Matt LeBlanc z Top Gearu urazil válečné veterány. To by si nedovolil ani Clarkson, zlobí se vojáci

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
14. 3. 2016 13:47
Motoristický pořad Top Gear, který ještě v novém moderátorském složení neměl ani premiéru, čelí dalšímu skandálu. Kritika se snesla na štáb, který si pro automobilový závod vybral centrum Londýna, kde se nachází nejen řada historických památek, ale i vládní budovy. Běžní Londýňané se tak museli vypořádat s uzavírkou některých částí včetně slavného Tower Bridge, velkým hlukem i natáčením v blízkosti památníku padlých britských vojáků. To popudilo vojenské představitele a veterány. Ti počínání BBC označili za nehoráznost, která by se nestala ani v době, kdy v čele Top Gearu ještě stál moderátor Jeremy Clarkson. Chris Evans se za natáčení již veřejně omluvil.
Foto: Profimedia.cz

Víkendové natáčení pořadu Top Gear v centru Londýna vyvolalo rozruch mezi válečnými veterány. Herec a moderátor Matt LeBlanc předváděl ve svém Fordu Mustang kolem památníku padlých vojáků (The Cenotaph) smyky a další automobilové triky, píše server The Telegraph.

"Je to hold milionům lidí, kteří dělají mnohem víc pro svou zemi, než kdy udělali Chris Evans a Matt LeBlanc," řekl o památníku plukovník Richard Kemp, bývalý velitel ozbrojených sil v Afghánistánu, který pořad BBC kritizuje.

Kemp nechápe, že štáb získal povolení natáčet podobný pořad v historickém centru Londýna. "BBC tohle rozhodně neměla dělat na takovém místě a měla by si rozmyslet, jestli se to objeví ve finální podobě pořadu."

Matt LeBlanc se společně se svým spolujezdcem řítil ve Fordu Mustang s 845 koňmi pod kapotou přes slavný Tower Bridge, kolem katedrály svatého Pavla i vládních budov. O zběsilé jízdě informoval osmačtyřicetiletý LeBlanc své fanoušky na Twitteru, kde se chlubil řadou fotografií.

Po kritice, na kterou poukazují britská média, ale tým Top Gearu zařadil zpátečku a veřejně se omluvil za vyznění zveřejněných snímků. "Nezáleží na tom, co se skutečně stalo, ani na okolnostech, které by to mohly vysvětlit. Důležité je, jak tyto fotografie vypadají a ony vypadají opravdu neuctivě, což nebylo záměrem týmu Top Gear nebo samotného Matta LeBlanca," řekl ve vysílání BBC Radio 1 jeden z moderátorů motoristického pořadu Chris Evans.

"Jménem týmu Top Gear a Matta bych se rád bezvýhradně omluvil za to, jak tyto snímky vypadají."

Váleční veteráni upozorňují, že k něčemu takovému nemělo vůbec dojít, a připomínají skandál Charlieho Gilmoura, syna frontmana Pink Floyd, který byl odsouzen na 16 měsíců za to, že na památník vylezl a houpal se na něm.

"Jeremy Clarkson jistě nebyl žádný světec, ale nevěřím, že by někdy dělal něco tak nevkusného," uvedl člen britské královské legie Andrew Bridgen s tím, že by incident měl skončit něčím vyhazovem.

Omluva Top Gearu by podle reakcí na sociálních sítích neměla patřit jen válečným veteránům. Během natáčecích dní bylo v centru města uzavřeno několik ulic i silnic, což značně komplikovalo dopravu samotným Londýňanům.

Tvůrci pořadu jsou kritizováni i za fakt, že po nich zůstaly na asfaltu stopy pneumatik, které byly jak před budovou parlamentu, tak v ulici Whitehall. Podle vedení televize úklidová četa vše vyčistila a ulice Londýna vypadají zase jako dřív.

K natáčení pořadu se vyjádřil i britský politik George Osbourn, který si na Twitteru postěžoval na značný hluk. "Snažím se pracovat na rozpočtu, a to navzdory hlučnému natáčení epizody Top Gear venku na Horse Guards Parade. Ztište to, prosím," tweetnul Osbourn moderátorovi Chrisu Evansovi.

Skandál přichází jen deset dní po kauze, která se týkala pro změnu Chrise Evanse. Ten byl obviněn svým kolegou z BBC, že jeho nehorázné chování vedlo k odchodu produkční, která na pořadu pracovala řadu měsíců.

Nové epizody televize odvysílá 22. května. 

Top Gear může bez Clarksona fungovat jen těžko, říká novinář | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Bývalý americký prezident Bill Clinton opustil nemocnici, infekci doléčí doma

Bývalý americký prezident Bill Clinton v neděli opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý hospitalizován kvůli infekci močových cest. Uvedla to agentura AP. Pětasedmdesátiletý politik Demokratické strany odjel z nemocnice kolem osmé ráno místního času (17:00 SELČ) v doprovodu své manželky Hillary.

Ošetřující lékař bývalého prezidenta Alpesh Amin uvedl, že se Clinton nyní vrátí do New Yorku a bude brát antibiotika. Podle něj se vrátila do normálu Clintonova hodnota bílých krvinek a snížila se mu i teplota. Clintonův mluvčí Angel Ureňa v sobotu uvedl, že ukazatele zdravotního stavu bývalého prezidenta se "vyvíjí tím správným směrem".

Exprezident do Kalifornie přijel na soukromou akci své nadace a v úterý se cítil unavený. Po testech byl přijat do nemocnice, kde nakonec strávil pět nocí. Podle jeho lékařů nejsou urologické infekce u starších lidí ničím neobvyklým a jsou lehce léčitelné, ačkoliv se mohou rychle rozšířit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí Zelení souhlasí s jednáním o vládě se sociálními demokraty a liberály

Němečtí Zelení v neděli na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání o německé vládní koalici se sociálními demokraty (SPD) a liberálními svobodnými demokraty (FDP). Vedení SPD dalo zelenou koaličním rozhovorům už v pátek, FDP se vyjádří v pondělí, uvedla agentura DPA. Kandidát na kancléře konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet, který chtěl s liberály a zelenými rovněž vyjednávat o vládě, dal v sobotu najevo, že unie skončí po 16 letech u moci v opozici.

Pro zahájení koaličních rozhovorů na sněmu strany Spojenectví 90/Zelení hlasovala drtivá většina 67 ze 70 delegátů, dva byli proti a jeden se zdržel. Spolupředseda strany Robert Habeck vyzval delegáty, aby podpořili vznik vlády, kde Zelení budou hrát "progresivní roli". "Z defenzívy jdeme do ofenzívy," uvedl. Někteří delegáti vyzvali stranické špičky, aby více tlačily na SPD a FDP v oblasti ochrany klimatu a investic do ekologicky šetrných technologií. Další vyjádřili obavu z příliš velkého vlivu liberálů na rozpočtovou a sociální politiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy