Sedmilhářky přinášejí potemnělou verzi Zoufalých manželek. Televize ušla za deset let kus cesty

Aktuálně.cz mělo k dispozici čtyři epizody nového seriálu HBO Sedmilhářky, během nichž se divák chystá na zločin, aniž by věděl, kdo bude oběť a kdo vrah. Mezitím poznává plejádu moderních zoufalých manželek v čele s Nicole Kidmanovou a Reese Witherspoonovou, jež se snaží žít spokojeně, i když jim to moc nejde.
Sedmilhářky - trailer | Video:

HBO přichází s novým dramatickým seriálem s prvky krimi Sedmilhářky (nepříliš důstojný titul zděděný po překladu knižní předlohy Big Little Lies), jenž nezapře všechny trendy moderní televize.

V čele stojí hvězdy Nicole Kidmanová, Reese Witherspoonová a Laura Dernová, scénář Davida E. Kelleyho dodává postavám románovou hloubku a režie Jeana-Marca Valléeho (Klub poslední naděje) dopřává látce téměř filmový vzhled.

To vše ale příliš nepřekvapí, divák už je přece jenom nasycen televizními hity všeho druhu, o dojmu tedy rozhodne teprve, co nad rámec "pouhé" kvality si tvůrci přichystali. A naštěstí toho mají v rukávu dost.

Ještě zoufalejší manželky

Sedmilhářky jsou seriálem vyprávěným z ženské perspektivy a snesou v tomto ohledu srovnání s průkopníkem v tomto přístupu - Zoufalými manželkami, jež spolu se Ztracenými, Hrdiny a Útěkem z vězení započaly dnešní seriálovou renesanci.

Podobně jako "Zoufalky" i Sedmilhářky vyprávějí o různorodých ženách, jež se v maloměstské komunitě snaží udržovat fasádu, zatímco pod povrchem jejich uhlazených úsměvů bobtnají křivdy, frustrace a pocit nenaplnění. Příslib brutálního zločinu pak paradoxně opět vyvolává dojem vytouženého úniku od každodennosti, stejně jako dodává všem konfliktům na pádnosti - díky němu nejde o pouhé "problémy prvního světa", ale něco opravdového, co bude mít radikální následky.

Zásadní rozdíl je, že s hrdinkami neodkrýváme tajemství minulosti, naopak se teprve chystáme na zločin budoucí. Od samého začátku víme, že někdo v komunitě zemře a někdo jiný bude hlavní podezřelý. Příběh rámují výpovědi svědků, kteří zločin popisují, bohužel však dostatečně vágně, abychom se možná ještě dlouho nedozvěděli, kdo vlastně zemře.

Tento postup je uspokojivě originální, aby udržel pozornost. Dokonce nevadí, že nás v podstatě izoluje od postav a intimity jejich konání. Zatímco v Zoufalých manželkách prožíval divák příběh po boku hrdinek, zde k nim přistupuje z nadhledu, vnímá celé dění zásadně jinak než ony. Ty zatím žádný zločin neočekávají, kdežto divák má tendenci pátrat výhradně po vodítkách k budoucím hrůzám a za vším hledá vzorec, na jehož konci bude krev.

Pevnější, ale méně hravé

Sedmihlářky, využívající víc než deset let evoluce současné quality TV, jsou soustředěnější a pevnější dílo než Zoufalé manželky, jež už se svými 180 díly a epizodičtější strukturou přeci jen působí trochu archaicky a překonaně.

Zároveň jsou však méně hravé a odvážné, zdaleka nejen kvůli zlomkovému množství humoru. Snaží se najít dokonalý model, od něj ale neudělají ani krok. V tomto ohledu formát krátkých, dokonale dramaturgicky ošetřených a ucelených sérií ztrácí oproti klasickým seriálům, jež dokázaly ve snaze vyhnout se stereotypu překvapit leckdy zcela nečekanými a potrhlými nápady.

To ale nemá smysl vytýkat konkrétně Sedmilhářkám, jejichž sedm epizod si (alespoň podle čtyř poskytnutých Aktuálně.cz) bohatě vystačí právě coby jeden pevně vymyšlený koncept, který se díky skvělým hercům a know-how tvůrců promění v dostatečně originální zážitek.

Hodnocení po čtyřech epizodách: 80 %

 

Právě se děje

před 10 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 55 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy