Před premiérou Hry o trůny unikl první díl na internet. Je to pirátsky nejstahovanější pořad světa

jaz
25. 4. 2016 15:45
Dlouho očekávaná šestá sezona fantasy seriálu Hra o trůny měla 24. dubna světovou premiéru. Ještě před jejím spuštěním na televizních obrazovkách ale opět unikl první díl na internet, kde jej okamžitě začali fanoušci stahovat. Podobný scénář ale nenastal v případě nejvýdělečnějšího pořadu historie stanice HBO poprvé. Již při spuštění páté sezony v loňském roce došlo k úniku, a to rovnou prvních čtyř dílů. Hra o trůny si tak stále drží prvenství coby pirátsky nejstahovanější pořad, a to za posledních pár let.
Foto: HBO

Seriál televizní stanice HBO na motivy knihy George R.R. Martina odstartoval v letošním roce šestou sérií, na kterou si fanoušci museli počkat dlouhé měsíce. Netrpělivost některých se projevila také těsně před premiérou, a to z neděle na pondělí, kdy na web unikl první díl ještě před oficiálním vysíláním. Informoval o tom server Guardian.

První díl šesté série byl odvysílán ve dvě hodiny ráno tamního času jak na Sky Atlantic, tak na HBO ve Velké Británii a Spojených státech. Někteří již ale měli ke žhavé novince přístup o pár hodin dříve. Zahraniční média uvádějí, že mnozí obviňují z úniku samotnou HBO, jiní kanadský streamovací web, a to z důvodu francouzských titulků.

Podobný problém nastal už v loňském roce při premiéře páté série fantasy seriálu, kdy tvůrci opět čekali velké výnosy ze sledování pořadu, který je pro HBO zatím stěžejním programem. Tehdy byl seriál uveden naráz ve 170 zemích světa, přesto před premiérou unikly hned první čtyři díly nové epizody. V letošním roce měl v předstihu zhlédnout začátek 6. série pouze americký prezident Barack Obama, to se ale tvůrcům nepodařilo, jak píše server SMH.

I přes skandál s únikem zaznamenal nový díl velký úspěch u kritiků. "Tohle je nejsilnější první díl Hry o trůny," pochválil seriál redaktor James Hibberd z Entertainment Weekly. "Premiéra šesté série Hry o trůny udělala přesně to, co bylo třeba. Uvedla mamutí lokomotivu zpět na trať a znovu ukazuje, že i při stále méně a méně publikovaných Martinových materiálech (autor knihy R. R. Martin) se rozhodně lze spoléhat na Weisse a Benioffa (scenáristé), kteří vědí, jak příběh posunout dopředu," píše Tim Goodman z Hollywood Reporter.

"Jak jsem postrádal krutost a intriky Hry o trůny," píše Ed Power z Daily Telegraph a přidává se k němu i recenzent z Forbesu, který návrat ke Hře o trůny popisuje slovy silný a překvapivý. Upozorňuje ovšem fanoušky, aby se smířili s tím, že nové díly seriálu jsou na hony vzdálené knižní předloze.

Na televizních obrazovkách stanice HBO bude možné letos sledovat klasických deset dílů šesté série, po kterých budou následovat ještě poslední dvě epizody, a to v roce 2017 a 2018. Dosud se ale neví, zda nebudou kráceny, jak uvedli scenáristé Benioff a Weiss v rozhovoru pro Variety s tím, že hodlají boj o železný trůn zkrátit ve dvou epizodách na pouhých 14 dílů.

Hra o trůny - trailer na 6. sezónu | Video: HBO
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy