Sex ve městě je přelomový seriál, změnil pohled žen na sexualitu i sílu přátelství, říká socioložka

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
6. 6. 2018 8:00
Ve středu uběhne dvacet let od uvedení pilotního dílu Sexu ve městě, jednoho z nejoblíbenějších seriálů přelomu století. Příběhy čtyř kamarádek z New Yorku vysílala televize celkem šest let, posbíraly šest cen Emmy a osm Zlatých glóbů. Sex ve městě ale rozděluje diváky i feministky na dva názorové tábory. Jedni tvrdí, že seriál je emancipační, druzí namítají, že je přehlídkou stereotypů. Socioložka Iva Baslarová, specialistka na genderovou problematiku v seriálech, si myslí, ženám v určitých ohledech pomohl, ale připouští, že je to jedna velká reklama.
Carrie, Samantha, Charlotte, Miranda. Sledujte šest fenomenálních sezon seriálu Sex ve městě | Video:

Přesně před dvaceti lety byl v USA odvysílán první díl seriálu Sex ve městě. Každá epizoda je uvozena mottem: "Carrie Bradshawová ví hodně o sexu a nebojí se zeptat." Myslíte si, že dnešní ženy ví o sexu více díky této postavě newyorské novinářky?

Určitě. Seriál byl jeden z prvních, ve kterém se otevřeně mluví a diskutuje ženská sexualita, různé způsoby sexuálních prožitků a metod. Televizní seriály mají často vliv na to, jak lidé přemýšlí nad věcmi, které je do té doby nenapadly nebo se jich báli. Třeba divačky seriálu Ordinace v růžové zahradě se po první řadě začaly více zajímat o své gynekologické problémy a začaly více navštěvovat ordinace svých lékařů.

Kontroverzní kniha a film 50 odstínů šedi zase měly vliv na to, že lidé zkouší odvážnější sexuální praktiky. Ví se o tom i kvůli tomu, že v USA byl zaveden termín 50 odstínů stavu nouze, protože záchranáři jezdili vyprošťovat lidi, kteří se zasekli třeba v poutech. A v 70. letech bylo zase v USA ukázáno prostřednictvím seriálu, jak vypadá vyšetření na mamografu, protože spousta žen se jej předtím bála. Díky seriálu zjistily, že vyšetření nebolí.

Odborná veřejnost se ohledně Sexu ve městě názorově rozchází. Jedna strana říká, že je emancipační, druhá že je naopak stereotypní. Vy sama tvrdíte, že je i přes všechny snahy nakonec stereotypní. Proč?

Máte pravdu, spousta feministek se v tomto tématu názorově rozchází, ale každá strana má v něčem pravdu. Jedni říkají, že seriál vyzdvihuje silné ženské přátelství, což je přelomové. Do té doby byly ženy v seriálech zobrazovány více stereotypně a negativně, především jako sokyně. Silné ryzí přátelství bylo dlouho připisováno pouze mužům, častokrát vzniklo z hrdinské záchrany života. Sex ve městě ukázal, že ženy se mohou skutečně přátelit a jejich vztahy překonají mnohé problémy.

Na druhou stranu je seriál jedna velká reklama a product placement - různých značek oblečení, koktejlů a podobně. Navíc se pojí jenom s USA, potažmo New Yorkem a Manhattanem. De facto zobrazuje životy bílých, středostavovských žen, které nemají zásadní problémy. A paradoxně je Carrie Bradshawová nakonec nejvíce typizovanou romantickou postavou se svým panem Božským, byť otevřeně mluvila a psala o sexu. Taky se na rozdíl od ostatních hrdinek nikdy neobnažila, nikdy nezašla tak daleko. Carrie je mi nejméně sympatická ze všech postav.

Která postava je vám tedy nejbližší?

Nejvíc mi byly vždy sympatické Samantha a Miranda. Samantha tím, že je velmi nezávislá a sama jde proti stereotypům, Miranda kombinací feminismu, budováním kariéry a skloubením práce a rodinného života.

Proč myslíte, že v seriálu našly zalíbení i české ženy, přestože reflektuje newyorský životní styl bohatých žen z Manhattanu?

Myslím, že se jim líbí právě to přátelství na celý život, které není vykoupeno nějakou obětí. Ale může to být i touha po hezčím životě. Lidé obecně díky některým seriálům můžou snít o lepším životě a platí to i v případě českých soap oper, které jsou vždycky o něco lepší než reálný život, byť na něj odkazují. Ženy v Sexu ve městě peníze moc neřeší, setkáváme se s otázkou peněz, jen když Carrie přemýšlí, jestli si vezme půjčku na byt, který vlastně ani tak nepotřebuje. Kamarádky si mohou dovolit drahé oblečení, boty, chození na koktejly, obědové saláty a podobně.

Sex ve městě zobrazuje možnost být nezávislá a svobodná, užívat si času na sebe a své přátele. Ženy si třeba díky seriálu uvědomí, že mohou častěji udržovat styky se svými kamarádkami a čas od času si někam vyrazit. Takže v něčem můžeme být Sexu ve městě vděčné, ale v lecčems je poplatný době, ve které žijeme. Ona zdánlivá svoboda se totiž odehrává v mantinelech patriarchátu, kde ženy stále sní o ideálních mužích a vztazích. 

Obstál by takový seriál i v dnešní době?

Myslím, že by uspěl. Shodou okolností se začal vloni vysílat seriál The Bold Type, který je úspěšný a velmi podobný Sexu ve městě. Tři kamarádky pracují v módním časopise, jedna z nich se stará o sociální sítě, což je taková novodobá Samantha. V The Bold Type se taky řeší sexualita a třeba téma ženského orgasmu. Ovšem tady už je jedna z hrdinek Afroameričanka, což opět souvisí s dobou. A i dnes se na zahraničních konferencích objevují nové příspěvky na téma Sex ve městě, takže seriál pořád žije také u odborné veřejnosti.

Seriál The Bold Type je úspěšný a velmi podobný Sexu ve městě | Video: Freeform

Sex ve městě pořád obstojí. Povzbuzuje a ukazuje, jak je důležité přátelství, touha po relativní svobodě a možnost realizovat se v práci, aniž by vám pořád někdo nadával do kariéristek. Ačkoliv to vypadá, že jsme se více emancipovaly a osvobodily, je to spíše zdánlivé. Vezměte si jenom diskusi, která se v Česku rozvířila kvůli tomu, jestli mohou jít dvouleté děti do školky, jestli to není moc brzy a není to prohřešek žen proti jejich "přirozené" mateřské roli.

Specializujete se na seriály, napsala jste disertaci o Ordinaci v růžové zahradě a zabýváte se otázkou genderu a feminismu v populární kultuře. Který seriál podle vás vykazuje větší prvky feminismu a podporuje nezávislost žen?

Mám moc ráda seriál Top of the Lake (v české verzi Na jezeře) od Jane Campionové, který je podle mě neprávem opomíjený a druhé řadě je zase vyčítáno, že je příliš feministická. Ve skutečnosti jen ukazuje problémy žen, když se ocitnou ve vyšší pozici ve většinově maskulinizované profesi, jako je policie nebo armáda. Feministický je i seriál Orange Is the New Black nebo i Buffy, přemožitelka upírů. To je prototyp seriálu s emancipačním potenciálem. Hlavní hrdinka je sice hezká, drobná a blonďatá, ale musí bojovat s monstry a každou noc zachránit svět. Ale třeba Hra o trůny je úplný opak feministických seriálů. Samozřejmě, ženy jsou zde znásilňovány, ponižovány, zabíjeny a vůbec se nad tím nepozastavíme, protože středověk přece byl takový.

Produkce v současnosti nabízí postavy a dějové linky, které ukazují silnější ženy nebo ženy v netradičních pozicích, třeba The Detail, který je o třech policistkách různých generací. Paradoxně ale publikum v současnosti spíše konzumuje 50 odstínů šedi nebo seriál Cizinka, která cestuje časem a kvůli svému milému se vzdá prakticky všech práv, která ženy postupem času získaly. Trochu mě děsí, jak část publika dnes volá po podmanění, podrobení se a submisivitě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 3 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy