Matt LeBlanc z Top Gearu urazil válečné veterány. To by si nedovolil ani Clarkson, zlobí se vojáci

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
14. 3. 2016 13:47
Motoristický pořad Top Gear, který ještě v novém moderátorském složení neměl ani premiéru, čelí dalšímu skandálu. Kritika se snesla na štáb, který si pro automobilový závod vybral centrum Londýna, kde se nachází nejen řada historických památek, ale i vládní budovy. Běžní Londýňané se tak museli vypořádat s uzavírkou některých částí včetně slavného Tower Bridge, velkým hlukem i natáčením v blízkosti památníku padlých britských vojáků. To popudilo vojenské představitele a veterány. Ti počínání BBC označili za nehoráznost, která by se nestala ani v době, kdy v čele Top Gearu ještě stál moderátor Jeremy Clarkson. Chris Evans se za natáčení již veřejně omluvil.
Foto: Profimedia.cz

Víkendové natáčení pořadu Top Gear v centru Londýna vyvolalo rozruch mezi válečnými veterány. Herec a moderátor Matt LeBlanc předváděl ve svém Fordu Mustang kolem památníku padlých vojáků (The Cenotaph) smyky a další automobilové triky, píše server The Telegraph.

"Je to hold milionům lidí, kteří dělají mnohem víc pro svou zemi, než kdy udělali Chris Evans a Matt LeBlanc," řekl o památníku plukovník Richard Kemp, bývalý velitel ozbrojených sil v Afghánistánu, který pořad BBC kritizuje.

Kemp nechápe, že štáb získal povolení natáčet podobný pořad v historickém centru Londýna. "BBC tohle rozhodně neměla dělat na takovém místě a měla by si rozmyslet, jestli se to objeví ve finální podobě pořadu."

Matt LeBlanc se společně se svým spolujezdcem řítil ve Fordu Mustang s 845 koňmi pod kapotou přes slavný Tower Bridge, kolem katedrály svatého Pavla i vládních budov. O zběsilé jízdě informoval osmačtyřicetiletý LeBlanc své fanoušky na Twitteru, kde se chlubil řadou fotografií.

Po kritice, na kterou poukazují britská média, ale tým Top Gearu zařadil zpátečku a veřejně se omluvil za vyznění zveřejněných snímků. "Nezáleží na tom, co se skutečně stalo, ani na okolnostech, které by to mohly vysvětlit. Důležité je, jak tyto fotografie vypadají a ony vypadají opravdu neuctivě, což nebylo záměrem týmu Top Gear nebo samotného Matta LeBlanca," řekl ve vysílání BBC Radio 1 jeden z moderátorů motoristického pořadu Chris Evans.

"Jménem týmu Top Gear a Matta bych se rád bezvýhradně omluvil za to, jak tyto snímky vypadají."

Váleční veteráni upozorňují, že k něčemu takovému nemělo vůbec dojít, a připomínají skandál Charlieho Gilmoura, syna frontmana Pink Floyd, který byl odsouzen na 16 měsíců za to, že na památník vylezl a houpal se na něm.

"Jeremy Clarkson jistě nebyl žádný světec, ale nevěřím, že by někdy dělal něco tak nevkusného," uvedl člen britské královské legie Andrew Bridgen s tím, že by incident měl skončit něčím vyhazovem.

Omluva Top Gearu by podle reakcí na sociálních sítích neměla patřit jen válečným veteránům. Během natáčecích dní bylo v centru města uzavřeno několik ulic i silnic, což značně komplikovalo dopravu samotným Londýňanům.

Tvůrci pořadu jsou kritizováni i za fakt, že po nich zůstaly na asfaltu stopy pneumatik, které byly jak před budovou parlamentu, tak v ulici Whitehall. Podle vedení televize úklidová četa vše vyčistila a ulice Londýna vypadají zase jako dřív.

K natáčení pořadu se vyjádřil i britský politik George Osbourn, který si na Twitteru postěžoval na značný hluk. "Snažím se pracovat na rozpočtu, a to navzdory hlučnému natáčení epizody Top Gear venku na Horse Guards Parade. Ztište to, prosím," tweetnul Osbourn moderátorovi Chrisu Evansovi.

Skandál přichází jen deset dní po kauze, která se týkala pro změnu Chrise Evanse. Ten byl obviněn svým kolegou z BBC, že jeho nehorázné chování vedlo k odchodu produkční, která na pořadu pracovala řadu měsíců.

Nové epizody televize odvysílá 22. května. 

Top Gear může bez Clarksona fungovat jen těžko, říká novinář | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy