Sedmilhářky přinášejí potemnělou verzi Zoufalých manželek. Televize ušla za deset let kus cesty

Martin Svoboda Martin Svoboda
21. 2. 2017 12:05
Aktuálně.cz mělo k dispozici čtyři epizody nového seriálu HBO Sedmilhářky, během nichž se divák chystá na zločin, aniž by věděl, kdo bude oběť a kdo vrah. Mezitím poznává plejádu moderních zoufalých manželek v čele s Nicole Kidmanovou a Reese Witherspoonovou, jež se snaží žít spokojeně, i když jim to moc nejde.
Sedmilhářky - trailer | Video:

HBO přichází s novým dramatickým seriálem s prvky krimi Sedmilhářky (nepříliš důstojný titul zděděný po překladu knižní předlohy Big Little Lies), jenž nezapře všechny trendy moderní televize.

V čele stojí hvězdy Nicole Kidmanová, Reese Witherspoonová a Laura Dernová, scénář Davida E. Kelleyho dodává postavám románovou hloubku a režie Jeana-Marca Valléeho (Klub poslední naděje) dopřává látce téměř filmový vzhled.

To vše ale příliš nepřekvapí, divák už je přece jenom nasycen televizními hity všeho druhu, o dojmu tedy rozhodne teprve, co nad rámec "pouhé" kvality si tvůrci přichystali. A naštěstí toho mají v rukávu dost.

Ještě zoufalejší manželky

Sedmilhářky jsou seriálem vyprávěným z ženské perspektivy a snesou v tomto ohledu srovnání s průkopníkem v tomto přístupu - Zoufalými manželkami, jež spolu se Ztracenými, Hrdiny a Útěkem z vězení započaly dnešní seriálovou renesanci.

Podobně jako "Zoufalky" i Sedmilhářky vyprávějí o různorodých ženách, jež se v maloměstské komunitě snaží udržovat fasádu, zatímco pod povrchem jejich uhlazených úsměvů bobtnají křivdy, frustrace a pocit nenaplnění. Příslib brutálního zločinu pak paradoxně opět vyvolává dojem vytouženého úniku od každodennosti, stejně jako dodává všem konfliktům na pádnosti - díky němu nejde o pouhé "problémy prvního světa", ale něco opravdového, co bude mít radikální následky.

Zásadní rozdíl je, že s hrdinkami neodkrýváme tajemství minulosti, naopak se teprve chystáme na zločin budoucí. Od samého začátku víme, že někdo v komunitě zemře a někdo jiný bude hlavní podezřelý. Příběh rámují výpovědi svědků, kteří zločin popisují, bohužel však dostatečně vágně, abychom se možná ještě dlouho nedozvěděli, kdo vlastně zemře.

Tento postup je uspokojivě originální, aby udržel pozornost. Dokonce nevadí, že nás v podstatě izoluje od postav a intimity jejich konání. Zatímco v Zoufalých manželkách prožíval divák příběh po boku hrdinek, zde k nim přistupuje z nadhledu, vnímá celé dění zásadně jinak než ony. Ty zatím žádný zločin neočekávají, kdežto divák má tendenci pátrat výhradně po vodítkách k budoucím hrůzám a za vším hledá vzorec, na jehož konci bude krev.

Pevnější, ale méně hravé

Sedmihlářky, využívající víc než deset let evoluce současné quality TV, jsou soustředěnější a pevnější dílo než Zoufalé manželky, jež už se svými 180 díly a epizodičtější strukturou přeci jen působí trochu archaicky a překonaně.

Zároveň jsou však méně hravé a odvážné, zdaleka nejen kvůli zlomkovému množství humoru. Snaží se najít dokonalý model, od něj ale neudělají ani krok. V tomto ohledu formát krátkých, dokonale dramaturgicky ošetřených a ucelených sérií ztrácí oproti klasickým seriálům, jež dokázaly ve snaze vyhnout se stereotypu překvapit leckdy zcela nečekanými a potrhlými nápady.

To ale nemá smysl vytýkat konkrétně Sedmilhářkám, jejichž sedm epizod si (alespoň podle čtyř poskytnutých Aktuálně.cz) bohatě vystačí právě coby jeden pevně vymyšlený koncept, který se díky skvělým hercům a know-how tvůrců promění v dostatečně originální zážitek.

Hodnocení po čtyřech epizodách: 80 %

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy