Žrouti reagují na fascinaci Čechů pořady o vaření. Kampaní si nezadají se slavným seriálem Ztraceni

Martin Svoboda Martin Svoboda
13. 5. 2016 10:31
Tvůrci Kanceláře Blaník přichází se seriálem Žrouti, jehož součástí jsou i dvě falešné kuchařské show Luxus na talíři a Vaření s Mírou. Parodická podstata obou pořadů doposud nebyla veřejně přiznána a samotní Žrouti byli utajováni. Stream opakuje skvělý marketing a koncepční práci s celým projektem, ačkoliv samotní Žrouti jsou spíš zmateným pohazováním vtipů.
Foto: Stream.cz

Stream.cz se dokázal se seriálem Kancelář Blaník velmi rychle zapsat do popkultury. Citují ho lidé v práci i politici v rozhovorech.

Můžeme se dohadovat, jestli celý seriál spíš nevyvolává mělkou iluzi drzosti, aniž by vlastně dělal něco zvlášť kontroverzního, co by přesahovalo hospodské nadávání na politiky, jeho koncept je ale v našem prostředí bezchybný.

Foto: Stream.cz

A tvůrci Kanceláře svůj talent trefit se samotným principem díla lidem do vkusu zužitkují znovu. V seriálu Žrouti Marka Najbrta, jehož součástí jsou i "falešné" kuchařské show Luxus na talíři a Vaříme s Mírou. Ty mají již několik epizod za sebou a Stream doposud jejich pravou podstatu tajil.

Luxux vs. Míra

Tvůrci si velmi dobře všimli fascinace Čechů různými pořady o vaření a rozjeli dva výše zmíněné, symbolizující extrémy toho, jak má podle nás vaření vypadat. V Luxusu připravuje Robert Mikluš pokrmy z těch nejdražších surovin a arogantně se vyvyšuje nad cokoliv menšího než křepelčí vajíčka, v Mírovi je zase Roman Mrázik očividnou referencí na Láďu Hrušku a udělá vám rajskou z kečupu a vody, hlavně že si toho nevšimne vaše peněženka.

Některým divákům došlo, že v obou případech jde o parodii, jiní se nechali oklamat a vydali se na křížovou výpravu napříč sociálními sítěmi. A přesně o to tvůrcům šlo.

Stream tím ale neskončil, pouze začal - oba pořady jsou jen předvojem hraných Žroutů, kteří se budou vysílat od pátku 13. května a oba fiktivní kuchaři a jejich principy se v nich budou po šest týdnů střetávat. Krom Mikluše a Mrázika v nich uvidíme i Janu Plodkovou.

Celý koncept byl odhalený na tiskové konferenci, na kterou přišla novinářům pozvánka spolu s živou rybkou v akvárku. Rozruch tedy panoval v redakcích okolo projektu ještě dřív, než vlastně kdokoliv tušil, o co přesně půjde. Podle pozdějšího vyjádření Streamu sice nebylo cílem rybou šokovat, přesně tento účel ale splnila.

Koncept vs. dílo

Propracovanost celé mystifikace (pokud jde vůbec ještě o mystifikaci, když oba "falešné seriály" budou skutečně odvysílány) šla dokonce tak daleko, že existují kuchařky obou hrdinů, které si jde pořídit.

To vše musíme označit za velmi vychytralý nápad originální nejen v našem prostředí. Porozumění tomu, co vzbudí v lidech zájem, a budování napětí zatajováním informací do samého konce si tu v ničem nezadá s pověstnými kampaněmi J. J. Abramse ke Ztraceným nebo Cloverfieldu.

Foto: Stream.cz

Opět možná platí, že koncept sám o sobě je lepší než výsledné dílo - seriál Žrouti se z dvou promítnutých epizod jevil jako poměrně zmatené házení vtipů, jež samo o sobě daný nápad už nijak nerozšiřuje. Gagy se pokoušely být o kus drsnější, kontroverznější a sprostší, jevily se ale také poněkud samoúčelně a seriálu se rozhodně nepodařilo nabídnout přesah, byť by se to přímo nabízelo.

Po piplačce s rozesíláním rybiček, sepisováním kuchařek a tajením svého pořadu do poslední chvíle jednoduchost provedení zamrzí, na druhou stranu fanoušky si celý projekt jistě najde, sledovanost Luxusu na talíři, jenž běží již šest týdnů, byla doposud velmi slušná (ze všech tří seriálů je ostatně nejlepší).

 

Právě se děje

Další zprávy