Top Gear čeká měsíc pravdy. Matt LeBlanc může umírající show vytáhnout ze dna

Marek Pros Marek Pros
16. 2. 2017 9:00
BBC uvede začátkem března novou řadu motoristické show Top Gear. Vsází na herce Matta LeBlanca, který má zachránit uvadající pořad. Jeho poslední díl totiž sledovalo rekordně málo lidí, necelé dva miliony.
Upoutávka na nové díly Top Gear | Video: Top Gear

Motoristická show Top Gear se pokusí v březnu o nemožné. Napravit si reputaci po zpackané loňské sérii, kterou BBC vysílala po vyhazovu Jeremmyho Clarksona

Závěrečný díl Top Gearu loni sledovalo pouze 1,9 milionu diváků. Tehdejší moderátor Chris Evans se přitom chlubil, že cokoliv pod pět milionů bere jako zklamání. "Nejlepší prostě bude, když se do toho už nebudu plést. Zůstanu velkým fanouškem show," řekl ke svému odchodu a přenechal post hlavního moderátora herci Mattu LeBlancovi, kterého proslavila role Joeyho v Přátelích.

Top Gear se vrátí na veřejnoprávní BBC 5. března, o týden později bude mít premiéru ve Spojených státech. LeBlancovi budou sekundovat automobiloví novináři Chris Harris a Rory Reid.

První video, které v únoru lákalo na novou řadu, ukázalo, že Top Gear rozhodně nechystá žádnou televizní revoluci. Automobilová honička Astonu Martin DB11 s policií i helikoptérou, driftování Ferrari FXX K na závodní dráze nebo kuriózní moment, kdy LeBlanc veze nahé cestující, jen potvrdily, že motoristická show bude hlavně sázet na jistotu.

A jednou z bezpečnostních pojistek pořadu má být právě devětačtyřicetiletý LeBlanc. Odchodem Chrise Evanse z Top Gearu totiž odpadl BBC zásadní problém - televize už nemusí vynakládat značné úsilí na ujišťování diváků i bulvárních novinářů, že mezi moderátory panují idylické vztahy.

Joey to zařídí!

Právě LeBlanc patřil mezi nejpříjemnější překvapení loňské řady a oproti afektovanému projevu Chrise Evanse působil jako zklidňující element. Není proto překvapením, že Top Gear chce vsadit na jeho komediální herecký projev, na což nenuceně naráží i trailer, ve kterém pojišťovací úředník zkomolí hercovo jméno.

The Grand Tour

Grand Tour

Původní trio moderátorů v čele s Jeremym Clarksonem uvedlo loni v listopadu na streamovací platformě Amazon Prime novou show The Grand Tour, jejíž první díl sklidil mezi novináři i diváky pozitivní ohlasy. S dalšími díly však nadšené reakce ochladly a ozývaly se i kritické hlasy, že Amazon nechává Clarksonovi, Hammondovi a Mayovi až příliš volnou ruku a pořadu chybí pevnější dramaturgie.

Loňský Top Gear postrádal nenucenost a harmonii. Zprávy o stále klesající sledovanosti střídaly články o kritických diváckých dopisech, ve kterých si lidé stěžovali na neuvolněného Evanse a jeho trapné vtipy. Chemie mezi Evansem a LeBlancem byla takřka nulová, jejich dialogy strojené.

Trailer na novou řadu naopak ukazuje harmonické trio, které sedí před pojišťovacím úředníkem a spiklenecky zatlouká jako jeden muž. Až nová řada ukáže, jestli mezi moderátory nepanují až příliš idylické vztahy, Top Gearu vždycky slušelo popichování a špičkování hlavních protagonistů.

Formát pořadu zůstane z většiny stejný, televize nehodlá testovat trpělivost diváků experimenty. Největší změnou je tak absence Chrise Evanse a upřednostnění "hodného strejdy Joeyho".

Pokud se nový Top Gear nebude snažit být za každou cenu kontroverzní a divoký po vzoru "clarksonovské éry", mohl by se vymanit z pouhého kopírování a začít si hledat vlastní tvář. Ze špatného klonu se tak může stát klidnější a časem třeba i zajímavější alternativa ke clarksonově The Grand Tour.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy