Top Gear čeká měsíc pravdy. Matt LeBlanc může umírající show vytáhnout ze dna

Marek Pros Marek Pros
16. 2. 2017 9:00
BBC uvede začátkem března novou řadu motoristické show Top Gear. Vsází na herce Matta LeBlanca, který má zachránit uvadající pořad. Jeho poslední díl totiž sledovalo rekordně málo lidí, necelé dva miliony.
Upoutávka na nové díly Top Gear | Video: Top Gear

Motoristická show Top Gear se pokusí v březnu o nemožné. Napravit si reputaci po zpackané loňské sérii, kterou BBC vysílala po vyhazovu Jeremmyho Clarksona

Závěrečný díl Top Gearu loni sledovalo pouze 1,9 milionu diváků. Tehdejší moderátor Chris Evans se přitom chlubil, že cokoliv pod pět milionů bere jako zklamání. "Nejlepší prostě bude, když se do toho už nebudu plést. Zůstanu velkým fanouškem show," řekl ke svému odchodu a přenechal post hlavního moderátora herci Mattu LeBlancovi, kterého proslavila role Joeyho v Přátelích.

Top Gear se vrátí na veřejnoprávní BBC 5. března, o týden později bude mít premiéru ve Spojených státech. LeBlancovi budou sekundovat automobiloví novináři Chris Harris a Rory Reid.

První video, které v únoru lákalo na novou řadu, ukázalo, že Top Gear rozhodně nechystá žádnou televizní revoluci. Automobilová honička Astonu Martin DB11 s policií i helikoptérou, driftování Ferrari FXX K na závodní dráze nebo kuriózní moment, kdy LeBlanc veze nahé cestující, jen potvrdily, že motoristická show bude hlavně sázet na jistotu.

A jednou z bezpečnostních pojistek pořadu má být právě devětačtyřicetiletý LeBlanc. Odchodem Chrise Evanse z Top Gearu totiž odpadl BBC zásadní problém - televize už nemusí vynakládat značné úsilí na ujišťování diváků i bulvárních novinářů, že mezi moderátory panují idylické vztahy.

Joey to zařídí!

Právě LeBlanc patřil mezi nejpříjemnější překvapení loňské řady a oproti afektovanému projevu Chrise Evanse působil jako zklidňující element. Není proto překvapením, že Top Gear chce vsadit na jeho komediální herecký projev, na což nenuceně naráží i trailer, ve kterém pojišťovací úředník zkomolí hercovo jméno.

The Grand Tour

Grand Tour

Původní trio moderátorů v čele s Jeremym Clarksonem uvedlo loni v listopadu na streamovací platformě Amazon Prime novou show The Grand Tour, jejíž první díl sklidil mezi novináři i diváky pozitivní ohlasy. S dalšími díly však nadšené reakce ochladly a ozývaly se i kritické hlasy, že Amazon nechává Clarksonovi, Hammondovi a Mayovi až příliš volnou ruku a pořadu chybí pevnější dramaturgie.

Loňský Top Gear postrádal nenucenost a harmonii. Zprávy o stále klesající sledovanosti střídaly články o kritických diváckých dopisech, ve kterých si lidé stěžovali na neuvolněného Evanse a jeho trapné vtipy. Chemie mezi Evansem a LeBlancem byla takřka nulová, jejich dialogy strojené.

Trailer na novou řadu naopak ukazuje harmonické trio, které sedí před pojišťovacím úředníkem a spiklenecky zatlouká jako jeden muž. Až nová řada ukáže, jestli mezi moderátory nepanují až příliš idylické vztahy, Top Gearu vždycky slušelo popichování a špičkování hlavních protagonistů.

Formát pořadu zůstane z většiny stejný, televize nehodlá testovat trpělivost diváků experimenty. Největší změnou je tak absence Chrise Evanse a upřednostnění "hodného strejdy Joeyho".

Pokud se nový Top Gear nebude snažit být za každou cenu kontroverzní a divoký po vzoru "clarksonovské éry", mohl by se vymanit z pouhého kopírování a začít si hledat vlastní tvář. Ze špatného klonu se tak může stát klidnější a časem třeba i zajímavější alternativa ke clarksonově The Grand Tour.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy