Před premiérou Hry o trůny unikl první díl na internet. Je to pirátsky nejstahovanější pořad světa

jaz
25. 4. 2016 15:45
Dlouho očekávaná šestá sezona fantasy seriálu Hra o trůny měla 24. dubna světovou premiéru. Ještě před jejím spuštěním na televizních obrazovkách ale opět unikl první díl na internet, kde jej okamžitě začali fanoušci stahovat. Podobný scénář ale nenastal v případě nejvýdělečnějšího pořadu historie stanice HBO poprvé. Již při spuštění páté sezony v loňském roce došlo k úniku, a to rovnou prvních čtyř dílů. Hra o trůny si tak stále drží prvenství coby pirátsky nejstahovanější pořad, a to za posledních pár let.
Foto: HBO

Seriál televizní stanice HBO na motivy knihy George R.R. Martina odstartoval v letošním roce šestou sérií, na kterou si fanoušci museli počkat dlouhé měsíce. Netrpělivost některých se projevila také těsně před premiérou, a to z neděle na pondělí, kdy na web unikl první díl ještě před oficiálním vysíláním. Informoval o tom server Guardian.

První díl šesté série byl odvysílán ve dvě hodiny ráno tamního času jak na Sky Atlantic, tak na HBO ve Velké Británii a Spojených státech. Někteří již ale měli ke žhavé novince přístup o pár hodin dříve. Zahraniční média uvádějí, že mnozí obviňují z úniku samotnou HBO, jiní kanadský streamovací web, a to z důvodu francouzských titulků.

Podobný problém nastal už v loňském roce při premiéře páté série fantasy seriálu, kdy tvůrci opět čekali velké výnosy ze sledování pořadu, který je pro HBO zatím stěžejním programem. Tehdy byl seriál uveden naráz ve 170 zemích světa, přesto před premiérou unikly hned první čtyři díly nové epizody. V letošním roce měl v předstihu zhlédnout začátek 6. série pouze americký prezident Barack Obama, to se ale tvůrcům nepodařilo, jak píše server SMH.

I přes skandál s únikem zaznamenal nový díl velký úspěch u kritiků. "Tohle je nejsilnější první díl Hry o trůny," pochválil seriál redaktor James Hibberd z Entertainment Weekly. "Premiéra šesté série Hry o trůny udělala přesně to, co bylo třeba. Uvedla mamutí lokomotivu zpět na trať a znovu ukazuje, že i při stále méně a méně publikovaných Martinových materiálech (autor knihy R. R. Martin) se rozhodně lze spoléhat na Weisse a Benioffa (scenáristé), kteří vědí, jak příběh posunout dopředu," píše Tim Goodman z Hollywood Reporter.

"Jak jsem postrádal krutost a intriky Hry o trůny," píše Ed Power z Daily Telegraph a přidává se k němu i recenzent z Forbesu, který návrat ke Hře o trůny popisuje slovy silný a překvapivý. Upozorňuje ovšem fanoušky, aby se smířili s tím, že nové díly seriálu jsou na hony vzdálené knižní předloze.

Na televizních obrazovkách stanice HBO bude možné letos sledovat klasických deset dílů šesté série, po kterých budou následovat ještě poslední dvě epizody, a to v roce 2017 a 2018. Dosud se ale neví, zda nebudou kráceny, jak uvedli scenáristé Benioff a Weiss v rozhovoru pro Variety s tím, že hodlají boj o železný trůn zkrátit ve dvou epizodách na pouhých 14 dílů.

Hra o trůny - trailer na 6. sezónu | Video: HBO
 

Právě se děje

před 4 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy