Žrouti reagují na fascinaci Čechů pořady o vaření. Kampaní si nezadají se slavným seriálem Ztraceni

Martin Svoboda Martin Svoboda
13. 5. 2016 10:31
Tvůrci Kanceláře Blaník přichází se seriálem Žrouti, jehož součástí jsou i dvě falešné kuchařské show Luxus na talíři a Vaření s Mírou. Parodická podstata obou pořadů doposud nebyla veřejně přiznána a samotní Žrouti byli utajováni. Stream opakuje skvělý marketing a koncepční práci s celým projektem, ačkoliv samotní Žrouti jsou spíš zmateným pohazováním vtipů.
Foto: Stream.cz

Stream.cz se dokázal se seriálem Kancelář Blaník velmi rychle zapsat do popkultury. Citují ho lidé v práci i politici v rozhovorech.

Můžeme se dohadovat, jestli celý seriál spíš nevyvolává mělkou iluzi drzosti, aniž by vlastně dělal něco zvlášť kontroverzního, co by přesahovalo hospodské nadávání na politiky, jeho koncept je ale v našem prostředí bezchybný.

Foto: Stream.cz

A tvůrci Kanceláře svůj talent trefit se samotným principem díla lidem do vkusu zužitkují znovu. V seriálu Žrouti Marka Najbrta, jehož součástí jsou i "falešné" kuchařské show Luxus na talíři a Vaříme s Mírou. Ty mají již několik epizod za sebou a Stream doposud jejich pravou podstatu tajil.

Luxux vs. Míra

Tvůrci si velmi dobře všimli fascinace Čechů různými pořady o vaření a rozjeli dva výše zmíněné, symbolizující extrémy toho, jak má podle nás vaření vypadat. V Luxusu připravuje Robert Mikluš pokrmy z těch nejdražších surovin a arogantně se vyvyšuje nad cokoliv menšího než křepelčí vajíčka, v Mírovi je zase Roman Mrázik očividnou referencí na Láďu Hrušku a udělá vám rajskou z kečupu a vody, hlavně že si toho nevšimne vaše peněženka.

Některým divákům došlo, že v obou případech jde o parodii, jiní se nechali oklamat a vydali se na křížovou výpravu napříč sociálními sítěmi. A přesně o to tvůrcům šlo.

Stream tím ale neskončil, pouze začal - oba pořady jsou jen předvojem hraných Žroutů, kteří se budou vysílat od pátku 13. května a oba fiktivní kuchaři a jejich principy se v nich budou po šest týdnů střetávat. Krom Mikluše a Mrázika v nich uvidíme i Janu Plodkovou.

Celý koncept byl odhalený na tiskové konferenci, na kterou přišla novinářům pozvánka spolu s živou rybkou v akvárku. Rozruch tedy panoval v redakcích okolo projektu ještě dřív, než vlastně kdokoliv tušil, o co přesně půjde. Podle pozdějšího vyjádření Streamu sice nebylo cílem rybou šokovat, přesně tento účel ale splnila.

Koncept vs. dílo

Propracovanost celé mystifikace (pokud jde vůbec ještě o mystifikaci, když oba "falešné seriály" budou skutečně odvysílány) šla dokonce tak daleko, že existují kuchařky obou hrdinů, které si jde pořídit.

To vše musíme označit za velmi vychytralý nápad originální nejen v našem prostředí. Porozumění tomu, co vzbudí v lidech zájem, a budování napětí zatajováním informací do samého konce si tu v ničem nezadá s pověstnými kampaněmi J. J. Abramse ke Ztraceným nebo Cloverfieldu.

Foto: Stream.cz

Opět možná platí, že koncept sám o sobě je lepší než výsledné dílo - seriál Žrouti se z dvou promítnutých epizod jevil jako poměrně zmatené házení vtipů, jež samo o sobě daný nápad už nijak nerozšiřuje. Gagy se pokoušely být o kus drsnější, kontroverznější a sprostší, jevily se ale také poněkud samoúčelně a seriálu se rozhodně nepodařilo nabídnout přesah, byť by se to přímo nabízelo.

Po piplačce s rozesíláním rybiček, sepisováním kuchařek a tajením svého pořadu do poslední chvíle jednoduchost provedení zamrzí, na druhou stranu fanoušky si celý projekt jistě najde, sledovanost Luxusu na talíři, jenž běží již šest týdnů, byla doposud velmi slušná (ze všech tří seriálů je ostatně nejlepší).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy