorovi Chrisu Evansovi.

Skandál přichází jen deset dní po kauze, která se týkala pro změnu Chrise Evanse. Ten byl obviněn svým kolegou z BBC, že jeho nehorázné chování vedlo k odchodu produkční, která na pořadu pracovala řadu měsíců.

Nové epizody televize odvysílá 22. května. 

Top Gear může bez Clarksona fungovat jen těžko, říká novinář | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy