Seriál Orange is the New Black rozvířil debaty o vězeňském systému, nová řada míří k velkému finále

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
20. 6. 2016 11:39
Od pátku je na webu internetové televize Netflix k vidění čtvrtá řada seriálu Orange is the New Black. Inspiruje se skutečnými osudy bílé, dobře situované Američanky, která se z lásky přidala na stranu zločinu. V nejnovější řadě seriál desítky postav svádí do drtivého, emočně i eticky zneklidňujícího finále, které bourá veškeré jistoty.
Orange Is the New Black
Orange Is the New Black | Foto: Netflix

Když internetová televize Netflix umístila před třemi lety na své stránky první řadu seriálu Orange is the New Black, převrátila konvence dominující televizní zábavy. Seriál z prostředí ženské věznice s mírnou ostrahou odsunul mužské postavy na vedlejší kolej a zalidnil prostor za mřížemi plejádou silných hrdinek různé barvy pleti. Jak ale lze poznat už z názvu, mnohem podstatnější roli tu od počátku hrála barva vězeňského mundúru.

Čtvrtá řada seriálu, která je od pátku k vidění na stránkách Netflixu, se dále volně inspiruje skutečnými osudy bílé, dobře situované Američanky Piper Kermanové, která se z lásky přidala na stranu zločinu, drogového kartelu, pro nějž pracovala její přítelkyně. Ale seriál nikdy nesklouzl do laciného žánru "bílá holka z dobré rodiny ve vězení plném drsných vražedkyň".

Naopak ve své nejnovější a dosud nejlepší řadě svádí desítky postav a příběhových linií do drtivého, emočně i eticky zneklidňujícího finále, které bourá veškeré jistoty.

Blonďatá, od pohledu zranitelná Piper se podobně jako v první řadě seriálu snaží získat kredit mezi trestankyněmi, z nichž většina je mnohem drsnější než ona. Chtělo by se říci, že sem zapadají víc, ale právě to je jedno z klišé, která seriál překračuje.

Jenže v nynější řadě seriálu není Piper nováčkem, na rukou má krev a kraluje poněkud zapáchajícímu byznysu: zvrhlíkům prodává na internetu spodní prádlo s "autentickou vůní místních klientek". To z ní však nedělá žádného "kápa" ani centrum pozornosti.

Seriál Orange is the New Black se soustředí přinejmenším na patnáct hlavních postav a s každým dalším dílem diváky víc a víc přesvědčuje, že všechny jsou především lidskými a často velmi vtipnými bytostmi. Mnohé z hrdinek se vyvíjejí, ale nikdy ne způsobem očekávatelným v podobném žánru − nikdo tu nedoroste do "největší drsňačky v lochu".

V Americe seriál rozvířil debaty o vězeňském systému a od třetí řady, kdy byla věznice prodána soukromé firmě, je celospolečenský přesah ještě zjevnější. Nové vedení žaláře zdvojnásobilo počet vězenkyň, nikoli však kapacity, počet pracovních míst či zásoby věcí, které si mohou trestankyně koupit.

Zatímco třetí řada končila euforickou scénou hromadného útěku z vězení, který však vyústil jen do nevinných radovánek v blízkém jezeře, aktuální řada diváky ihned zkraje zavádí do drsného světa s novými strážci a pravidly. V době nedostatku se nejcennějším platidlem na černém trhu za mřížemi stává tampon, což je pouze jeden z příkladů, jak seriál tematizuje pohlaví hrdinek bez stereotypů, ale zároveň bez obav ukázat i věci, o kterých se většinou v televizi nemluví.

Četné retrospektivy neodhalují, jak se hrdinky dostaly za mříže, ale dokreslují, s čím se za nimi musí potýkat. Ovšem platí to rovněž o těch, kteří na ně dohlížejí. Násilník, postarší nešťastný misogyn, potetovaná lesba, paranoidní bláznivka s tiky horšími než Woody Allen − lidé v oranžových mundúrech i modrých uniformách jsou komplexní, často tragické postavy a drama vrcholí tragédií, za niž je obtížné kohokoli démonizovat.

Vedle obrovského prostoru pro hispánské a černošské herečky otevřel seriál i téma transsexuálů. K tělům všemožných barev i tvarů se v prostorách vězeňských sprch staví s nezvyklou nenuceností, bez studu, ale také bez voyeurství béčkových filmů, které na šmírování krásných vězeňkyň postavily celý žánr.

Především však seriál Orange is the New Black zachytil vnitřní "obsah" těch často nedokonalých těl. Dost možná nejintimnější současné televizní drama, které i ve své nejtemnější řadě nezapomíná na odlehčené tóny, se dopouští jediného hříchu. Nechává diváky v tom nejnapínavějším zase rok čekat.

Orange Is the New Black - trailer | Video: Netflix
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Kosovo vyhošťuje dva ruské diplomaty za "poškozování národní bezpečnosti"

Kosovo nařídilo vyhoštění dvou ruských diplomatů kvůli "ohrožování národní bezpečnosti". Uvedla to v pátek agentura Reuters s odvoláním na prezidentku této balkánské země, která také obvinila Rusko ze snahy destabilizovat region.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová v prohlášení uvedla, že požádala ministerstvo zahraničí, aby prohlásilo dva pracovníky styčného úřadu Ruské federace v Kosovu za "personae non gratae", a to kvůli "škodlivým aktivitám, které ohrožují národní bezpečnost a ústavní řád". Ministerstvo zahraničí podle ní informovalo příslušné donucovací orgány, aby rozhodnutí provedly.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Evropská komise chystá kvůli kartelovým dohodám další razie ve firmách

Evropská komise (EK) chystá další razie ve firmách, které podezírá z uzavírání kartelových dohod. V pátek to řekla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti i hospodářskou soutěž. Kritizovala také ilegální dohody, které firmy uzavírají mezi sebou a ve kterých si vzájemně slibují, že si nebudou přetahovat zaměstnance.

Komise minulý týden provedla razii ve firmách Stora Enzo a UPM, které patří k největším producentům buničiny v Evropě, a také ve firmě Metsa Fibre, která patří do skupiny Metsa Board. Byly to první takové akce za dva roky, plány na dřívější inspekce překazila pandemie.

Firmy, u kterých má komise podezření z účasti na dalších kartelových dohodách, by měly návštěvu vyšetřovatelů očekávat už brzy, řekla Vestagerová. "A to bude jen začátek série razií, které plánujeme na příští měsíce - chápejte, že nemohu říct kdy nebo kde přesně to bude," řekla komisařka na konferenci, kterou v Římě zorganizoval italský antimonopolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy