Sedmilhářky přinášejí potemnělou verzi Zoufalých manželek. Televize ušla za deset let kus cesty

Martin Svoboda Martin Svoboda
21. 2. 2017 12:05
Aktuálně.cz mělo k dispozici čtyři epizody nového seriálu HBO Sedmilhářky, během nichž se divák chystá na zločin, aniž by věděl, kdo bude oběť a kdo vrah. Mezitím poznává plejádu moderních zoufalých manželek v čele s Nicole Kidmanovou a Reese Witherspoonovou, jež se snaží žít spokojeně, i když jim to moc nejde.
Sedmilhářky - trailer | Video:

HBO přichází s novým dramatickým seriálem s prvky krimi Sedmilhářky (nepříliš důstojný titul zděděný po překladu knižní předlohy Big Little Lies), jenž nezapře všechny trendy moderní televize.

V čele stojí hvězdy Nicole Kidmanová, Reese Witherspoonová a Laura Dernová, scénář Davida E. Kelleyho dodává postavám románovou hloubku a režie Jeana-Marca Valléeho (Klub poslední naděje) dopřává látce téměř filmový vzhled.

To vše ale příliš nepřekvapí, divák už je přece jenom nasycen televizními hity všeho druhu, o dojmu tedy rozhodne teprve, co nad rámec "pouhé" kvality si tvůrci přichystali. A naštěstí toho mají v rukávu dost.

Ještě zoufalejší manželky

Sedmilhářky jsou seriálem vyprávěným z ženské perspektivy a snesou v tomto ohledu srovnání s průkopníkem v tomto přístupu - Zoufalými manželkami, jež spolu se Ztracenými, Hrdiny a Útěkem z vězení započaly dnešní seriálovou renesanci.

Podobně jako "Zoufalky" i Sedmilhářky vyprávějí o různorodých ženách, jež se v maloměstské komunitě snaží udržovat fasádu, zatímco pod povrchem jejich uhlazených úsměvů bobtnají křivdy, frustrace a pocit nenaplnění. Příslib brutálního zločinu pak paradoxně opět vyvolává dojem vytouženého úniku od každodennosti, stejně jako dodává všem konfliktům na pádnosti - díky němu nejde o pouhé "problémy prvního světa", ale něco opravdového, co bude mít radikální následky.

Zásadní rozdíl je, že s hrdinkami neodkrýváme tajemství minulosti, naopak se teprve chystáme na zločin budoucí. Od samého začátku víme, že někdo v komunitě zemře a někdo jiný bude hlavní podezřelý. Příběh rámují výpovědi svědků, kteří zločin popisují, bohužel však dostatečně vágně, abychom se možná ještě dlouho nedozvěděli, kdo vlastně zemře.

Tento postup je uspokojivě originální, aby udržel pozornost. Dokonce nevadí, že nás v podstatě izoluje od postav a intimity jejich konání. Zatímco v Zoufalých manželkách prožíval divák příběh po boku hrdinek, zde k nim přistupuje z nadhledu, vnímá celé dění zásadně jinak než ony. Ty zatím žádný zločin neočekávají, kdežto divák má tendenci pátrat výhradně po vodítkách k budoucím hrůzám a za vším hledá vzorec, na jehož konci bude krev.

Pevnější, ale méně hravé

Sedmihlářky, využívající víc než deset let evoluce současné quality TV, jsou soustředěnější a pevnější dílo než Zoufalé manželky, jež už se svými 180 díly a epizodičtější strukturou přeci jen působí trochu archaicky a překonaně.

Zároveň jsou však méně hravé a odvážné, zdaleka nejen kvůli zlomkovému množství humoru. Snaží se najít dokonalý model, od něj ale neudělají ani krok. V tomto ohledu formát krátkých, dokonale dramaturgicky ošetřených a ucelených sérií ztrácí oproti klasickým seriálům, jež dokázaly ve snaze vyhnout se stereotypu překvapit leckdy zcela nečekanými a potrhlými nápady.

To ale nemá smysl vytýkat konkrétně Sedmilhářkám, jejichž sedm epizod si (alespoň podle čtyř poskytnutých Aktuálně.cz) bohatě vystačí právě coby jeden pevně vymyšlený koncept, který se díky skvělým hercům a know-how tvůrců promění v dostatečně originální zážitek.

Hodnocení po čtyřech epizodách: 80 %

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy